ArtsAutosBooksBusinessEducationEntertainmentFamilyFashionFoodGamesGenderHealthHolidaysHomeHubPagesPersonal FinancePetsPoliticsReligionSportsTechnologyTravel

The Cost of Making Chocolate Cake

Updated on December 15, 2011
Source

I love chocolate in any form, but cake is one of my favorites. I was stunned to discover how expensive a chocolate cake is to make from scratch! Personally, I like the cake mixes and canned frosting and will probably use them more.

The following information is for a 2 layer 9” round chocolate cake.

I've included the cost of my ingredients at the bottom of the article so you can compare to prices in your area.

Homemade Chocolate Cake

Cake

4 ounces Unsweetened chocolate $2.35 (see note below)

1/3 cup Unsweetened cocoa powder $.57

2 ¼ cups Flour $.29

2 t Baking powder $.08

1 t Baking soda $.01

1/4 t Salt $.00 (less than a penny)

1 cup Butter $2.50

2 cups Sugar $.84

3 Eggs $.50

2 t Vanilla Extract $.69

1 cup Milk $.35

Total Cake Cost $8.15

Frosting

5 ounces Unsweetened chocolate $2.93 (see note below)

1/8 t Salt $.00 (less than a penny)

1/2 cup Butter $1.25

4 cups Powdered sugar $1.89

2 t Vanilla Extract $.69

1/3 cup Milk $.12

Total Frosting Cost $$6.99

Total Cake and Frosting Cost $15.03

NOTE: If you use baking chocolate substitute you will save $.23 per ounce. For the cake that is a savings of $.92 and for the frosting it is an additional savings of $1.15. For the baking chocolate substitute recipe see:

Cost to buy

Box cake mix $1.98 (this includes the price of the mix plus eggs and vegetable oil)

Frosting $1.78

Total Cake and Frosting Cost $3.76

Cost of a frozen supermarket cake $5.39

Cost of a supermarket bakery cake $11.99

.

Cost of my ingredients

$4.69 for 8 ounces of unsweetened chocolate

$4.49 for 8 ounces of unsweetened cocoa powder

$2.38 for 5 pounds of flour

$2.79 for 12 ounces of baking powder

$1.00 for 2 pounds of baking soda

$.58 for 26 ounces of salt

$4.99 for 1 pound of butter

$3.79 for 4 pounds of sugar

$1.99 for a dozen eggs

$4.12 for 2 ounces of vanilla extract

$2.79 for ½ gallon of milk

$1.79 for 1 pound of powdered sugar

$2.78 for 48 ounces of vegetable oil

$1.25 for a cake box mix

Click to Rate This Article