10 Foods to stop wasting your money on

******************** Warning this hub may make you hungry **************************

Craft Beer - Beer drinkers are increasingly looking for a better tasting craft beer every time they hit a bar or restaurant. However the old adage of the more you spend on something, then the better it is, isn't always true. This can be especially true when it comes to good old beer. Just because a six pack of craft beer cost $7.99 or more doesn't mean it's going to taste any better than a good old Miller High Life or a Budweiser beer. In many cases craft beer doesn't taste any better, and in reality you may end up forcing yourself to drink all 12 ounces of the nasty tasting swill. So just save the extra expense, and go with the known good taste in beer.

Coconut water - The popularity of coconut water today has really grown in recent years, and it can cost up to $4.00 a bottle. It's being marketed as a thirst quenching, life-enhancer that’s rich in electrolytes, however there are less expensive alternatives out there. Believe it or not a cheaper alternative to coconut water can be as simple as a banana or a medium sized potato. Both a banana and a potato have about the same amount of potassium as a 500ml bottle of coconut water.

Individual soda cans - I fully realize that some people can't go without a bubbly beverage, and if you are one of those folks then consider switching from cans to bottles. It's one thing if you are thirsty when you are out and about, and then I can fully understand buying an individual single can of soda-pop from from out of a machine. However if you are grocery shopping for home then buying Two-liter bottles of soda are often a lot cheaper than packs of cans, and is the sensible and economical way to go. A lot of times you can get real bargains at grocery stores when buying in bulk, and Two-liter bottles of soda are a great start.

Kombucha - Kombucha is an odd vinegar tasting sparkling beverage that is made of fermented black tea and sugar. Until recently I never really heard of Kombucha, and the sound of the nasty taste alone is a big turn off. It sounds like it taste and smells worse than Omega 3 fish oil pills. Talk about stinking, cats even turn their nose up and away from those smelly pills. Kombucha boost that it's a healthy alternative to soda, however these health benefits have been highly debated. It doesn’t come cheap either with a 16oz bottle selling for around $5. I think everything considered here I'll just have a V-8.

Truffles - It takes specially trained pigs to locate these delicacies out in the wild. Truffles are fragrant mushroom-like fungi that are difficult to cultivate, and whose locations are highly guarded secrets. Truffles are priced from around $3,000 to $3,500 per pound, however there are several friendlier priced alternatives to this insane price. For instance instead of using truffles to cook with, try Morel mushrooms, dried Porcini mushrooms, Prusciutto, Durian, or even Parmigiano-Reggiano cheese. You'll find all of these alternatives a whole lot more friendlier to your wallet or purse.

Pre-Made Meals - These Pre-Made Meals may be really easy to make, time saving, and a whole lot less messy, but this type of meal does cost considerable more. Pre-Made Meals like ready-made sandwiches, dinners and picnic foods are an incredibly tempting option, but they are truly a big waste of your hard earned money. In all reality Pre-Made Meals are just one step under going out to eat in a restaurant, so why not just spend a couple of more dollars, and go out and eat. This way you won't have any mess to clean up afterwards. You can also just simply choose to make your entire meal at home.

Prosciutto di Parma - Nobody is arguing that prosciutto di Parma isn’t an expensive dry cured Italian country ham, which is good for flavoring other foods that adds a different kind of taste. There's no doubt that this is a very very good, and tasty meat. However as a lunch meat with a price of $14.99 to $19.99 a pound, good old regular ham can be just as tasty with a few dabs of mustard on a sandwich at lunchtime, and a lot cheaper too.

Gourmet Honey - For various reasons the price of honey in the U.S. has been climbing rapidly in recent years. However my goodness $80.00 for a 120 gram jar of gourmet honey is beyond ridiculous. There's no justification for paying this much money for a product that you can get cheaper in a bottle that's shaped like a little teddy bear. That is unless you are good friends with the bee keeper, and if that's the case then he should give you a better deal anyway. There's not that big of a difference in the taste of honey to justify a price this high for gourmet honey, so stick with the store brands on honey.

Fancy bottled & Vitamin enriched Water - Often these fancy bottles of water are overpriced for nothing more than an attractive bottle, costing sometimes as much as $4 or more per bottle. Vitamin enriched waters may contain as much sugar as a can of soda. If you really want to save some money in this area, then why not just drink good old tap water or well water using water filters. If you have to have bottled water then try local or store brand options, where you will end up saving a whole lot in the long run. By skipping these pricey drinks, and going with a less expensive choice you'll be doing your wallet a big favor.

Specialty Cheese - People have been buying up these specialty cheeses at farmer’s markets and gourmet grocery stores across the country. These fancy cheeses are even being added to American classics like grilled cheese sandwiches and macaroni and cheese. But is all of this expense really necessary? You'll find that the regular grocery store brand of cheese is just as good. A lot of the grocery store brand of cheeses are made in the exact same facilities as the specialty cheese are, and a different label is used on the package of cheese. You'll also find that the grocery store brand of cheese is a lot easier on your wallet.

More by this Author


Comments 17 comments

billybuc profile image

billybuc 3 years ago from Olympia, WA

We don't buy any of them. I finally passed a test with 100%. Yippee!

Nice job!


Ericdierker profile image

Ericdierker 3 years ago from Spring Valley, CA. U.S.A.

Excellent, agree on all, for years. We get the coconut water well under a dollar and sometimes as low as 50 cents. It is a staple in SE Asian diets so it is a bulk item.


Monis Mas profile image

Monis Mas 3 years ago

Very interesting! Great hub! I don't really buy any of these items, so I'm good :-)


onegreenparachute profile image

onegreenparachute 3 years ago from Greenwood, B.C., Canada

The only thing I splurge on is cheese - I love the creamy ones. Nice hub!


hawaiianodysseus profile image

hawaiianodysseus 3 years ago from Southeast Washington state

Great frugal advice! Thanks for sharing, TheHoleStory!


kidscrafts profile image

kidscrafts 3 years ago from Ottawa, Canada

I agree with most of the items but when you buy prosciutto, because it's so tasty, it is supposed to be cut really thin and it goes a long way because of it. It's a nice change instead of eating ham every day.

I am not a big cheese eater but I love a good gouda from time to time.

Interesting article!


justom profile image

justom 3 years ago from 41042

I have to agree with kidscrafts about those 2 items. I don't drink anything but water, beer (in the summer mostly) and bourbon. When I do drink beer it will rarely be Miller and NEVER be Bud (unless it's medical bud :-) . The bourbon that's my favorite is Knob Creek which goes with your hub kinda' because there are more expensive ones that lack the flavor. Good hub!! Peace!! Tom


MizBejabbers profile image

MizBejabbers 3 years ago

Hear! Hear! Let's add sushi to the list, too. I never did get any urges to eat the cichlids in my kids' aquarium, with or without wasabi.


randomcreative profile image

randomcreative 3 years ago from Milwaukee, Wisconsin

Interesting idea for an article! We don't indulge in a lot of specialty drinks, but I do disagree about cheeses. Farmers markets and gourmet cheese shops offer homemade cheeses that are fresh and unique. It's not the same as the brand name cheese available in the grocery store. It's an indulgence, yes, and should be done in moderation, but it is worth the money.


justmesuzanne profile image

justmesuzanne 3 years ago from Texas

Good points! One thing though, when you buy honey, look for a local source and pay an average price. Local honey from bees in your area has lots of health benefits and will help build your immune system against common environmental allergens. Additionally, store brand honey is often just a mixture of the dregs of honey from lots of different places all over the world. Honey that comes from India, China and the like is often full of dangerous pesticides. It's worth the difference to pay a fair price for good, pure local honey.

Voted up and interesting! :)


catgypsy profile image

catgypsy 3 years ago from the South

I agree with all of them. It really pays to compare prices as far as quantity goes, like you did with the soda. Great hub!


Eiddwen profile image

Eiddwen 3 years ago from Wales

A brilliant read and thank you for sharing.

Have a wonderful day.

Eddy.


LoisRyan13903 profile image

LoisRyan13903 3 years ago from Upstate NY originally from Long Island

Wow I am surprised that StarBucks coffee wasn't mentioned. I actually have not bought too much canned or bottled soda sice we have the Soda Stream and after a couple months we are seeing a savings. Other than that we do get the pre-made meals once in a while-but when they are on sale. I think the Banquet variety runs a 10 for $10.00 deal.


Alise- Evon 3 years ago

Funny hub, and practical, but you just haven't found a kombucha you like yet:) I make it myself- all you need is a "mother," which was given to me, filtered water, green tea (some use black), and sugar. It's a traditional fermented drink, and do you know what it tastes like if I let it set out on the counter too long before I put it in the fridge? Beer. Yuck- I don't like beer. Now it's right up your alley:) I could send you a "mother" :) I have lots- they grow, that's why I got one free from someone else.


Efficient Admin profile image

Efficient Admin 3 years ago from Charlotte, NC

It's cheaper and for sure more healthier to make some homemade meals versus the Pre-Made Meals! At least you know what goes in it when you make it at home and probably less sodium and calories as well.

I never knew truffles was a mushroom/fungi! I thought they were delicate chocolate-covered candies!


Elsie Hagley profile image

Elsie Hagley 2 years ago from New Zealand

Interesting read. We do waste money on some things that really are not worth the price we pay for them. I always go for the cheaper version of most things.


Jessica 23 months ago

Mega Bloks are great for sparking llttie imaginations being all colorful & bright. Our granddaughter loves to build llttie houses for her teeny, tiny dolls & could spend half the day arranging & rearranging the mega bloks to suit her style.

    Sign in or sign up and post using a HubPages Network account.

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    No HTML is allowed in comments, but URLs will be hyperlinked. Comments are not for promoting your articles or other sites.


    Click to Rate This Article
    working