How to make money in school

Guide into making money in school

In this hubpage i will teach you into making money in school. It won't be easy and it might not be safe for some, so i don't recamond this for everyone. If your a good student, good with money, strong, and are sneeky then you are the right person for this.

Requirements

  1. Transportation to store and store near you
  2. Heavy duty back bag and a strong back
  3. Little money(25 bucks to start)
  4. Make sure you are making profit
  5. Able to talk to others
  6. Able to manage time, and money

I go to Sam's Club cause my mom works at walmart and they give her membership(cheap).
I go to Sam's Club cause my mom works at walmart and they give her membership(cheap).

Step one

1.You will need some type of Transportation to a warehouse store in which one of your parents is a member of, like Sam's Club or Costco. If you can't go to these stores then pretty much any store will do, but warehouse store's are best, since if you buy in bulk it's cheaper.

looks strong enough to hold 30lbs.
looks strong enough to hold 30lbs.

Step Two

2.Make sure you have a back bag that will last you a long time, and that can hold a lot of stuff. You will be carrying all you merchandise in your back bag and will be carrying it on your back, but make sure you don't put in to much, because it might cause back problems. I don't have back problems(yet), but if your back starts to hurt then it's best to carry less for a couple of days, until you feel better.

 

I buy this at Sam's Club for about 7 bucks, sell each one for 50 cent's, 24 in each box.
I buy this at Sam's Club for about 7 bucks, sell each one for 50 cent's, 24 in each box.

Step Three

3.You will need some money to spend at the store of your choice. When at the store go to the candy/snacks ally, and look for stuff that kids and High schoolers like. I buy xtreme sour belts, fruit snacks, beef jerky, and suckers. Also you could ask people in school what they prefer and what most people like. Get that item and more stuff don't just get one item unless that's all you have to spend, but the more you buy the greater the profit. Buy something that has a lot in a package and is already individually packed, for you to sell.

You will make money out of this, i make about 50-60 bucks profit a week.
You will make money out of this, i make about 50-60 bucks profit a week.

Step Four

4.Profit is the key, you will need to see what your profit is when buying and then selling something. Like if i spend $7 on 24 friutsnacks then i sell them at 50 cents each, do all the math i get 12 dollars back or 6 bucks profit. Now if i buy like 4 or 5 boxes then i get more profit in return. Also if you sell other items you have to make sure that you make at least 4 to 5 bucks in profit or else it's pointless, but the more you buy the bigger the profit you see. A box of x-trems cost 8 bucks and i can sell each one at 1 dollar, and ther's 18 in a box. 18 bucks minze 9 equals 10 buck profit, but much but something is better than nothing. 

Talk to people.
Talk to people.

Step Five

5.Tell people what you are doing and make sure they don't tell teachers cause that might get you in trouble. Do not let teachers find out what you are doing, but i found out that some teachers are okay in what i am doing, but still don't tell them. Also be friendly with people and when you get regular customers and they ask you for a dollar for there lunch give up a dollar but don't always do it, this will give you trust with you costumers, and they will buy more from you in the near future.

Step 6
Step 6

Step Six

6. Manage you money, and time. If you spend all your earnings then you won't have any more money to buy your merendise the next week. If you start out by spending 20 bucks one week and you make about a 10 dollar profit then save it, and buy more stuff the next week. When you reach spending 100 dollars a week and making 60 dollars profit a week then you can start spending your money. I have stopped at 100 cause that's all i can fit in my back bag, unless i get 2 back bags which looks dum, but i would make more money. My dad tells me to make a cart and roll  it into class and sell more, but he doesn't know i can get in trouble. I have checked the student handbook and it doesn't say anything about not selling stuff in school. 

Tips

  • Don't spend all your money save some of it for emergencies.
  • Buy your stuff at least once a week or if you can't then at least buy enough for 2 weeks.
  • Make sure you are making profit out of the stuff you are buying, and it's better to buy in bulk like in warehouse stores, it's were you make more money, and it's cheaper to buy.
  • Don't let teachers find out what you are doing, sell your stuff at lunch, or during passing period, with no teachers around.
  • Pack your stuff a day before school so your not in a rush in the morning, and keep your items cool if you sell drinks.
  • The bigger the back bag the more space for more stuff but the more suspicious it looks, and the heavier it becomes for your back.
  • Try selling energy drinks like monster it sells more in high school, or other types of drinks but make sure you keep them cool, because people like cooled beverages.

 

Idea's to sell

  •  chips
  • energy drinks (monster) only in high school
  • fruit snacks
  • gum
  • candy/chocolates
  • pencils/pens
  • suckers
  • slim Jim's
  • pop
  • honey buns
  • fruit roll ups
  • pop  tarts

More by this Author

  • Pros and Cons of Call of duty Modern Warfare 2
    28

    Great pictures                               Pros and Cons of Call of Duty...

  • Gold stuff
    4

     One of the first cultures to use gold as fashion was a place centered into today as Eastern Europe, in 4000 B.C. It was mined in the near by mountains, such as Mount Pangaion. Later in history gold would be used...

  • Make the best Jailbroken ipod
    40

    Bored of how your apps are displayed? Wanna make your ipod look more amazing then the kid sitting next to you in class? Then take a look at the many features you can add to your IOS device in this hub


Comments 23 comments

abel 3 years ago

good


Eddy2106 profile image

Eddy2106 4 years ago from Chicago Suburb, IL Author

hmmm that's one way of making money i guess, but sticking to the safe way feels better, i think.


Eddy2106 profile image

Eddy2106 4 years ago from Chicago Suburb, IL Author

Qaspur the sooner the better bro. Start of small and get some loyal customers and then make good friends (protection purposes) and then start hitting it off with bigger stuff, after you have some type of network or connections around your school. As long as your making a profit your doing good, as long as you don't get caught anyway, haha. I should probably add on to this hub, because after that i sold power balance bracelets, ipods and iphones to people. Good luck :)


Qaspur 4 years ago

Hey eddy great hub never thought of doing it no one in my school does it and I reckon it would be a great idea for making money but does it make a difference what grade your in, I'm only a year 8


ryan 4 years ago

the way i made money in im going to admit it i used to go up to wal*mart and steal hex bugs and sell them at school i made about $50 everyday


Eddy2106 profile image

Eddy2106 4 years ago from Chicago Suburb, IL Author

soccerfa- go for it. the skies the limit


Soccerfan2130 4 years ago

I am in grade 6, should I do this or not?


the best erererere 6 years ago

This is Great I made over 10,000$. You are the best


Eddy2106 profile image

Eddy2106 6 years ago from Chicago Suburb, IL Author

Mulberry1 there is always a way, thanks for the comment.

Justin just make sure teachers don't find out.


Eddy2106 profile image

Eddy2106 6 years ago from Chicago Suburb, IL Author

thanks for the comment Brainy Maji hope to see more of your hubs.


Brainy Maji profile image

Brainy Maji 6 years ago from India

super idea for industrious students. they can foster their attitude towards business and to become a best biz man in future.

thanx.


Justin 6 years ago

wow nice i should try this sometime


mulberry1 profile image

mulberry1 6 years ago

This is proof that if you want to make money, there is always a way. I admire your ingenuity!


prasetio30 profile image

prasetio30 6 years ago from malang-indonesia

you have great tips, Eddy . I think many student will follow your tips. Good work, my friend.


Eddy2106 profile image

Eddy2106 6 years ago from Chicago Suburb, IL Author

SweetiePerson I have gotten caught and sent 2 hours in asda, and she gave me a warning, if i do it again she'll suspened me, and thanks for the comment.

penningl there a lot of imitation sellers in my high school, but everyone knows i'm the best seller in school. The burning cd's looks to much and then the sound might be as good, but thanks for the sugguestion and comment.


penningl profile image

penningl 6 years ago from U.S.

Cool hub man, I didn't do it in high school but everyone knew the guy who did. I'm sure he made a little bit of money, because you would see imitation sellers try to do the same. Also, burnt CD's was a pretty big business in my high school. Maybe you should look into it.


SweetiePerson profile image

SweetiePerson 6 years ago from redditch

this is good hub and i used to do this at school but not that extreme plus i got caught and spent a week in detention LOL


Eddy2106 profile image

Eddy2106 6 years ago from Chicago Suburb, IL Author

BeBrown thanks for the comment, but you can still sell stuff, on ebay but i'm not sure how to make a profit out of that.


BeBrown profile image

BeBrown 6 years ago

Why didn't I do this when I was at School! Cool hub, thanks.


kettly 6 years ago

great hub i use to sellstuff in school to, until i got cought.


whcobb profile image

whcobb 6 years ago from Fort Campbell, KY

I used to sell Tear Jerkers and Cry Baby sour candy/gum... People really love these things... It was a big thing to do and there were several people doing it and they would sell them for like a quarter a piece... I would always one up them with specials... The single pieces only cost 10 cents so I would sell for 15 cents each or 2 for 25 cents, 5 for a dollar, etc... I capitalized and cornered the market and dominated... It was great... There was one week I made over $100 profit... This is a great hub and true.

William Cobb

http://hubpages.com/@whcobb

http://whcobb.weebly.com

http://williamcobb.blogspot.com

"Greater love has no man than this; that he lay down his life for a friend." John 15:13


Eddy2106 profile image

Eddy2106 6 years ago from Chicago Suburb, IL Author

i got in trouble today and i had to go to me denes office. where they checked though my backbag for drugs and my merchendize. i got off with a warning, but my dene (cant spell) winked at me with her eye telling me its not okay to sell during passing period, so i am still selling, but adding chocolate bars to the menu.


joemoealamo profile image

joemoealamo 6 years ago from Northport Al

Hi Great hub i did this when i was in high school and it works, i sold suckers and candy bars, and i still do to some degree i now have cany machines like you see in resturaunts and other places of business, when people want something sweet they don't mind paying for it

    Sign in or sign up and post using a HubPages Network account.

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    No HTML is allowed in comments, but URLs will be hyperlinked. Comments are not for promoting your articles or other sites.


    Click to Rate This Article
    working