Homemade Pizza - Is It Cheaper Than Delivery or Frozen?

Pizza is a favorite food among most people, especially children. It is also one of the most commonly eaten foods. Yet the prices vary so much, how do you know what is the cheaper option? Can you make your own for less than delivery or frozen? I can guarantee it will taste great, unless of course you like grease as your main dish, then you might want to stick to delivery.

I think it is safe to say that pizza that is delivered is your most expensive option here. When we order pizza we typically get one with sausage and one with pineapples and black olives. If I were to buy a frozen pizza I could purchase a sausage one, however I have never seen a frozen pizza with just pineapples and black olives. If you have let me know, OK?

Right here I see a benefit of making your own pizza - you can put whatever you want on it. For frozen pizzas I have seen about 5 options - cheese, pepperoni, sausage, supreme, and vegetarian. We prefer different combinations of toppings on our pizza, so these frozen options don't always give us what we want.

I do purchase frozen pizzas to keep in the freezer. I use them only a couple of times a year, on those nights when life is crazy, I have nothing planned for dinner and I just feel like ordering pizza. Then I pull out two Red Baron frozen pizzas and we have dinner much quicker than it would take to have pizza delivered and for about 25% of the cost. I get these pizzas for about $3 each. This is one of the cheaper frozen pizzas out there.

I am sure you know the commercial "It's not delivery it's DiGiorno", right? DiGiorno pizza is a pricey one, with the regular price being around $6 each. And the pizzas are smaller than the Red Baron pizzas, meaning that two of them might feed my family, but probably not. If I cooked up two DiGiorno pizzas it would cost me around $12, which is only about $6 cheaper than ordering pizza.

I believe that homemade is your cheapest option. I make my own dough in my bread machine and then roll it out onto pizza stones. Let's take a look at the ingredients. I purchase bread flour, olive oil and yeast in bulk for my dough recipe, the other ingredients are minimal amounts of salt and sugar. The total cost to me for the dough alone is around $.50. An 8 oz block of mozzarella cheese cost $1.68. A large can of black olives is $1, however I only use 1/4 of it, so $.25 for olives. A small can of pineapple tidbits costs $.39 and I use half when I make pizza so $.20 for the pineapples. I use 1/2 pound of ground sausage and the cost is $1. I add my own seasonings to a can of tomato sauce and only use 1/3 of the can - total cost $.15. The total cost for two homemade large pizzas, exactly how we like them is $3.78.

That is quiet a bit cheaper than the Red Barron frozen pizzas. That savings ($2.22) each week of the year adds up to $115.44. If I were comparing this to the more expensive frozen pizzas my savings would be $8.22 a week or $427.44 a year. If I were comparing this to delivery pizza (it costs us about $20 each time we order pizza) my savings would be $16.22 a week or $843.44 for the year.

Do you still think that ordering pizza doesn't cost you much money? People do actually tell me that. They think nothing of dropping $20 or more to order pizza whenever they don't feel like cooking. People actually think that it doesn't cost much money, but when you add up that money over the course of a year, it really does add up.

I am not saying that you should never order pizza in. I would venture to guess that everyone does it sometime or another (including me). Looking at the cost break down though makes me less likely to order pizza any time soon. How about you?

More by this Author


Comments 13 comments

CTCV 8 years ago

Actually, the cost doesn't really matter when consumption is for the family, though finding a less expensive alternative is fine. What's important is, what is being prepared for the family is more nutritious and healthy. After all, commercial product has always a commercialized ingredient plus preservatives, unlikely to that homemade food which is always coupled with extra loving care.


blessedmommy profile image

blessedmommy 8 years ago from Oklahoma City Metro, Oklahoma

I love homemade pizza!  My problem is that I put on so many toppings, that I probably don't save as much as I could.  However, it's still way cheaper than delivery.  I live in the country, so I probably couldn't order delivery anyway.  So for me I'd have to figure the gas for running up and buying a pizza.  Now considering gas prices...I think we can guess what would be the best deal. Great hub!


middie4033 8 years ago

I totally agree with you. I actually love homemade pizza crust. I don't have a pizza stone, does it help make the crust more like the delivered kind? That is the one thing that I really like about delivery is the crust is so good. Kind of crusty, my pizza crust some times doesn't cook the best, its soft. Maybe I need a stone.


aman 8 years ago

Gr8 hub,keep it up.

www.dentisthere.blogspot.com


Jennifer profile image

Jennifer 8 years ago Author

CTCV, I agree with you on the health front! I cook mostly from scratch because it is better for us. Also to accommodate my daughter who has food allergies. I can make her pizza and just leave off the cheese. She can't eat frozen or delivery. I just didn't want to get into all of that in this hub - just wanted to keep it about the cost. But I totally agree with you.

middie4033 - have you tried prebaking your crust? I don't do that, but I have heard that if you bake it without toppings for 7-9 minutes and then take it out and add the toppings, it will make it crispier. Good luck!


Michele Engholm profile image

Michele Engholm 8 years ago from Hutchinson

Thanks for this hub Jennifer. I wholeheartedly agree. Pizza delivery is a huge budget suck.. Cooking pizza from scratch is devoid of nasty dough conditioners and preservatives. It doesn't really take much time ( I timed how long it takes me to put the ingredients into my bread machine---11 min ). And baking is not that taxing. Plus, my family prefers my homemade wheat crust to delivery or the no taste frozen. It is a win win for us.... Thanks again!!


Mark Knowles profile image

Mark Knowles 8 years ago

Excellent advice. making your own Pizza may be time consuming campared to picking up the phone, but it's worth it every time as far as I'm concerened. You know exactly what went into the pizza.


Marie 78 8 years ago

I completely agree with you! I make a white pizza that we are having tonight. I make my own pizza dough by hand. Then I top with: garlic, a little EVOO, itallian seasoning, sliced tomaoes $1, and pizza blend shredded cheese $2. I am sure this pizza comes to around $3, but it's much cheaper than frozen or delivery. This would make enough for dinner for 4 people. It feeds us dinner and leftovers for lunch the next day :).


Paul 8 years ago

Thanks for the confidence inspiring article. We were craving pizza tonight but instead of ordering delivery, we're going to try making it ourself. I'm off to the supermarket. :)


dorbledog profile image

dorbledog 7 years ago from Spokane, WA

Homemade is definitely the way to go. It's less expensive than ordering out, and pizza is one of my favorite foods to make.


Dolores Monet profile image

Dolores Monet 7 years ago from East Coast, United States

I've made homemade pizza for so long and am so used to it that all the rest just tastes awful. Now you've actually figured out that it's cheaper so much the better!


microman 4 years ago

I just made a homemade 16" P/C pizza for the kids: PreMixedDough-$1.47,Sm Pkg Pepperoni-$1.25,Sm Bag MozCheese-$3.00,Sm jar of Sauce-$1.14=$6.86 Bake 450 for 15min Great Stuff-kids loved it,so how can you get any cheaper than this ??? Got everything at Wally World.


TC 4 years ago

To Microman: You can get dry dough mix where you just add hot water for 50 cents at Walmart. For pepperoni, look for clearance onces that are about to expire. They mark these down, then you can pre-slice them and stick them in the freezer. Just pull out what you need, as they thaw rather quickly. Cheese is cheap every day at Aldi. Grocery stores (see: not walmart) often mark down their store brand for very cheap. Around here it's 2/$3 on sale. Sauce: make your own! It tastes so much better, it's super easy, and it's much cheaper! You can make it in bulk, and stick the leftovers in bags and put in the freezer.

    Sign in or sign up and post using a HubPages Network account.

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    No HTML is allowed in comments, but URLs will be hyperlinked. Comments are not for promoting your articles or other sites.


    Click to Rate This Article
    working