My Couponing Experience Part 3

So, yeah, my bad. I just realized that I never finished the series. Sorry. I'm a dork. Anyways.

To start, I saved $51 on a bill of $154. Meaning I only paid $103. I saved 34%. I'm impressed with myself.

Now for the long version.

I bought 18 yogurts, 12 Chunky soups, 8 Campbells Select harvest soups, 5 tomato soups, 5 spaghettios, 2 coffee creamers, 8 tubes of crescent rolls, 4 tubes of grands biscuits, 4 v8 juices, 3 bottles of Palmolive, 2 12 packs of Cottonelle toilet paper, and 4 boxes of toaster strudel.

And I can hear some of you already flipping out about the numbers. Keep in mind, we go through 4 yogurts a day in my house. 18 is just under a week's worth for us. And 8 tubes of crescent rolls is mainly because I'm having a party this weekend and I'm making crescent dogs. It all really worked out well. I assure you, none of this is going to go to waste.

Before I went out, I looked at the ads for my store, Dillon's. I looked at what was on sale that my family would actually use. Then I went through my coupons and matched up what I wanted that was on sale with the coupons I had. Dillon's doubles manufacture's coupons up to a dollar. We're getting a HYVEE soon and they triple coupons. I just have to decide if it will be worth the drive out there.

Anyway, after I had matched everything up I got my notebook out and wrote down each item, it's sale price at Dillon's, it's price per unit, my coupons values and amounts, and the end cost. it sounds like a lot, I know. But it's really easy. you just divide the price by the number of items. like say soup is buy 5 for $4. Then you divide 4 by 5. That's 80 cents per item. If you have multiple coupons like 50 cents of when you buy two, and $1 off when you buy 3 then you know you are buying 5. you then subtract 50 cents times 2 which is a dollar and $1 times two which is $2 from $4. And voila!!! You just scored 5 cans of soup for a buck. No lie. How awesome is that.

The biggest thing is make sure you check your coupons for things like expiration dates, a no doubling or tripling policy, or coupon limit (usually 4 of the same kind.) Also, check with your store often to make sure their coupon policies haven't changed unexpectedly. This saves some trouble and frustration later on at the checkout.

So, yeah, overall, it was very worth the time clipping and organizing. And, I'm well on my way to building a nice winter stockpile for when we get snowed in again like last year. Well, that's it. Thanks for reading.



Comments

No comments yet.

    Sign in or sign up and post using a HubPages Network account.

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    No HTML is allowed in comments, but URLs will be hyperlinked. Comments are not for promoting your articles or other sites.


    Click to Rate This Article
    working