ArtsAutosBooksBusinessEducationEntertainmentFamilyFashionFoodGamesGenderHealthHolidaysHomeHubPagesPersonal FinancePetsPoliticsReligionSportsTechnologyTravel

FINDING THE nth TERM IN A SEQUENCE

Updated on October 4, 2010

Formula's for the nth term

ALGEBRA

Here I intend to look at what is known as the nth term sequence. In doing so we will look at some examples and find the nth term which is known in mathematical terms by a "u" followed by a subscript(small) "n".

So what exactly is the connection( the pattern) between the "n" and the "un".

If we take a closer look at the un we can see that it goes up in two's (2's).

(Position) U         1    2    3    4    5

 ( Term)    Un          3    5    7    9   11

      n x 2               2    4    6    8   10

 

3 + 2 =   5

5 + 2 =   7

7 + 2 =   9

9 + 2 = 11

 

Therefore we can write down that un = 2n, in other words we are doubling the number.

Looking again we may need to adjust that 2n slightly;

2n means 2 x n therefore,

2 x 1 =   2

2 x 2 =   4

2 x 3 =   6

2 x 4 =   8

2 x 5 = 10

These are the numbers we have got after multiplyingn x 2, you will have noticed that they are 1 less in each case than the numbers in the unbracket, therefore we need to add on 1 in the formula.

Our formula now looks like this un = 2n + 1 (where the un is the nth term)

2 x n =   ? + 1 =  un

2 x 1 =   2 + 1 =   3

2 x 2 =   4 + 1 =   5

2 x 3 =   6 + 1 =   7

2 x 4 =   8 + 1 =   9

2 x 5 = 10 + 1 = 11

Answer:- un = 2n + 1

 

This is the type of question for the nth term, could be asked in an exam paper;

Find the nth term for the sequence; 2, 6, 10, 14, 18 ... (etc)?

To begin with we need to change this sequence into a table!

The "n" is the position and the “un” is the term.

The position simply represents the number of digits in a sequence, in the above there are "5" [ 2(which is 1), 6(which is 2), 10(which is 3), 14(which is 4), 18( finally this is number 5 )]

(Position) U          1    2     3     4     5

  ( Term)   Un            2    6   10   14   18

     n x 4                 4    8   12   16   20

So what exactly is the connection (the pattern ) between the "n" and the "un", in this question?

If we take a closer look at the "un" we can see that it is going up in four's (4's).

  2 + 4 =   6

  6 + 4 = 10

10 + 4 = 14

14 + 4 = 18

Therefore we can write down that un = 4n (which means 4 x n)

4 x 1 =   4

4 x 2 =   8

4 x 3 = 12

4 x 4 = 16

4 x 5 = 20

These are the numbers we have got after multiplying n x 4, you will have noticed that there are 2 more in each case than the numbers in the un term, therefore we need to subtract 2 in the formula.

Our formula now looks like this; un = 4n - 2 (where the unis the nth term)

4 x n =   ? - 2 = un

4 x 1 =   4 – 2 =  2

4 x 2 =   8 – 2 =  6

4 x 3 = 12– 2 = 10

4 x 4 = 16– 2 = 14

4 x 5 = 20– 2 = 18

Answer:- un = 4n - 2

 

In this example we need to find the nth term for this sequence;

Find the nth term for the sequence; 3, 6, 11, 18, 27 ... (etc)?

To begin with we need to change this sequence into a table!

This example is quite similar to the one above!!!!

LOOK CAREFULLY:-

The "n" is the position and the “un“ is the term

Again there are five numbers and they are holding the first five POSITIONS

The position simply represents the number of digits in a sequence, in the above there are "5" [ 3(which is 1), 6(which is 2), 11(which is 3), 18(which is 4), 27( finally this is number 5 )]

(Position) U           1    2     3     4    5

  ( Term)   Un             3    6   11   18   27

n2=(n x n)              1    4     9   16   25

So what exactly is the connection (the pattern ) between the "n" and the "un", in this question?

Is there a set pattern?

Are they going up in 2's or 4's? --- NO they are not!

  3 + 3 =   6

  6 + 5 = 11

11 + 7 = 18

18 + 9 = 27

In a case like this we would square (n2) the numbers and see what that brings us too.

Therefore we can write down that un = n2 (which means n x n)

1 x 1 =   1

2 x 2 =   4

3 x 3 =   9

4 x 4 = 16

5 x 5 = 25

These are the numbers we have got after multiplying n x n, you will have noticed that they are 2 less in each case than the numbers in the un term, therefore we need to add 2 in the formula.

Our formula now looks like this; un = n2 + 2 ( where the un is the nth term)

n x n =  ? + 2 = un

1 x 1 =   1 + 2 =   3

2 x 2 =   4 + 2 =   6

3 x 3 =   9 + 2 = 11

4 x 4 = 16 + 2 = 18

5 x 5 = 25 + 2 = 27

Answer:- un = n2 + 2

 

Another favourite question in exams is as follows;

The nth term of a sequence is represented by this formula:- un = 3n + 2

We are asked to;

(i) Find the first 4 terms

(ii) To find the 49th term

( i ) Find the first 4 terms

Our formula is:- 3n + 2 = un

Therefore our 1st term is u1 = 3 x 1 = 3 + 2 =   5

                             2nd term u2 = 3 x 2 = 6 + 2 =   8

                             3rd term u3 = 3 x 3 = 9 + 2 =  11

                            4th term u4 = 3 x 4 = 12 + 2 = 14

Our first four terms are; u1 , u2 , u3 , and u4

They end up as 5, 8, 11, and 14

 

\ First 4 terms are: 5, 8, 11, 14. (Answer:-)

 

 

( ii ) We have been asked to find the 49th term.

49th term: This will be known as u49

As before in part ( i ) the formula is; un = 3n + 2

Therefore we will replace the “n” with the 49

 u=       3n             + 2

u49 = (3 x 49) = 147 + 2 = 149

(Answer) u49 = 149

Comments

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    • profile image

      Bubble 7 years ago

      what would be the nth term for 3,4,6,9...?

    • profile image

      empeen 7 years ago

      Really good one,very neatly explained with relevent examples

      Same way you can postAP.,g.P. and H.P. also. I like it.

    • profile image

      megan 7 years ago

      what's the first five sequences of this nth term, 3n + 4?

    • profile image

      tish. 7 years ago

      7, 10, 13, 16, 19 :)

    • profile image

      Oli 7 years ago

      What about the nth term for 1,2,4,8,15,26,42... It goes up in 1,2,4,7,11,16 and that goes up in 1,2,3,4,5 please post back quickly, all I can work out is how to find what it goes up in innitially the formulae for that is as follows: Xn= n(n-1)/2+1 can't find how to make the actual original sequence.

    • profile image

      amber 7 years ago

      what is nth term for squared numbers

    • profile image

      dana 7 years ago

      whaat is the nth term of 4 6 8 10

    • profile image

      ,.jnmkl.jh 7 years ago

      What is the nth term of this sequnce 5 10 15 20 25

    • profile image

      ronak 7 years ago

      what will be the nth term for 1, 12, 24, 36, 48

    • profile image

      eivlys 7 years ago

      how about this one. find the 9th term

      n2/n+1

    • profile image

      Raz 7 years ago

      find a formula for 95, 90, 85,80

      interms of n

    • profile image

      dog 7 years ago

      gd website

    • profile image

      Irshad 7 years ago

      what will be the nth term in this sequence

      2,3,6,7,10,11......

    • profile image

      Jk 7 years ago

      Help!!!

      What is the nth term in the sequence 107,68,29,-10,-49???pease help

      me!!!

    • profile image

      bbSTAR 7 years ago

      tn=a(r^(n-1))

      where:

      tn = general term

      a = first term

      r = common ratio

      n = position of the term

    • profile image

      shwetha 7 years ago

      if Tn=5-3n then find Tn+1 and Tn+2

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      whats the first five sequences of this nth term, 3n + 4?

      Megan Please use the following;

      3n + 4

      3 x 1 = 3 + 4 = 7

      3 x 2 = 6 + 4 = 10

      3 x 3 = 9 + 4 = 13

      3 x 4 = 12 + 4 = 16

      3 x 5 = 15 + 4 = 19

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Thankyou Empeen just trying to help.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Shweta,

      if Tn=5-3n then find Tn+1 and Tn+2

      Tn=5-3n

      then T(n + 1) = 5 - 3(n + 1)

      = 5 - 3n - 3

      = -3n + 2

      So Tn + 1 = -3n + 2 (Ans)

      And Tn +2 = 5 - 3(n + 2)

      = 5 - 3n - 6

      = - 3n - 1

      So Tn + 2 = - 3n - 1 (Ans)

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      JK,

      What is the nth term in the sequence 107,68,29,-10,-49?

      Tn = a + (n - 1) d

      a = 107

      d = 68 - 107 = -39

      Tn = 107 + (n - 1) x -39

      ...= 107 - 39n + 39

      ...= 146 - 39n (Ans)

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Ronak,

      what will be the nth term for 1, 12, 24, 36, 48

      a = 1

      d = 12

      Tn = 1 + (n - 1) x 12

      ....= 1 + 12n - 12

      ....= 12n - 11

      ......12n - 11 is the nth term

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Eivlys

      find the 9th term n2/n+1

      Tn = n2 / n + 1

      ....= 9squared / 9 + 1

      ....= 81 / 10

      ....= 8.1 (Ans)

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Raz,

      find a formula for 95, 90, 85,80 in terms of n

      Tn = a + (n - 1) x d

      ..a = 95

      ..d = 90 - 95 = -5

      Tn = 95 + (n - 1) x -5

      ....= 95 - 5n + 5

      ....= 100 - 5n (Ans)

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      ,.jnmkl.jh

      (Position) U 1 2 3 4 5

      ( Term) Un 5 10 15 20 25

      ..n x 5

      Therefore we can write down that un = 5n

      U1 = 5 = 5 x 1

      U2 = 10 = 5 x 2

      U3 = 15 = 5 x 3

      U4 = 20 = 5 x 4

      U5 = 25 = 5 x 5

      un = n x 5 = 5n

      (Ans) un = 5n

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      dana,

      (Position) U 1 2 3 4

      ( Term) Un 4 6 8 10

      n x 2

      4 + 2 = 6

      6 + 2 = 8

      8 + 2 = 10

      Therefore we can write down that un = 2n

      Looking again we may need to adjust that 2n slightly;

      2 x 1 = 2

      2 x 2 = 4

      2 x 3 = 6

      2 x 4 = 8

      These are the numbers we have got after multiplying n x 2, you will have noticed that they are 2 less in each case than the numbers in the un bracket, therefore we need to add on 2 in the formula.

      Our formula now looks like this un = 2n + 2 (where the un is the nth term)

      2 x n = ? + 1 = un

      2 x 1 = 2 + 2 = 4

      2 x 2 = 4 + 2 = 6

      2 x 3 = 6 + 2 = 8

      2 x 4 = 8 + 2 = 10

      Answer:- un = 2n + 2

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Bubble,

      U 1 2 3 4

      Un 3 4 6 9

      U1 = 3

      U2 = 3 + (2-1) = 4

      U3 = 4 + (3-1) = 6

      U4 = 6 + (4-1) = 9

      So Un = U(n-1) + (n-1)

      Hope this helps

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Bubble,

      U 1 2 3 4

      Un 3 4 6 9

      U1 = 3

      U2 = 3 + (2-1) = 4

      U3 = 4 + (3-1) = 6

      U4 = 6 + (4-1) = 9

      So Un = U(n-1) + (n-1)

      Hope this helps

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      For further help follow the link in the hub "Let me solve your maths problems". Assistance can be found for

      Bodmas

      HCF

      LCM

      Prime and Composite numbers

      Square Root

      Cube Root

      Place Values

      Expanded Notation

      Rounding off Numbers

      Writing numbers as a product of their Prime Numbers

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Irshad,

      This is just an ordinary sequence(not an arithematic one) The values go upwards in differences of 1's and 3's.

      2 3 6 7 10 11

      --- --- --- --- --- (Difference is)

      1 3 1 3 1

      so at some point in a sequence like this values would be ommitted and you would have to find them.

    • profile image

      Ema 7 years ago

      I really found this helpful. Please help me find the nth term of the sequence 1 , -2 , 3, -4,.... Thanks.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Ema,

      In answer to your equation 1, -2, 3, -4;

      This is not an arithematical sequence nor is it a geometric one, it is a general sequence that is alternating.

      In this question "d" is not unique;

      t2-t1 = -2 -1 = -3

      t3-t2 = 3 -(-2) = 3 + 2 = 5

      So the answer to this sequence is;

      nth term is -n (if "n" is even)

      ............+n (if "n" is odd)

      Hope this helps, thanks

      Telia

    • profile image

      Nico 7 years ago

      please help,

      i'm trying to work out the nth term for the following:

      5 8 11 14

      i know there's three difference between each number, but i'm getting confused as how to work this out...

      thanks :)

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Nico,

      (Position) U..1....2....3....4

      ( Term).......5....8....11...14

      you are correct the common difference(d) is "3"

      This tell you that your formula is going to start with "3n"

      Therefore;

      Go back to your table and put in your values in the 3n formula and see what else is required to solve it.

      d x u

      3 x 1 = 3 + ? = 5

      3 x 2 = 6 + ? = 8

      By now you'll see that you need to add on 2

      So your formula is going to be 3n + 2

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      un = 3n + 2 (where the un is the nth term)

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Oli.

      (i) 1, 2, 4, 8

      Firstly we will put these values into a table

      n 1 2 3 4

      un 1 2 4 8

      ? ? ? (now to find the differences)

      1 2 4 (The number is being doubled each time, this suggests that the rule

      involves 2 to the power of something.)

      un = ?

      un = 2n

      This time the formula involves subtraction of the power

      Therefore; un = 2n - 1

      21 - 1 = n0 = 20 which equals 1

      22 - 1 = n1 = 21 which equals 2

      23 - 1 = n2 = 22 which equals 4

      24 - 1 = n3 = 23 which equals 8

      if you check back to the above table the formula is correct

      un = 2n - 1

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      That answer is 2 (to the power of n - 1)

      Telia

    • profile image

      Pien 7 years ago

      can you find the rule for the nth term for the following sequence on numbers?

      5,27,79,173

      ive looked at it for a bit and i can only come up with this rule, which only works for the first 3 numbers:

      6n^4/2n - n^n-1 +5

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      Pien,

      The rule you are looking for is

      2n^3 + 3n^2 - (n - 1)

      Hope this helps

    • profile image

      waqas 7 years ago

      let 1,3,2,5......find 6th term

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 7 years ago from Northern Ireland

      The 6th term in this sequence is 7.

      5th is 3

    • profile image

      Krishnasingh 6 years ago

      Some comments are not satisfactory. Also in many cases only nth term rule is given. how can we find the process?

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Krishnasingh

      If you read through the above hub observing and understanding the tables you'll be able to follow the process to find the nth term.

      Say your common difference is 4

      then you are working with 4n plus or minus something to find the rest of your formula to solve the equation.

      It takes a little bit of patience and practise.

      If there is no visible difference then try squaring the numbers in the "u" bracket and find out what else you have to add or subtract to find the formula.

      Please read over the worked examples again and you'll see not only is the nth term rule there but so is the process.

      Good Luck

    • profile image

      bubba #9 6 years ago

      What is the ninth term in the following sequence? 6, 10, 14, 18, 22,...

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Bubba,

      First start by finding the nth term.

      Your difference is 4 so that tells you the formula is going to start as 4n + or - something.

      So do out your table as shown in the worked examples above

      ...1...2...3...4...5

      ...6..10..14..18..22

      4 x 1 = 4 + ? = 6 (? = 2)

      4 x 2 = 8 + 2 = 10

      4 x 3 = 12 + 2 = 14

      So the formula is 4n + 2

      Now use the formula to find the 9th term

      U(9) = 4 x 9 = 36

      36 + 2 = 38

      Therefore 9th term = 38

      Hope this helps.

    • profile image

      rix 6 years ago

      what is the nth sequence of 1,4,12,32,80

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Rix

      Im not finding a common difference here have you wrote this question down properly? Please check

    • profile image

      Georgia 6 years ago

      What is the rule of this sequence? 23, 19, 13, 8

    • profile image

      ema 6 years ago

      what would be the nth term for the sequence 0,6,14,24,36,50

      ??????

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Georgia,

      Your question doesn't follow any rule have you wrote it down properly?

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Ema,

      tn = 6, 8, 10, 12, 14

      a = 6

      d = 2

      tn = a + (n-1) 2

      tn = a + 2n - 2

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      The nth term your looking for EMA is

      tn = 2n + 4

    • profile image

      Elias Jacobo 6 years ago

      what is the next term of 1,6,4,9,7

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Elias,

      1..6..4..9..7..12..10

    • profile image

      Jordan Newland 6 years ago

      what is the first five terms for the nth term of 16-3n

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Jordan,

      16 - (3 x 1) = 13

      16 - (3 x 2) = 10

      16 - (3 x 3) = 7

      16 - (3 x 4) = 4

      16 - (3 x 5) = 1

      So first five terms are as follows

      13..10..7..4..1

    • profile image

      ari h 6 years ago

      two terms of an arithmetic sequence are a8=76 and a28=296 what's the rule for the nth term?

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi ari h,

      an = a + (n - 1) d

      now put in n = 8, an = 76

      76 = a + (8 - 1) d

      76 = a + 7d (equation 1)

      an = a + (n - 1) d

      now put n = 28, an = 296

      296 + a + (28 - 1) d

      296 = a + 27d ( equation 2)

      Take the equations away from each other

      296 = a + 27d

      76 = a + 7d

      --------------

      220 = 20d

      Then find common denominator and cancel down.

      20d = 220

      -----------

      20 20 (CANCEL DOWN)

      The two 20's cancel each other leaving "d" on its own on the left hand side of the equation.

      On the right hand side of the equation 20 divides into 220 = 11

      Therefore d = 11

      a + 7d = 76

      d = 11

      a + 7 (11) = 76

      a + 77 = 76

      a = -1

      Therefore a = -1, d = 11

      Last Step in this Equation;

      an = a + (n - 1) d

      an = -1 + (n - 1) 11

      an = -1 + 11n - 11

      an = 11n - 12

      So the nth term for a8 = 76 and a28 = 296 is;

      an = 11n - 12

      Hope this helps.

    • profile image

      Humairaa Patel 6 years ago

      This site is cool but it would be cooler if you added this place which says want to find out the nth term of something type it in here and you will get your answer

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Thanks Humaira Patel,

      I will always answer irrespective of the fact that sometimes the question might not be asked in the correct hub. I am always glad when a student shows enough intution to ask a question if they are stuck or unsure of something.

    • profile image

      Tom 6 years ago

      Help please how is this worked out

      first term 4 term to term rule x3 +1

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Tom,

      un = 3x + 1

      .....3 x 1 = 3 + 1 = 4

      .....3 x 2 = 6 + 1 = 7

      .....3 x 3 = 9 + 1 = 10 etc

      Hope this helps

    • profile image

      Varsha  6 years ago

      I am stuck with this question. please help me out.

      5A(n+1) + 1 = 5A(n) + n

      Given A(5)=55. Find A(55)

      I am using the brackets to denote that the numbers in the brackets are at the base. i.e A(n+1) denotes n+1 th term.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi Varsha,

      Using the brackets to denote that the numbers in the brackets are at the base.

      5A(n + 1) + 1 = 5A(n) + n

      Given A(5) = 55

      .......A(55) = ?

      5A(n + 1) + 1 = 5A(n) + n

      Take the 1 over the = sign to the other side and it becomes -1 (change side ,change sign)

      5A(n + 1) = 5A(n) + n - 1

      Now divide each side by 5 to get A(n + 1) on its own;

      Therefore

      A(n + 1) = 5A(n)/5 + (n - 1 /5)

      The 5's cancel each other out and your left with the formula;

      A(n + 1) = A(n) + (n - 1 / 5)

      So use this formula to solve A(55)

      We know A(5) = 55

      So we will find A(6)....up til A(55)

      This will have to be done manually as the difference is 0.2 and it is compoundly added on to the next total. OK so far!

      So lets take the Formula we found and start plugging in the values to solve this equation.

      A(n + 1) = A(n) + (n - 1 / 5)

      A(5) = 55

      A(5 + 1) = A(5) + (5 - 1 / 5)

      .........= A(5) + (4 / 5)

      .........= 55 + 0.8 = 55.8

      _________________________________________________________

      A(6 + 1) = A(6) + (6 - 1 / 5)

      .........= A(6) + (5 / 5)

      .........= 55.8 + 1 = 56.8

      _________________________________________________________

      A(7 + 1) = A(7) + (7 - 1 / 5)

      .........= A(7) + (6 / 5)

      .........= 56.8 + 1.2 = 58

      and so on until

      A(54 + 1) = A(54) + (54 - 1 / 5)

      .........= A(54) + (53 / 5)

      .........= 329 + 10.6 = 339.6

      At the start of this equation I was able to find the (n - 1 / 5) to be 10.6 but had to do the whole equation manually to find the 339.6 value.

      Therefore A(55) = 339.6

      Hope this helps

    • profile image

      Varsha 6 years ago

      Thank you for your quick response.

      Sorry to bother you again ...but require one clarification...

      Did you calculate every term to arrive to A(55)or you calculated it directly by some formula. i.e how you got A(54) as 329?

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi Varsha,

      Sorry but there is no Formula for this aspect of the equation - each term has to be calculated individually to arrive at A(55).

      Is this a homework question?

    • profile image

      Varsha 6 years ago

      I am giving some entrance exam. This was one of the question in the mock test which has a time constraint. Anyways will have to skip such questions as they are too time consuming or will have to search some better method for solving this.

      Thank you for your response.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi Varsha,

      If you practice this question you should be ok, but please don't skip it as this is one of the question which would separate the "men from the boys" so to speak. The first part of this question is relevantly straight forward- do that then come back to finish it, this will show them you know what you are doing. It seperates the "A" students from the "C" students. Good Luck

    • profile image

      Varsha 6 years ago

      Hi

      Was trying for long to find some different method to solve this. Check this out....

      Using {} these brackets to denote the actual brackets.

      5A(n + 1) + 1 = 5A(n) + n

      A(n+1) = A(n) + 1/5 {n-1}

      A(6)= A(5)+ 1/5 {5-1}

      ....= 55 + 1/5 {4}

      Similarly A(7) = A(6)+ 1/5{6-1}

      .... = 55 + 1/5 {5} + 1/5 {4}

      .... = 55 + 1/5 {4 + 5}

      So A(55) = 55 + 1/5 {4+5+6+7......+52+53}

      ... = 55 + 1/5 {53x54/2 - {3+2+1}

      ... = 55 + 1/5 {1431 -6}

      ... = 55 + 285

      ... = 340

      which is close to 339.6

      What is your opinion? Is this a correct method?

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi Varsha,

      Sorry for the delay was out.

      OK here goes , I made a slight mistake of 0.4 at the A(40) part of this equation for that I apologise. The answer should have been 202 at that point and not 201.6 as I had noted in my notepad.

      As a result after plugging in your idea I have got this to work as per your answer,

      A(n + 1) = A(n) + [n - 1 / 5] + d

      ...........A(55) + [4+5+6+7+8+9....+53 - 1 / 5] + d

      ...........A(55) = [1425 - 1 / 5] + 0.2

      ..................284.8 + 0.2 = 285

      ..................285 + 55 = 340

      0.2 being the difference each time

      Absolutely brilliant Varsha

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Although we come up with a formula Varsha you still need to work out the first 3 or 4 terms manually to see if there is any correlation within the problem.

      My idea was to find the first term of the series and then using the Arithmatic progression formula to find the value of A(55) - for that the difference between two terms has to be constant - so we don’t have a choice here but to do it manually:(

      If you work out a few more of them you will find you are always adding 55 at the end in the equation plus the difference of 0.2

      Good Luck with the entrance exam.

    • profile image

      Varsha 6 years ago

      Ya dats true.. Will have to do that much of calculations...No other option :(

      Anyways, Thanks a lot.

      Sorry but will keep on bothering you till my exams.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi Varsha,

      Glad to be of a help to you and keep in contact - if you need anything else clarified before your exam don't hesitate to contact me.

      Good Luck in your exam studies.

    • profile image

      Sheena  6 years ago

      what's is the nth term for 38, 33, 28, 23, 18

      and 640, 320, 160, 80 I',m having a hard time with this thank you

    • profile image

      varsha 6 years ago

      Hi,

      Had put this question in your trigonometric forum. But not got any reply yet.waiting for your response.

      "Need i more help from you.

      I tried searching sin theta table for multiples of 5 on internet which is in fractions. Like sin theta 75 degree, 80 degree etc in fractions. But the search showed sin theta table in decimals. Do you have one with fractions?

      My purpose is to learn these fractions so as to answer area of triangle questions by the 1/2 ab sin theta formula, where a & b are the sides and theta is the angle between them.

      Also are there any other trigonometric formulas for finding areas of geometric figures?"

    • profile image

      ssss!! 6 years ago

      please help me on this one pleaseeeeeeeeeeeeeeeeee.

      i really need to know this today and right now b4 i go off..

      what's the first 4 terms of the number sequence using the nth term rule which is: N3+3 ???

      the first number 3 is actually supposed to be over the n and small...

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      SSSS,

      Do you mean N cubed + 3

      If so then,

      1 x 1 x 1 = 1 + 3 = 4

      2 x 2 x 2 = 8 + 3 = 11

      3 x 3 x 3 = 27 + 3 = 30

      4 x 4 x 4 = 64 + 3 = 67

      Please clarify if this is correct

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Sheena,

      tn = a + (n - 1) d

      a = 38

      d = -5

      tn = 38 + (n - 1) -5

      tn = 38 -5n + 5

      tn = 43 - 5n (answer)

      In the next one the sequence is

      640,...320,...160,...80

      1st term = 640

      2nd term = 320 = 640 / 2 = 1st term / 2

      3rd term = 160 = 320 / 2 = 2nd term / 2

      4th term = 80 = 160 / 2 = 3rd term / 2

      so we can say

      nth term = n - 1 / 2

      (n - 1)th term is previous to nth term

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Varsha,

      When

      theta is 0...sin theta is 0

      theta is 30 degrees...sin theta is 1/2

      theta is 45 degrees...sin theta is 1/squareroot 2

      theta is 60 degrees...sin theta is squareroot 3 / 2

      theta is 90 degrees...sin theta is 1

      theta is 120 degrees...sin theta is sq root 3 / 2

      theta is 135 degrees...sin theta is sq root 2 / 2

      theta is 150 degrees...sin theta is 1 / 2

      theta is 180 degrees...sin theta is 0

      theta is 210 degrees...sin theta is -1 / sq root 2

      theta is 225 degrees...sin theta is -sq root 2 / 2

      theta is 240 degrees...sin theta -sq root 3 / 2

      theta is 270 degrees...sin theta is -1

      theta is 300 degrees...sin theta is - sq root 3 / 2

      theta is 315 degrees...sin theta is - sq root 2 / 2

      theta is 330 degrees...sin theta is -1 / 2

      theta is 360 degrees...sin theta is 0

      Hope this helps Varsha

    • profile image

      varsha 6 years ago

      Thanks a lot..

    • profile image

      mike 6 years ago

      does this sequence diverge or converge, and if it converges, what is the limit?

      (2n+1)/(1-3sqrt(n))?? thanks

    • profile image

      ????????????? 6 years ago

      wow !

    • profile image

      sebastian 6 years ago

      what is the nth term of the sequence 6,14,24,36? is it a quadratic?

    • profile image

      michael 6 years ago

      what is the general term of 1,2,7,11,16,22? thank you

    • profile image

      michael 6 years ago

      Is there any technique to get the general terms? plsss help me. huuuh. thank you.

    • profile image

      andy 6 years ago

      Here's a weird one we can't figure out:

      0, 2, 4, 8, 24, 220

      What's the next term and rule? I need to figure the first 12 terms. Pls answer to ahofer@nstsystems.com if possible.

    • profile image

      michaelneLa 6 years ago

      help me plsss.. our final exam is coming up.. can you help for the general term of this no. 3,3,6,6,9,9,12,12 thanks in advance

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi Mike.

      Sorry about the delay in answering your question but Ive been very busy. Now to get caught up!

      This sequence diverges.

      (2n + 1) / (1 - 3 sqrt n)

      rationalise the denominator

      (2n + 1) ( 1 + 3 sqrt n) / (1 - 3 sqrt n)(1 + 3 sqrt n)

      = (2n + 1) (1 + 3 sqrt n) / 1 - 9n

      = 2n + 2n.3 sqrt n + 1 + 3 sqrt n / 1 - 9n

      = 2n + 6(n)to the power 3/2 + 1 + 3 sqrt n

      Divide each term by the highest power of n

      (e.g) (n to the power of 3/2)

      = 2n / n to the power 3/2 + 6n to the power 3/2 / n to the power 3/2 + 1 / n to the power 3/2 + 3 sqrt n / n to the power of 3/2 all over 1 / n to the power 3/2 - 9n / n to the power of 3/2

      = 2 / n to the power of 1/2 + 6 + 1 / n to the power of 3/2 + 3 / n squared, all over 1 / n to the power of 3/2 - 9 / n to the power 1/2

      put the limit n arrow infinity (use sign for infinity which looks like an eight sideways)

      = 2 / infinity + 6 + 1 / infinity + 3 / infinity all over 1 / infinity - 9 / infinity

      = 0 + 6 + 0 + 0 / 0 - 0

      = 6 / 0

      = infinity

      Therefore the limit of this sequence is infinity and clearly this is a diverging sequence.

      Hope this helps and Good Luck.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi Sebastian,

      what is the nth term of the sequence 6,14,24,36? is it a quadratic? NO

      6 = 6 x 1 = (6 + 1) x (1 + 1)

      14 = 7 x 2 = (6 + 2) x ( 1 + 2)

      24 = 8 x 3 = (6 + 3) x ( 1 + 3)

      36 = 9 x 4

      so nth term {6 + (n - 1)} x {1 + (n - 1)}

      ...........= (6 + n - 1) (1 + n - 1)

      ...........= (n + 5)(n)

      ...........= n squared + 5n

      Hope this helps and good luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi Michael,

      what is the general term of 1,2,7,11,16,22?

      The pattern is as follows;

      1 + 0 = 1

      1 + 1 = 2

      2 + 2 = 4

      4 + 3 = 7

      7 + 4 = 11

      11 + 5 = 16

      16 + 6 = 22

      22 + 7 = 29

      So next term is 29 ( 8th term = 29)

      9th term = 8th term + 8

      ..........29 + 8 = 37

      Therefore the general term is;

      Term (n + 1) = Term (n) + n

      T (n + 1) = T (n) + n

      Hope this helps, Good Luck

      There is no magic formula for working out sequences except work out their pattern, tedious as it is.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi MichaelneLa,

      can you help for the general term of this no. 3,3,6,6,9,9,12,12

      Series questions are set out like this double 3's, double 6's etc so general term is 3n + 3, 3n + 3

      3 x 1 = 3 + 3 = 6

      3 x 2 = 6 + 3 = 9

      3 x 3 = 9 + 3 = 12

      Term you are looking is 3n + 3

      Hope this helps and Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi Caroll,

      What's the nth term of 1, 1/2, 3, 1/4, 5, 1/6, 7, 1/8, 9, 1/10, 11

      From the above sequence the 9th term is 9

      The sequence is found out by the following method;

      Every odd number increases by 2

      First term = 1

      Third term = 3 etc

      Whereas 2 is being added to the demoninator each time to get the next even term.

      nth term is;

      = 1 + (n - 1) 2

      = 1 + 2n - 2

      = 2n - 1

      Therefore 2n - 1 is the nth term for odd terms.

      For the even terms 1/2, 1/4, 1/6, the nth term is 1/(2n)

      that is written as a fraction 1 over 2n

      Hope that helps and Good Luck

    • profile image

      bob lee 6 years ago

      nive post. really helped.

    • profile image

      turkish 6 years ago

      what is the nth term of 6, 8, 10, 12, 14, 16... ??

      Please help meee :(

    • profile image

      Jai 6 years ago

      t.elia: Your solution (4 posts above mine) for "What's the nth term of 1, 1/2, 3, 1/4, 5, 1/6, 7, 1/8, 9, 1/10, 11" is incorrect. It should be n for odd numbers and 1/n for even.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Dear Jai,

      Im sorry you have made a BIG mistake in your calculations. Please re-check them, not for my sake but for your own educational purposes.The answer you posted above is WRONG!

      My Calculations are CORRECT

      The answer for the workings of the nth term of this equation are as I stated;

      Therefore 2n - 1 is the nth term for odd terms.

      For the even terms 1/2, 1/4, 1/6, the nth term is 1/(2n)

      that is written as a fraction 1 over 2n

      Many Thanks for the post

      Telia

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi Turkish,

      The nth term you are looking for to solve this equation is;

      2n + 4

      Regards

      Telia

    • profile image

      Iltbbas 6 years ago

      What the nth term for 15,21,27,33,39

      and 19,13,7,1,-5

    • profile image

      hi! I need help!  6 years ago

      rule of 14,23,32,41,50? and ule of 1,6,11,16,21 please1

      thanks!

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi lltbbas,

      Tn = a + (n-1) d

      a = 15

      d = 21 - 15 = 6

      Tn = 15 + (n-1) x 6

      Tn = 15 + 6n - 6

      Tn = 9 + 6n (ANS)

      Now for the second one;

      Tn = a + (n-1) d

      a = 19

      d = 13 - 19 = -6

      Tn = 19 + (n-1) x -6

      Tn = 19 - 6n + 6

      Tn = 25 - 6n (ANS)

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi ,

      Here is the help you requested

      Tn = a + (n-1) d

      a = 14

      d = 23 - 14 = 9

      Tn = 14 + (n-1) x 9

      Tn + 14 + 9n - 9

      Tn = 5 + 9n (ANS)

      The next one is;

      Tn = a + (n-1) d

      a = 1

      d = 6 - 1 = 5

      Tn = 1 + (n-1) x 5

      Tn = 1 + 5n - 5

      Tn = -4 + 5n (ANS)

      Good Luck and hope this helps.

    • profile image

      Abhie 6 years ago

      What is the 10th term of the Tn = n (n + 5)?

    • profile image

      lui 6 years ago

      please help find the next three sequence

      20,4,16,37

    • profile image

      ahmed 6 years ago

      superb.................found it really helpful....

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Dear Hafsa,

      I never judge a book by its cover.

      Telia

    • profile image

      iamhappy 6 years ago

      whta i the the nth term formula for 3,6,9,12,15,18 ......Please!!

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Dear iamhappy,

      Your common difference is 3, therefore this tells you to write down 3n

      Now if you work it out using the layout of the tables at the start of this hub you will find the following;

      3 x 1 = 3

      3 x 2 = 6

      3 x 3 = 9

      3 x 4 = 12

      so therefore your answer is 3n

      Good luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi chipcat,

      3n + 4 what is the 8th term of this question?

      3n = ( 3 x n)replace the "n" with the "8"

      Therefore;

      3 x n

      3 x 8 = 24 + 4 = 28

      So 8th term of this question is 28

    • profile image

      Daisy 6 years ago

      What would the nth term of the sequence 1,13,37,73,... be? Can someone please explain with steps. Thank you!

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi Daisy,

      You need to follow this method to complete this math;

      1, 13, 37,73.....

      The general form of this sequence is;

      an^2 + bn + c (^2 means squared)STEP 1 of this equation

      Constant = 13 - 1 = 12

      a = constant/2 (constant divided by 2) = 12 / 2 = 6

      a = 6

      Plug a = 6 into STEP 1

      an^2 + bn + c (^2 means squared)STEP 1

      6n^2 + bn + c (STEP 2 of this equation)

      for n = 1

      Next

      6(1) + b(1) + c = 1

      6 + b + c = 1

      b + c = -5 (STEP 3 of this equation)

      Now n = 2 in STEP 2

      6(2)^2 + b(2) + c = 13

      2 x 2 = 4 x 6 = 24

      24 + 2b + c = 13

      2b + c = -11 ( STEP 4)

      STEP 3 = b + c = -5

      STEP 4 = 2b + c = -11

      (-) (-)

      ------------------------

      = -b/-1 = 6/-1

      Cancel down b= -6

      Plug 6 = -6 (in @ STEP 3)

      b + c = -5

      -6 + c = -5

      c = -5 + 6

      c = 1

      Plug a = 6, b = -6, & c = 1 (into STEP 1

      an^2 + bn + c

      Your Answer becomes

      6n^2 - 6n + 1 ( Answer)

      Good Luck...Hope this helps.

    • profile image

      Daisy 6 years ago

      Hey! Thank you so much :) That helped a lot, its so clearly explained! Thanks again!

    • profile image

      hellp 6 years ago

      find the a8 for the sequence a1=-2, an=3a(n-1) +6

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 6 years ago from Northern Ireland

      Hi hellp...

      Given:-

      a(1) = -2

      an = 3a(1) (n - 1) + 6

      Solution:-

      an = 3a (n - 1) + 6

      Plug n = 8 and a(1) = -2

      a(8) = 3(-2) (8 - 1) + 6

      a(8) = -6 (7) +6

      a(8) = -6 x 7 + 6

      a(8) = -42 + 6

      a(8) = -36

      Hope this helps & Good Luck

    • profile image

      Ash 5 years ago

      find the nth term for 1/5, 2/6, 3/7, 4/8, 5/9... ?

      I can see the pattern but I'm not sure how to express it Help? :)

    • profile image

      brookie 5 years ago

      position: 1 2 3 4 5 6

      value of : 5 14 23 32 ??

      term

    • profile image

      killah 5 years ago

      really helpfull

    • profile image

      5 years ago

      help me to solve this:

      (28% - 8%) / 1.4 = ?

    • profile image

      R.Purnalingam 5 years ago

      What is the nth term of the sequence 0,1,1,2,2,3,3,4,4,5,5......?

    • profile image

      Nikee 5 years ago

      The nth term of a sequence is 100-2n

      What is the 1st term, 15th term and 30th term?

    • profile image

      megan 5 years ago

      hi what is the sequence and the result in nth term for these numbers please, 23, 16, 9, 2

      Thanks

    • profile image

      megan 5 years ago

      hi again i posted a minute ago also can you tell me what the rule is as well as the sequence and the result in nth term

      thanks

    • profile image

      amar 5 years ago

      what's the nth term of 4,8,16

    • profile image

      Bitsy 5 years ago

      I am looking at this pattern: 7,0,0,0...I need to find the next 2 numbers in the pattern and I can't even see the rule for the pattern. Can anyone help?

    • profile image

      Arpita 5 years ago

      how do i get the first five numbers in the sequence when 34-5n is the nth term rule?

    • profile image

      trung 5 years ago

      what is the nth term of pattern 20,44,76,116....

      i know it is adding multiples of 8 each time

    • profile image

      Rohit 5 years ago

      What is the formula for 1,2,3,4,5,6

      11,9,7,5,3,1

    • profile image

      exam 5 years ago

      I have an exam tommorow. Can you plz tell me the formula for: 20, 17, 14, 11, 8,

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      EXAM,

      The formula you need to use to solve this equation is as follows;

      Tn = a + (n - 1) d

      Therefore

      a = 20

      d = 17

      Take d away from a

      17 - 20 = -3

      Now plug the results into your formula;

      Tn = a + (n - 1) d

      ...= 20 +(n - 1) -3 (multiply out the brackets)

      ...= 20 -3n + 3

      ...= 23 - 3n

      This is your answer!!

      Good Luck in your Exams tomorrow.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      Arpita,

      How to find the first 5 numbers in the sequence 34 - 5n

      -5 x n

      -5 x 1 = -5

      .......= -5 + 34 = 29

      -5 x 2 = -10

      .......= -10 + 34 = 24

      -5 x 3 = -15

      .......= -15 + 34 = 19

      -5 x 4 = -20

      .......= -20 + 34 = 14

      -5 x 5 = -25

      .......= -25 + 34 = 9

      So therefore the first 5 numbers in the sequence are ;

      29 , 24 , 19 , 14 , 9

      Good Luck hope you understand this.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      MEGAN

      The formula you need to use is;

      Tn = a + (n - 1) d

      a = 23

      d = 16

      16 - 23 = -7

      Now plug the results into your formula;

      Tn = 23 + (n - 1) d

      Tn = 23 + (n - 1) -7 (multiply out the brackets)

      ...= 23 -7n + 7

      ...= 30 - 7n (nth term rule)

      Therefore;

      -7 x 1 = -7

      .......= -7 + 30 = 23

      -7 x 2 = -14

      .......= -14 + 30 = 16

      -7 x 3 = -21

      .......= -21 + 30 = 9

      -7 x 4 = -28

      .......= -28 + 30 = 2

      -7 x 5 = -35

      .......= -35 + 30 = -5 etc

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      BROOKIE

      Use the following formula;

      Tn = a + (n - 1) d

      a = 5

      d = 14

      14 - 5 = 9

      Therefore plug the results into the formula as follows;

      Tn = a + (n - 1) d

      ...= 5 + (n - 1) 9 (multiply out the brackets)

      ...= 5 + 9n - 9

      ...= -4 + 9n (This is your nth term rule)(ANSWER)

      9 x (1) = 9 - 4 = 5

      9 x (2) = 18 - 4 = 14

      9 x (3) = 27 - 4 = 23

      9 x (4) = 36 - 4 = 32

      9 x (5) = 45 - 4 = 41 etc

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      NIKEE

      The nth term of a sequence is 100-2n

      What is the 1st term, 15th term and 30th term?

      100-2n

      First Term

      2 x (1) = 2

      100 - 2 = 98

      Fifteenth Term

      2 x (15) = 30

      100 - 30 = 70

      Thirtith Term

      2 x (30) = 60

      100 - 60 = 40

      1st Term = 98

      15th Term = 70

      30th Term = 40

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      ROHIT

      You need to follow this formula for the numbers 11,9,7,5,3,1

      Tn = a + (n - 1) d

      a = 11

      d = 9

      9 - 11 = -2

      Tn = a + (n - 1) d

      Tn = 11 + (n - 1) -2 (multiply out brackets)

      Tn = 11 -2n = 2

      ...= 13 - 2n (ANSWER)( nth term rule)

      Good Luck

    • profile image

      Bob 5 years ago

      what are the next 5 nth terms for 4n+4?!?!?!?!!?!?

      thanks.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      BOB

      The next 5 terms for the nth term rule 4n + n are;

      4 x (n) + 4

      Term 1

      4 x (1) = 4 + 4 = 8

      Term 2

      4 x (2) = 8 + 4 = 12

      Term 3

      4 x (3) = 12 + 4 = 16

      Term 4

      4 x (4) = 16 + 4 = 20

      Term 5

      4 x (5) = 20 + 4 = 24

      Hope this helps

    • profile image

      quadlet 5 years ago

      what would be the next 3 terms for o.25n+5 and the 10th term

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      QUADLET

      I take it this is 0.25n + 5

      Workings of First Term;

      0.25n + 5

      = 0.25 x (n) + 5

      0.25 x (1) = 0.25 + 5 = 5.25 ( Ans)

      Workings of Second Term;

      0.25 x (2) = 0.50 + 5 = 5.5 ( Ans)

      Workings of Third Term;

      0.25 x (3) = 0.75 + 5 = 5.75 ( Ans)

      Workings of Tenth Term;

      0.25 x (10) = 2.5 = 5 = 7.5 ( Ans)

      Good Luck

    • profile image

      sophie 5 years ago

      what will be the nth term for 95,90,85,80,75 ? please help, really appreciated :)

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      SOPHIE

      For the sequence 95,90,85,80...

      The formula you need to use is as follows;

      Tn = a + (n - 1) d

      a = 95

      d = 90

      90 - 95 = -5

      Now plug this into your formula;

      Tn = a + (n - 1) d

      Tn = 95 + (n - 1) -5 (multiply out the brackets)

      Tn = 95 -5n + 5

      Tn = 100 - 5n ( Answer)

      Prove answer:-

      100 - 5n ( This means 5 multiplied by n)

      100 - 5 x 1

      100 - 5 = 95

      Next

      100 - 5n

      100 - 5 x 2

      100 - 10 = 90

      etc

      Good Luck

    • profile image

      James 5 years ago

      Hi please can you tell me the nth term for

      36 42 48 54 60

      -8 -3 2 7 12

      1.2 1.4 1.6 1.8 2

    • profile image

      sam 5 years ago

      how do you do like 5/12 = n/6

    • profile image

      Bill 5 years ago

      Hi please can you tell me the nth term for

      36 42 48 54 60

      -8 -3 2 7 12

      1.2 1.4 1.6 1.8 2

    • profile image

      dell336 5 years ago

      Please can you tell me the sequence pattern for 3 15 35 63

    • profile image

      Emma 5 years ago

      Can you please tell me the sequence pattern for 2, 8, 14, 20 AND 8, 5, 2, -1 please??

      Also can you give the answer for tomorrow (26 September)?

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      SAM

      5/12 = n/6

      You will need to cross multiply here

      That will give you;

      12n = 30

      ..n = 30/12 (Cancel Down by dividing by 6)

      ..n = 5/2

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      P

      ( 28% - 8%)/ 1.4

      = (20%)/ 1.4

      = 20 over 100/ 1.4

      = 0.2/ 1.4

      = 1/7 (Ans)

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      EMMA

      the sequence pattern for 2, 8, 14, 20

      Use the following formula;

      Tn = a + (n - 1 ) d

      a = 2

      d = 8

      8 - 2 = 6

      Tn = a + (n - 1) d

      ...= 2 + (n - 1 )6

      ...= 2 + 6n - 6

      ...= 6n - 4 (Ans)

      Prove your Answer;

      6n - 4

      6(1) - 4 = 6 - 4 = 2

      6(2) - 4 = 12 - 4 = 8

      6(3) - 4 = 18 - 4 = 14

      6(4) - 4 = 24 - 4 = 20

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      EMMA

      the sequence pattern for 8, 5, 2, -1

      Use the following formula;

      Tn = a + (n - 1 ) d

      a = 8

      d = 5

      5 - 8 = -3

      Tn = a + (n - 1 ) d

      Tn = 8 + (n -1) -3

      ...= 8 - 3n + 3

      ...= -3n + 11 (Ans)

      Prove your Answer;

      -3n + 11

      -3(1) + 11 = -3 + 11 = 8

      -3(2) + 11 = -6 + 11 = 5

      -3(3) + 11 = -9 + 11 = 2

      -3(4) + 11 = -12 + 11 = -1

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      BILL

      the nth term for 36,42,48,54,60

      Use the following formula;

      Tn = a + (n - 1 ) d

      a = 36

      d = 42

      42 - 36 = 6

      Tn = a + (n - 1 ) d

      ...= 36 + (n - 1) 6

      ...= 36 + 6n - 6

      ...= 30 + 6n (Ans)

      Prove your Answer;

      30 + 6n

      6(1) + 30 = 6 + 30 = 36

      6(2) + 30 = 12 + 30 = 42

      6(3) + 30 = 18 + 30 + 48

      6(4) + 30 = 24 + 30 = 54

      6(5) + 30 = 30 + 30 = 60

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      BILL

      the nth term for -8 -3 2 7 12

      Use the following formula;

      Tn = a + (n - 1 ) d

      a = -8

      d = -3

      -3 - (-8) = 5

      Tn = a + (n - 1 ) d

      ...= -8 + (n - 1) 5

      ...= -8 + 5n -5

      ...= -13 + 5n

      Prove your Answer;

      -13 + 5n

      5(1) - 13 = 5 - 13 = -8

      5(2) - 13 = 10 - 13 = -3

      5(3) - 13 = 15 - 13 = 2

      5(4) - 13 = 20 - 13 = 7

      5(5) - 13 = 25 - 13 = 12

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      BILL

      the nth term for 1.2,1.4,1.6,1.8,2

      Use the following formula;

      Tn = a + (n - 1 ) d

      a = 1.2

      d = 1.4

      1.4 - 1.2 = 0.2

      Tn = a + (n - 1 ) d

      ...= 1.2 + (n -1) 0.2

      ...= 1.2 + 0.2n - 0.2

      ...= 1 + 0.2n (Ans)

      Prove your Answer;

      1 + 0.2n

      0.2(1) + 1 = 0.2 + 1 = 1.2

      0.2(2) + 1 = 0.4 + 1 = 1.4

      0.2(3) + 1 = 0.6 + 1 = 1.6

      0.2(4) + 1 = 0.8 + 1 = 1.8

      0.2(5) + 1 = 1.0 + 1 = 2.0 = 2

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      DELL336

      the sequence pattern for 3 15 35 63

      Sum of n terms = n/2 (2a + (n - 1) d )

      Tn = 3 + 12 + 20 + 28... (add following term to get next number in sequence)

      Tn = 3 + (n - 1/ 2) (2(12) + (n - 2) 8)

      Tn = 3 + (n - 1/ 2) 24 + 8n -16

      Tn = 3 + (n - 1/ 2) + 8n + 8

      Tn = 3 + 8(n - 1 )(n + 1)/ 2

      Tn = 3 + 4(n^2 - 1)

      Tn = 3 + 4n^2 -4

      Tn = 4n^2 - 1 (Ans)

      PROVE YOUR aNSWER;

      4n^2 - 1

      4(1^2) - 1 = 4 - 1 + 3

      4(2^2) - 1 = 16 - 1 = 15

      4(3^2) - 1 = 36 - 1 = 35...

      Good Luck

    • profile image

      Michelle 5 years ago

      Please could u help me find the nth term for:

      Q 1, 1/2, 1/8, 1/4, .....

      this is the only part of the sequence i have sorry .

    • profile image

      George 5 years ago

      nth term formula for 8, 19, 34, 53, 76, 103

    • profile image

      need help 5 years ago

      what is the formula of the sequence 10,8,5,1

    • profile image

      Oliver 5 years ago

      What is are the next three terms for this sequence: 1,2,2,4,8

      Im really confused!

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      MICHELLE,

      The nth term for 1, 1/2, 1/4, 1/8...

      1/2^0 = 1

      1/2^1 = 1/2

      1/2^2 = 1/4

      1/2^3 = 1/8

      1/2^4 = 1/16

      Therefore;-

      tn = 1/2^n-1

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      GEORGE,

      nth term formula for 8, 19, 34, 53, 76, 103

      The difference is 4 at the second level, letting you know you are dealing with a squared number in the answer.

      tn = 2^n2 + 5n + 1 (Answer)

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      NEED HELP,

      what is the formula of the sequence 10,8,5,1

      Yn = X - n

      yn = final term

      n = number of terms

      X = initial term

      Explanation with Example

      n = 2, X = 10

      yn = x - n

      ....10 - 2 = 8

      Yn = X - n (Answer)

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      OLIVER,

      What is are the next three terms for this sequence: 1,2,2,4,8

      1 x 2 = 2

      2 x 2 = 4

      2 x 4 = 8

      1st term x 2nd term = Next term

      4 x 8 = 32

      8 x 32 = 8192

      32 x 8192 = 262,2144

      So Answer is 32,8192,2622144

      Good Luck

    • profile image

      saf 5 years ago

      ok i know this is random but if you start with 2 and double each time then what is the number if the nth term is n+3

      then 105-5n

      2n-0.5v

      thanx

    • profile image

      renee 5 years ago

      what are the first 5 nth term of 3n+6

    • profile image

      Bex 5 years ago

      What's the nth term for: -1 +1 -1 +1 -1.

      Doing my GCSEs and stuck on homework.

    • profile image

      Russ 5 years ago

      Can somebody help me with the sequence of 1 8 9 12 please...are there 2 sequences? What follows after 12? Much appreciated!

    • profile image

      Me 5 years ago

      WHAT IS THE FORMULA FOR tHIS SEQUENCE PLEAAAASE! 1 8 9 12

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      RUSS & ME,

      Here is help with the sequence for your formula;

      1 , 8 , 9 , 12

      1^2, 2^3, 3^2 , (2*3*2) = 12

      So the first number is squared = 1

      ...the second number is cubed = 8

      ...the third number is squared = 9

      ...the fourth is the powers multiplied (2*3*2) = 12

      The fifth number will be 5^2 = 25

      The sixth number will be 6^3 = 216

      The seventh number is 7^2 = 49

      The eighth will be the powers multiplied (2*3*2) = 12

      and so on ......

      Hope this helps

      Good Luck

    • profile image

      dom 5 years ago

      3,8,15,24,35 what is the rule for that? im stuck !

    • profile image

      David 5 years ago

      Excuse me, would you help me with 50,48,46,44 and 3,8,15,24,35 and 53,56,61,68 please, thanks.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      DOM & DAVID,

      you have both asked for the same problem here;

      3, 8, 15, 24, 35

      First difference is 5, 7, 9, 11

      Second difference is 2

      The Sum of the n terms is written as Sn and we know that the nth term = Tn = Sn - (Sn-1)

      Tn = a + (n - 1) d

      Tn = n/2 [ 2a + (n - 1) d ]

      Tn = n/2 [ 2*3 + (n - 1) 2]

      Tn = n/2 x 6 + n/2 x (n - 1)2 (cancel down)

      Tn = 3n + n^2 - n

      Tn = n^2 + 2n (Answer)

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      DAVID

      50, 48, 46, 44

      Tn = a + (n - 1) d

      a = 50

      d = 48

      48 - 50 = -2

      Tn = a + (n - 1) d

      Tn = 50 + (n - 1) -2

      Tn = 50 - 2n + 2

      Tn = 52 - 2n (Answer)

      Good Luck

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      DAVID

      53, 56, 61, 68

      first difference is 3, 5, 7

      second difference is 2

      Tn = a + (n - 1) d

      The Sum of the n terms is written as Sn and we know that the nth term = Tn = Sn - (Sn-1)

      Tn = 53 + 3 + 5 + 7

      Tn = 53 + n/2[ 2*3 + (n - 1) 2]

      Tn = 53 + n/2 x 6 + 2(n - 1) (Cancel down)

      Tn = 53 + 3n + n^2 - n

      Tn = n^2 + 2n + 53 (Answer)

      Good Luck

    • profile image

      Mahmoud Shahoud 5 years ago

      Hi , You're smart , but all comments don't help me .

      can you help me .

      I have this sequence .

      1 1 1 1 1 1 1 1 1 2

      I want to calculate the 11st element and 12nd element

      I want Math Equations .

      I have a product gave me the answer but I want the way .

      11st term = 11

      12nd term = 56

      please help me .

    • profile image

      liv 5 years ago

      26-4n?

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      LIV

      26-4n

      26 - 4 x N

      26 - 4 x (1) = 22

      26 - 4 x (2) = 18

      26 - 4 x (3) = 14 etc

      Hope this helps

      Good Luck

    • profile image

      bubble 543 5 years ago

      what would the answer be for the nth term for a sequence is n-2/ n squared

      write the first three terms of the sequence

    • profile image

      oscar 5 years ago

      can you solv please 7,10,13,16

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      Oscar,

      Answer is 3n + 4

      3 x 1 = 3 + 4 = 7

      3 x 2 = 6 + 4 = 10

      3 x 3 = 9 + 4 = 13 etc

      Good Luck & hope this helps

    • profile image

      shreyansh 5 years ago

      The value of (2/3)(3/4)(4/5).....(1-1/n)=

    • profile image

      Jamie 5 years ago

      Hi, can you help me.

      If i have these 4 numbers, 12 15 18 21, what's the sequente to get the nth term?

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      Hi Jamie

      Your answer is 3n + 9

    • profile image

      Paul 5 years ago

      My homework sheet says that i have to write a rule in terms of n, i don't know what that means, the website for my homework is http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:ap2t.../maths/docs/building_number_patterns.doc+building+investigative+skills&hl=en&gl=uk&pid=bl&srcid=ADGEESgdc2qKUJbnfZK9K6L22BqBGd27GIaVEhDj6m_QE5xBedMtgqj5QD7hfd1vx0armiQYpFn4mPs83vidpckpAmTdbMgP_2PR7u30s46xICSkUbnCcSq1TaTrXxr-ywh0FKdy2oaH&sig=AHIEtbScDxgftte_31i6WwekjrGnqCDRgA, i also don't get question 4

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      Hi Paul, this link you provided isn't working.

    • profile image

      student 5 years ago

      hello plaese help me find Recurrence Relations

      t(n)=t(3n/5)+t(2n/5)+n

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      Ogleoo,

      48 - 4n

      48 - (4 x 1)= 48 - 4 = 44

      48 - (4 x 2)= 48 - 8 = 40

      48 - (4 x 3)= 48 - 12 = 36 etc

      I hope you find this easy to follow

      Good Luck

    • profile image

      ogleoo 5 years ago

      thank you so much

    • profile image

      ogleoo 5 years ago

      i keep forgetting that n means term number!!!

    • profile image

      MAHI 5 years ago

      WHAT IS AP?

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      MAHI,

      Arithematic Progression:-

      A sequence of numbers. Let's start with a number: a1.

      Now add a number d, (for "difference").

      We get a1 + d and the first 2 terms in our sequence are:

      a1, a1 + d

      For the next term, let's add d to that last term and we have a1 + 2d.

      Our sequence is now:

      a1, a1 + d, a1 + 2d

      We continue this process and the resulting set of numbers is called an arithmetic progression (AP) or arithmetic sequence

      Good Luck Telia

      Sorry posted the comment and wasn't signed in.

    • t.elia profile image
      Author

      t.elia 5 years ago from Northern Ireland

      Simba,

      What are you working on multiplication?? Please clarify.

      Telia

    • profile image

      Marc 5 years ago

      Find the next term of the progression 24,12,8,.....

    • profile image

      miley 5 years ago

      how do you find the equation and 50th term of 1,4,9,16,25,36,48

    • profile image

      Kieran 5 years ago

      What is the nth term for this sequence (or similar ones): 2, 7, 15, 26. It goes up like this: +5, +8, +9.

    • profile image

      Carl 5 years ago

      Hi would you be able to help me with the general term (tn) I guess, I doesn't know the word in english... well here are the numbers, 2,7,15,26,40 thanks :)

    • profile image

      eivlys 5 years ago

      Find the next term of the progression 2 4 6 14 23

    • profile image

      rohit choudahry 5 years ago

      0,2,4,6,8,12,12,20,16,?

      answer is 12.

      can u explain the trick behind this?

    • profile image

      grace 5 years ago

      what would be the nth term of 40,38,36,34,32...

    • profile image

      joyce 5 years ago

      what would be the nth term of 30,28,26,24,22... and what would be the nth term of 40,37,34,31,28...

    • profile image

      joyce 5 years ago

      what would be the nth term of 30,28,26,24,22..

    • profile image

      arihant 5 years ago

      what is the nth term of 1+(1+2)+(1+2+3).....to n terms

    • profile image

      Simon 5 years ago

      I'm stuck on this question so could you help me out?

      All terms in a geometric sequence are positive integers, and the first three ter4ms are n, n+3, and 2n+6. What is the fourth term of this sequence?

    • profile image

      Filip 5 years ago

      -1 , -2 , -1 , 2 , 7 , 14 what's the nth term please?

    • profile image

      Vin 5 years ago

      What's The Next Three Terms of the Arithmetic Sequence?

      6,12,18,24,__,___,___?

      Help Please :D

    • profile image

      akanksha raj 5 years ago

      what will be the next term for this series 2,3,4,7,13,12,12,23,20,17,33,28,? please help.

    • profile image

      shubham 5 years ago

      iam confuse between nth and n terms of A.P

      PLEASE HELP T.ELIA

    • profile image

      Ronak 5 years ago

      what will be the next term to the series 2,3,4,9,16... and how it will be???.....

    • profile image

      Geralyn. 5 years ago

      the radiator of the truck contains 12 gallons of water. We draw off 3 gallons and replace it with alcohol, then we draw off 3 gallons of the mixture then replaced it by alcohol. until 8 drawings and replacements have been dine. How much alcohol is in the final mixture?

    • profile image

      t.elia 5 years ago

      how bout sixth term of 3/4,3,12...

    • Anne David profile image

      Anne David 5 years ago

      what is the formula of sixth term of 3/4,3,12...

    • Anne David profile image

      Anne David 5 years ago

      and the tenth term of 0.4,0.04,0.004,,, plz give me a formula for this

    • profile image

      sita 5 years ago

      how to find the 40 term of a sequance with term to term rule add 5and the 1st term of 6

    • profile image

      5 years ago

      5 x 4 x 3 ... -5 x -2 x - 4 Write out the correct form of the sequence

    • profile image

      5 years ago

      What is the Nth Term to: -1, 7, 18, 29, 42, 57

      and 2, 9, 18, 29, 42, 57?

      Please help!

    • profile image

      anonymous 5 years ago

      given the general form an^2+bn+c

      find a

      pls help with the above

    • profile image

      Charlott3_Fay3 5 years ago

      What is 2-3G and 7-1/2n??? I'm really confused and it's annoying me please answer tonight xxxx

    • profile image

      Jim 5 years ago

      The nth term of a sequence is the l.c.m of integers from 1 to n. Which term of the sequence is the first one that's divisible by 100?

    • profile image

      alicia 5 years ago

      what is the 75th term 8, 14, 20, 26, 32

    • profile image

      waleedrehman 5 years ago

      plz find the indicated term of the following,1,3/2,5/4,7/8,...a7.

    • profile image

      john 5 years ago

      terms: 1,2,3,4,5,...n

      values: 1,2,4,8,16,...

      please find me the formula?

    • profile image

      brittany 5 years ago

      Can Anyone Find What's The 6th Term For 5 , 7 , 11 ....

    • profile image

      paul 5 years ago

      in an AP the fifth term is 8 and the nineth term is 14. fin the first term.

    • profile image

      DIANA 5 years ago

      WHAT IS THE FORMULER FOR THE SEQUENCE; 22,18,14,10?

    • profile image

      dmndmz 5 years ago

      Greetings ;)

      What is the formula for the sequence 16, 29, 48, 52, 54 and 5 ?

    • profile image

      Fazla 5 years ago

      Maa''m i can't understand general term.. I don't knw why.. If u can help me in dis.. it will be a great help..

      -2,4,-8,16.. can u help me 2 find da general term of dis set??

    • profile image

      williamovely@yahoo.com 5 years ago

      a series is s

      uch that the sum of the first nth therms is 2n^2 minus 3n.

      1.how to Prove that the series is arithmatic

      2.find the value of the 18th term

    • profile image

      CHRISTY 5 years ago

      nth term of sequence ?7, ?21, 3?7.....

    • profile image

      SURUTHI 5 years ago

      HI,

      pleasssssssse solve this problem ,i am not getting the solution anywhere in the net.

      "the sum of the first n terms of an ap are in the ratio (3n +8):(7n + 15), find the ratio of the 3 rd terms" ans 23:50.

    • profile image

      SURUTHI 5 years ago

      HI,

      pleasssssssse solve this problem ,i am not getting the SOLUTION anywhere in the net.

      "the sum of the first n terms of an ap are in the ratio (3n +8):(7n + 15), find the ratio of the 3 rd terms"

      {ans=23:50}.

    • profile image

      Jimmy 5 years ago

      nth term of sequence the sequence is 4, 12, 24

      This is what i gett

      4 12 24 40

      \ / \ / \ /

      8 12 16

      \ / \ /

      4 4

      But I dont know how to make a formula from this help

    • profile image

      Kalyanakrishnan 5 years ago

      give solution to this sum

      sum of the series 2+4(3*3)+6(5*5)+.........+22(21*21)

    • profile image

      suruthi 5 years ago

      if the sum of 4 consecutive terms in a gp is 60 and if the t1,18,t4 are in ap find the terms

      ans(4,8,16,18)

    • profile image

      Subhasish Raha 5 years ago

      what is the missing number in the following series

      9,19,40,___,146?

    • profile image

      Lisa 5 years ago

      trying to find out the correct sequence for if n+1/3

    • profile image

      Helmi 5 years ago

      how to solve this

      U 1 2 3 4 5

      Un 1 4 10 22 46

    • profile image

      fawzy 5 years ago

      plz define in detail what do we do with sequences not having a common difference E.G 0..-1..-8..-27..-64.

      And also do you happen to know any formula like

      Tn= A+d(n-1)+ 1/2[(n-1)(n-2)c] which claims to work on everything. If Yes than please explain the formula.

    • profile image

      yaya 5 years ago

      hi am year 7 what is the 5 terms and the 10th term of 2n+2

    • profile image

      ragu 5 years ago

      In the sequence, 1 3 5 7 9 11 13 15 17 19 21 23 25 27 29 when we add any three numbers we have to get the answer 30

    • profile image

      Pavan Kumar 5 years ago

      24 24 28 46 94 what is the next sequence

    • profile image

      chris 5 years ago

      An arithmetic sequence has first term a=6 and common difference d=12. How many terms of this sequence must be added to get 5040?

    • profile image

      Adam Saleh 5 years ago

      The nth term of a sequence is n^2-6n-4, find the sum of 3rd and 4th terms

    • profile image

      Kyle 5 years ago

      Which statement describes how to find the nth term in the sequence?

      12, 29, 46, 63, 80, ...

      A.add 5 times the term number and 12

      B.subtract 17 times the term number from 12

      C.subtract 5 from 17 times the term number

      D.add 5 and 17 times the term number

    • profile image

      luiza 5 years ago

      Please help me

      look at the equation n+3=12. Use iot to work out the value of n-3

    • profile image

      met 5 years ago

      what are the next two numbers 4, 5, 14, 15, 40, 41, _, _, ?

    • profile image

      timmi2000 5 years ago

      wondering if anyone could help me with these questions, and help me work it out as i do not seem to get it.

      1) find the 8th term of each of these sequences

      a) 2,5,8,11

      b) 3,7,11,15

      c) 2,10,50,250

      d) 2,6,18,54

      2) find the sum of the first 10 terms of the following series

      a)3,8,13,18

      b)1,3,9,27

      3) the first term of an arithmetic series is 1. the common difference is 6 find the 10th term of the series, the sum of the first N terms is 7400 find N

    • profile image

      Howard 5 years ago

      what is the pattern of these numbers?

      a)2,3,6,85,68

      thank you

    • profile image

      Kiki 5 years ago

      Given the progression 7, 12, 17 and 22. What is the expression for the nth term of the progression?

    • profile image

      Cherry 4 years ago

      N term of these number 13,21,37,69,133. Please help

    • profile image

      ray 4 years ago

      what's 5 ways to find the 77th term?

    • profile image

      tom 4 years ago

      what's the nth term for 10, 40, 90, 160, 250, 360, 490...

    • profile image

      kola 4 years ago

      1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15+16+17+18+19+20=210

    • profile image

      Naseem Choudhury 4 years ago

      what is the term of 25-4n

    • profile image

      becky 4 years ago

      how would I solve for the nth term:

      1+2=(2x3)/2

      1+2+3=(3X4)/2

      1+2+3+4=(4x5)/2

    • profile image

      Rues 3 years ago

      24,54,103,....

    • profile image

      Telamon 3 years ago

      what is the first 5 terms and the 100th term for the sequence whose rule is 0.5n - 0.5

    • profile image

      Avicii 3 years ago

      Does anybody on this goddamn blog answer questions!!!??

    • profile image

      pooja 3 years ago

      This website is boaring

    • profile image

      wow 3 years ago

      Not bad

    • profile image

      thalene 3 years ago

      the sum of the 17 term of an arithmetic sequence is 2414 and the last term is 256. find the first term

    • profile image

      amberb 2 years ago

      HELP ASAP the first 5 terms and the 100th term for the sequence 0.5n-0.5

    • profile image

      john 2 years ago

      find the nth term of 2n+5. find the frist term,second term and common difference

    Click to Rate This Article