ArtsAutosBooksBusinessEducationEntertainmentFamilyFashionFoodGamesGenderHealthHolidaysHomeHubPagesPersonal FinancePetsPoliticsReligionSportsTechnologyTravel

The Cost of Making Glass Cleaner

Updated on December 15, 2011
Source

There are many recipes out there for glass cleaner. I’ve listed the three most popular. These are all made from ingredients you probably already have. And all you need to do is measure, put in a clean bottle and shake!! And you don’t have to worry about using chemicals in your home.

Since these recipes all yield different amounts, I’ve compared them by giving per ounce cost. The cost of the most expensive recipe is $.05 per ounce compared to a store bought cleaner at $.14. That might not sound like a lot of money but if you buy a 26 ounce bottle at $3.69 – the cost to make 26 ounces is only $1.19 – a savings of $2.50.

I've included the cost of my ingredients at the bottom of the article so you can compare to prices in your area.

Recipe 1

Yield 16.5 ounces

1 cup Rubbing Alcohol $.74

1 cup Water $.00

1 T White vinegar $.02

Total Cost $.76

Cost Per Ounce $.05

Cost to buy per ounce $.14

Recipe 2

Yield 16 ounces

1 cup White vinegar $.28

1 cup Water $.00

Total Cost $.28

Cost Per Ounce $.02

Cost to buy per ounce $.14

Recipe 3

Yield 18 ounces

1/4 cup White vinegar $.07

1 cup Water $.00

1 T Cornstarch $.01

Total Cost $.08

Cost Per Ounce $.005

Cost to buy per ounce $.14

Cost of my ingredients

$1.48 for 16 ounces of rubbing alcohol

$1.12 for 32 ounces of white vinegar

$.78 for 16 ounces of cornstarch

$3.69 for 26 ounces of glass cleaner

Click to Rate This Article