How to Save $500 A Month On Food Costs (Updated)

How to Save on Groceries

Supermarket Checkout
Supermarket Checkout
Supermarket Aisles
Supermarket Aisles

Food Costs

Cast your vote for How to Save $500 a Month on Food

===================

How I Saved $500 a Month on Food and Groceries - Updated

===================

I originally published this Hub about eight months ago. After reviewing what I said then, I see no reason to make any significant changes. The four largest sources of savings are still:

1. Prepare Lower Cost Meals ($150 per month)

2. Stop Buying Fast Food ($100 per month)

3. Compare Grocery Chain Prices and Select the Lowest Cost One ($100 per month)

4. Buy Groceries When the are on Sale ($50 per month)

Your savings may vary significantly from these depending upon your current shopping practices.

===================

Our family of three currently lives on a fixed income from two sources – Social Security and a modest pension. With increasing, medical, fuel and food costs, it soon became apparent that our monthly expenses were more than my monthly income.

------------------------------

After cutting back on our fixed monthly expenses as much as possible we were still about $500 short each month and the only place left to save that much money was on food and groceries.

------------------------------

Tabulating our monthly expenses for 2010 showed that we averaged more than $1200 per month for food, household items, and fast food. This seemed excessive, so I set about cutting back in as many ways as I could think of,

-----------------------------

By June through September we were averaging slightly more than $700 per month, a savings of $500 per month. What follows are the main reasons that I was able to make these savings and the estimated monthly contribution of each source:

==================

1. Buy generic brands whenever possible. ($20 per Month)

You would think that this would be a lot higher, but I learned the hard way that many generic brands are vastly inferior. I avoid them on paper products, soaps and cleaning products, soft drinks and most foods. That leaves sugar, flour, cooking oil, rice, beans etc. that seem to be roughly equivalent.

------------------------------

2. Make a shopping list and stick to it. ($20 per Month)

Impulse buying generally results in purchases that you don’t really need. When you are on a strict budget, every penny counts, so I always shop for food with a grocery list with items laid out according to the floor plan of the store. That way, I don’t double back for items that I missed. I do make adjustments to my list based on which items are on sale but I try never to go grocery shopping when I am hungry.

------------------------------

3- Buy fruits and vegetables in season or buy them frozen. ($20 per Month)

My daughter loves eating fresh fruits and vegetables. The only problem is that she has a taste for fresh blackberries and blueberries in the winter when they are expensive and of rather poor quality. Unfortunately, when they are cheaper in season, her interests switch to exotic fruits from Asia. Gradually, I am training her to eat foods in season, which I learned as a boy.

------------------------------

We lived on an acre of land and ¼ of it was planted with many different vegetables. We ate them as they ripened at different times during the summer and fall and my mother canned what she could for the winter. Learn what time of the year different fruits and vegetables go on sale, and adjust your menu accordingly. Remember that some frozen vegetables (corn, peas, beans and mixed vegetables) taste as good as fresh and are usually much cheaper.

-------------------------------

4. Collect coupons from newspapers, mailers and the Internet ($20 per month).

This source of savings is highly overrated. If you watch certain TV shows, you are led to believe that you can eat for practically nothing if you clip coupons. I literally review hundreds of coupons each month and less than one percent are for items that I normally use. On a good month, I can save about $20 even if I try to use them where they double them.

-------------------------------

5. Buy in larger quantities for items that you use regularly. ($20 per Month)

Paper towels, toilet paper, facial tissues, laundry detergent etc. are all cheaper when you buy in larger sizes. This is also true of hamburger, chicken breasts and legs, pork chops etc. Break them down into packages for one meal and freeze them.

-------------------------------

6. Buy foods when they go on sale. ($50 per Month)

Most super markets send out mailers each week that feature all of their sale items. Many of them are significant savings over regular prices. Each week, I review these mailers in detail when they first come out and plan my menus around those sale items. Sale items from a regular supermarket can often compare with or even beat prices from warehouse stores like Costco and Sam’s Club.

-------------------------------

7. Do comparison shopping between several different grocery chains. ($100 per month)

When an employee owned chain of supermarkets opened nearby, I began comparing their prices on the same items that I regularly bought at two other supermarket chains. I created a matrix on an excel spreadsheet with columns for individual grocery items, quantity purchased and costs at three different chains. Somewhat to my surprise, one chain was substantially lower on almost everything, so now I usually shop there. Be aware, however, when things go on sale at one of the other chains, they can sometimes even be lower still.

-------------------------------

8. Eliminate buying fast foods whenever possible. ($100 per Month)

The markup on fast foods is often three hundred percent. You can make equivalent foods at home for much less. My wife liked to have a sausage MacMuffin and hashbrowns about ten times a month at a cost of about $3.50 a day. A home cooked substitute breakfast cost about a $1.00, saving about $25.00 per month. My daughter got in the habit of ordering Chinese takeout or other fast food at nearly $10.00 each time. Restricting this to no more than once per week saved the other $75.00 per month. You might save more or less depending upon your eating habits.

--------------------------------

9. Prepare lower cost meals by estimating the costs of meals when planning them and actively seeking recipes for low cost meals. ($150 per Month)

Each week, when I write out my shopping list, I plan several low cost main meals that I can get two meals out of. I also adjust my menus to which foods are on sale that week. Doing this, I easily save an average of $5.00 a day or $150 per month.

---------------------------------

10. To help you get started planning low cost meals, I have provided links to some of my recipes which will feed a family of four for less than $10.00 total cost.

----------------------------------

  1. Baked Beans and Pork Chops
  2. Baked Chicken Legs and Chicken Breasts
  3. Baked Meatloaf
  4. Cabbage with Noodles
  5. Chicken Cutlets, Glazed Carrots and Fettuccini
  6. Chicken Paprikash
  7. Chili Soup with Shell Noodles
  8. Macaroni and Cheese
  9. Potato Dumplings with Bacon and Onions
  10. Tuna Noodle Casserole

==============================================

More by this Author


Comments 9 comments

SusieQ42 5 years ago

Voted up and useful and interesting. We have been doing the same although I can't seem to find coupons for food that I like to buy. All else I try to do. We go to a wholesale bakery to buy bread and it is less than half of what we pay at the supermarket. I like your ideas and will try some of them. Thanks for the info.


rjsadowski profile image

rjsadowski 5 years ago Author

Thanks for your comment. Savings with coupons has been one of the big disappointments for me. I go through mailers and newspaper inserts each week and I am lucky if I can find one or two coupons for items that I usually buy. I refuse to buy things I don't like or don't use just because I have a coupon and I won't buy a years supply of something and store it in my garage.


Susieq42 5 years ago

I agree. Most coupons are for expensive name brand stuff or items that are new on the market. Be blessed and have a great day.


Millionaire Tips profile image

Millionaire Tips 4 years ago from USA

This is a great list of ways to bring your food budget under control. I have been working on making lower cost meals now and it does make a big difference.


Millionaire Tips profile image

Millionaire Tips 4 years ago from USA

Hi I am back already. Each week I write a list of my favorites of all the hubs I have read during the week, and your hub has made the list. (March 4) Congratulations!


rjsadowski profile image

rjsadowski 4 years ago Author

Thanks for the compliment.


Dawn Conklin profile image

Dawn Conklin 4 years ago from New Jersey, USA

Great tips for saving! I have noticed that some stores you can actually buy store brand on just about any item. I have many different supermarkets close to us to choose from (seriously we have 6 within a 15 minute drive) and I have tried store brand paper products from each. Stop and Shop has great paper products, if you don't get the $1 paper towels. I usually only buy their paper towels as I like them better then the name brands and they are cheaper.


CassyLu1981 profile image

CassyLu1981 4 years ago from Spring Lake, NC

I'll be using these techniques the next time I go to the grocery store for sure!!! Thanks so much for the ideas! Great tips for saving $ on food :)


Keri Summers profile image

Keri Summers 4 years ago from West of England

Really good advice. It's amazing how stuff that might cost just a couple of dollars a day extra, when you add it up, makes a significant saving over the month. Congrats on your resourcefulness in tackling the bills!

    Sign in or sign up and post using a HubPages Network account.

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    No HTML is allowed in comments, but URLs will be hyperlinked. Comments are not for promoting your articles or other sites.


    Click to Rate This Article
    working