Eating In The Next Great Depression

Be Ready

 The Second Great Depression is coming.  There is no doubt in my mind of this fact. Inflation is on the rise no matter what the President tells us.  They are not fixing the Ecconomy. They have made it much worse and it is not going to recover any time soon.

It breaks my heart to live to see such a time as this. When I learned of the first Great Depression in school I had high hopes that times like those were behind us, for aren't we the richest, most powerful country in the world? Saddly it seems we have all been decieved. Our money was originally backed by physical gold in Fort Knox. Now we have far more paper money than we ever had real gold.

Do not believe the naysayers when they tell you that things like my post are fear tactics! In the last year I have seen the price of food go up considerably and it is not going to stop. In the last year Tuna has gone from around $0.30 a can to $0.60.  A box of Mac n Cheese, store brand has gone from $0.33 a box to $0.50. It does not sound like much but we are a lower class, working family of 5. It takes 2 boxes of mac n cheese and 2 cans of tuna PLUS a can of some kind of cream soup and some milk and butter to make a meal for us all. That comes out to about $3.50 for a meal that used to cost less than $2. It means we must buy and eat less or change how we eat.  And we are changing how we eat.

We now make Mac n Cheese from as close to scratch as I have learned to do so far. I am learning to make cream of soups on my own. I am learning to can and to dehydrate foods for future use. I am learning to set aside extras when I see a good sale. I am preparing my family for a time when we will not be able to go out and buy food whenever we want. I am sad to say that I see that time coming before my children reach 18.  My oldest will be 8 at the end of December this year.

I implore you to please prepare your families as well. Stock up on dry goods, water, clothes, sewing supplies, any thing you would need for a craft or trade you are good at that you might be able to trade for food.  Learn to garden in your current circumstances, whatever they may be. Store seeds for the future so you can feed your families.  For money will not be worth much very soon.

Learn to raise your own food be it meat or plants, a pair of rabbits like this could provide a good deal of food each year.
Learn to raise your own food be it meat or plants, a pair of rabbits like this could provide a good deal of food each year. | Source

Learn to do for yourselves

 We all need to be ready to raise or grow our own food. We sadly must also be ready to defend these supplies. We chose to garden and raise meat rabbits.  It is our hope to be able to trade meat, pelts, and produce for milk and eggs when the rough times hit. 

We are also stocking up on supplies for crochet which I know how to do and am teaching my children.  We will use this skill to make clothes, blankets, and other useful items that we will use and barter.

There is much that each of us can do to be ready for this downfall of our once wonderful nation.  What can you do? Who can you teach these skills to in order to keep them alive in our uncertain future? Think on it, but try to act soon and you will make it through.

More by this Author

  • The Many Uses of Rabbits
    0

     Many people forget that rabbits were merely a source of food and fur before they became domesticated and had their genetics manipulated through selective breeding. They had humanized them making it taboo to keep...

  • Please don't over feed a corn snake!
    20

     Anyone who loves snakes needs to learn the proper care for their charges BEFORE they buy them. It applies to any pet really but today I will focus on Corn Snakes because I breed them myself. Many...


Comments 4 comments

Leptirela profile image

Leptirela 6 years ago from I don't know half the time

again informative and good :)


Nell Rose profile image

Nell Rose 6 years ago from England

Hi, it is a sad fact that we are getting worse in the economy, even over here in England it is bad, but in fact where the prices of things are concerned we are even worse! a can of Tuna in my town is £1.80 approx 3 dollars! I live in a town where the rich have taken over and we can't afford to live here now, but you have some great ideas here, cheers nell


Nell Rose profile image

Nell Rose 6 years ago from England

sorry my P.C. went a bit wrong! lol


evansrabbitranch profile image

evansrabbitranch 6 years ago from MO, USA Author

Thank you for the support! I am working on a hub about canning using US standards for the Boiling Water Bath Canner. I hope it proves helpful.

    Sign in or sign up and post using a HubPages Network account.

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    No HTML is allowed in comments, but URLs will be hyperlinked. Comments are not for promoting your articles or other sites.


    Click to Rate This Article
    working