How To Save Money Part One

If you have found yourself like most in the United States having to deal with job cutbacks, salary reductions, employers shaving benefits from personnel package then you will find this article right up your alley. The term “How To Save Money” means many things to different people. But I contend that we need to strip away all perceived ideas on what constitutes this phrase and get back to basics.

Whether you are a 20 something just starting out or an empty nester with your retirement in your sites – saving money is more important than you think. When we are young we have that going to live forever syndrome and that we will have plenty of time to save or start over, etc. It’s a lie and the unforeseen will constantly wipe you out financially along the way and keep you from having any financial security in the future.

How To Save Money Fast

How To Save Money On Groceries
How To Save Money On Groceries

How To Save Money On Groceries

The salad days lull a lot of consumers into spending on a daily basis catering to our wants instead of needs. Our Grandparents did a lot more with a lot less than we do today. Even if you are struggling with a $12.85 per hour job (when the living wage is $23.18 per hour) and trying to make those ends meet you can still restructure your lifestyle and even create an emergency savings for those financial speed-bumps we all hit during our life progression.

How To Save Money at the Grocery Store –

Of course the first thing we think of when it comes to food is coupons – Yes they do help and sometimes actually con us into spending more money – Don’t go for coupons that say buy two of these and get fifty cents off – if you only need the one item you are going to save money by just getting that one item. The only way you really save money when buying food is to stay away from prepared foods that you heat and eat – convenience foods are high in profit and low in health benefits – also try to avoice processed meats and cheeses and buy the basics. Beef, Chicken, Pork, Seafood, only buy these when there is a sale.

Stay away from most “Meal Deals” this is a way for the store to load you up on things that they cannot get rid of and you would not have bought in the first place. Sometimes if you will look at the “Free Items” on a meal deal the dates are nearing expiration. The company is just trying to get rid of products that it’s going to throw away in a few days.

Buy 5 for 5 dollars – this is the biggest passive sales tool I have ever seen – It doesn’t mean that you have to buy five of them to get that price – it just means that they are one dollar each – so get what you need not what they want you buy.

A big way to save money is to befriend every department manager in the store – creating a relationship with these individuals over time will gain you access to unadvertised sale items that are deeply discounted – Example: Five pounds of chuck ground beef normally $3.87 per pound – The manager has an overstock of 200 lbs. that will expire in three days so they mark it down to .99 cents per pound if you buy the bulk pack of five pounds. It’s best to go early in the morning on weekdays to find these deals – By noon the store employees will have caught on and scooped up all of the super discounted products in every department.

Beans and Rice – Make it a point to have a meal of beans and rice to save money at least twice a week – Throw in a couple of flour tortillas and this will fill you up and give you needed protein. Sure it’s boring and you can dress it up with your favorite condiments or herbs from your little garden in the backyard but it will save you anywhere from $20.00 to $40.xx per week depending on the number of people in your family. We purchased long term food storage containers and buy beans and rice in bulk at Sam’s Club and Costco which makes it just pennies per person per meal.

Stay away from the desserts (bakery fresh or frozen) in the store as well – they are marked up so high that you will only be wasting money to give your family a treat after dinner. Consider substations that only cost a couple of dollars like a recipe my grandmother used to make for us called “Monkey Bread” – it essentially costs less than two dollars to make and there is enough for a family of five or six to enjoy. A cake or pie at a national grocery store is going to run you about $9.00 on average to feed the same amount of people.

One last money saving tips for you and your family is have the cable TV or dish service turned off – (saves about $100.00 per month) and this will prevent you from being tempted in calling the local pizza delivery service for one of their so called specials. The marketing world depends on us to thrive on their advertisements and make insanely quick impulse purchases. Looking back over a month you will realize that you may have averaged a couple of hundred dollars in pizza, hot wings, and the like because it was easy and you had nothing planned for dinner.

Comments 4 comments

k@ri profile image

k@ri 7 years ago from Sunny Southern California

You give some good, sound advise here. Thanks :D


JonSterling profile image

JonSterling 7 years ago from Houston Texas - United States Author

Thank k@ri - appreciate the endorsement!


stars439 profile image

stars439 7 years ago from Louisiana, The Magnolia and Pelican State.

constructive. thank you


jberryburns profile image

jberryburns 6 years ago from La.

All ways trying to save a buck. You make me want to eat a bean burrito. Thanks.

    Sign in or sign up and post using a HubPages Network account.

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    No HTML is allowed in comments, but URLs will be hyperlinked. Comments are not for promoting your articles or other sites.


    Click to Rate This Article
    working