ArtsAutosBooksBusinessEducationEntertainmentFamilyFashionFoodGamesGenderHealthHolidaysHomeHubPagesPersonal FinancePetsPoliticsReligionSportsTechnologyTravel
  • »
  • Personal Finance»
  • Understanding Finance

How Are Your Money Math Skills? Take This Math Quiz and Find Out

Updated on February 14, 2018
Gregory DeVictor profile image

Gregory is a financial adviser and author. He writes e-books on consumer finance topics and specializes in the U.S. grocery industry.

Successful money management requires a constant use of basic math skills. Being able to add, subtract, multiply, and divide is essential if you want to live fiscally fit. Using a calculator can save you lots of time and energy; however, knowing how to use one effectively can be the difference between success and failure. Our 50 question math quiz will let you know if you need to brush up on basic computation skills.

As a former math teacher, I am aware that many Americans need to attain and maintain better money math skills. Knowing how to solve a long-tail addition problem or a simple algebraic equation can make a difference in how well you function as a household money manager. You will not become a best-selling author until you can write artfully and skillfully. By the same token, you will not become a successful money manager until you acquire basic money math skills.

About the author: I am a financial adviser and author have published over 100 articles and e-books on the following topics:

  • Debt consolidation, debt settlement, and bankruptcy protection
  • What you need to know about prepaid debit cards, payday loans, and check cashing businesses
  • Hundreds of ways to save money on almost everything in your budget
  • A faster, easier, and smarter way to get out of credit card debt
  • Financial mistakes that can become big money leaks
  • Costly mistakes to make with credit cards
  • How to earn extra money without getting another job

How Are Your Money Math Skills? Take This Math Quiz and Find Out

Now it’s time for you to take the 50 question math quiz. You will find the correct answers at the end of the quiz. Take your time and good luck.

1. What is 37% of $499?

2. How much is 65 + 49 + 236 + 89 + 33?

3. The electric company charges a $1.95 late fee for all payments made after the due date. Over the course of a year, you make 5 late payments. How much are you charged in late fees?

4. Let’s say you earn $50,000 a year and contribute 6% of your income to your company’s 401(k) plan. You receive a matching contribution from your employer of up to 3% of your salary. How much is your employer's annual matching contribution?

5. Your supermarket doubles manufacturer's coupons up to 99 cents. On a weekly shopping trip, you redeem 6 coupons. The face values are 25 cents, 40 cents, 50 cents, 55 cents, $1.00, and $1.25. How much money did you save by using these 6 coupons?

6. How much is 288 divided by 12?

7. Which is the better price? A 42 ounce box of oatmeal that costs $3.99 or an 18 ounce one that costs $1.69?

8. Your supermarket's fuel perks program gives you 10 cents off a gallon of gas for every $50 you spend on groceries, prescriptions, and qualifying gift cards. In a given month, you spend $547. How much money did you earn in fuel perks?

9. Which is a better deal? 60 multi-vitamins that cost $5.99 or 200 that cost $21.99?

10. What is 45% of $299?

11. A public university charges $750 per credit hour. Your child signs up for five 3-credit courses and is also charged $275 in administrative fees. What is the total cost of tuition and fees?

12. Suppose you have a credit card that has a 13% annual percentage rate (APR). You keep an average daily balance of $1,250 on the card for a year. Approximately how much interest will you pay over 12 months?

13. The face value of your bi-weekly payroll check is $1,539. You cash it at a check cashing store that charges a 5% processing fee. How much do you pay in service charges every two weeks?

14. The regular price for a pound of cabbage is 79 cents. It goes on sale for 33 cents a pound. You buy 5 pounds at the reduced price. How much money do you save over the regular price?

15. 25x = 625

What is the value of x?

16. 17x = 391

What is the value of x?

17. Suppose you buy a new television for $399 and also pay a 6% state sales tax. How much tax do you pay on $399?

18. If your net monthly income is $3,289.59, what is your net annual income?

19. If you pay $110.85 in health insurance premiums every two weeks, how much do you pay annually?

20. What is 30% of $249?

21. Bananas cost 54 cents a pound at the grocery store. You purchase 2.5 pounds. What is the total cost of the bananas?

22. What is 30% of $45,000?

23. What is 7.65% of $76,500?

24. A 5.5 ounce can of white albacore tuna normally costs $2.29. It goes on sale for 97 cents a can. You purchase 10 cans. What is the total savings on the 10 cans?

25. How much is 44 x 25 x 61?

How Are Your Money Math Skills? Take This Math Quiz and Find Out

26. Gasoline costs $3.49 a gallon and you purchase 12 gallons. What is the total cost of the gasoline?

27. What is 8.25% of $644.00?

28. A 16 ounce jar of peanuts normally costs $5.89. It goes on sale for $4.49 a jar. You buy two jars and also use two manufacturer’s coupons worth 75 cents apiece. Both of these coupons are doubled. What is the final cost for the two jars of peanuts?

29. Referencing the math problem above, what are the total savings for the two jars of peanuts?

30. Which is cheaper? 400 sheets of printing paper that cost $3.94 or 750 sheets that cost $8.19?

31. How much is 637 + 367 + 763 + 673 + 376 + 636?

32. If there are 365 days in a year, how many days are there in 33 years?

33. 4x = 676,676

What is the value of x?

34. Bananas cost 49 cents a pound, strawberries cost $3.00 for a one-pound package, and red seedless grapes cost $2.99 per pound. If you purchase five pounds of bananas, two packages of strawberries, and three pounds of red seedless grapes, how much do you spend?

35. How much is 24 x 24 x 56?

36. If there are 60 minutes in an hour, how many minutes are there in three days?

37. The regular retail price for a DecoMates wall clock is $79.99. If the clock goes on sale for 40% off, what is the difference between the regular price and the sale price?

38. 78x = 6084

What is the value of x?

39. How much is 2391 + 2913 + 2139 + 2931 + 2319 + 2193?

40. If you purchase three pairs of socks at the regular price and get two more pairs for free, what is the percentage of savings on all five pairs?

41. If there are 60 seconds in a minute, how many seconds are there in a day?

42. 24x = 4,896

What is the value of x?

43. If you purchase one pair of shoes at the regular price and get a second pair for 50% off regular retail, what is the percentage of savings on both pairs?

44. How much is 79 x 97 x 79?

45. Which is less?

59 x 475 or 525 x 55

46. How much is 1.75 + 3.25 + 6.50 + 2.25?

47. If you buy two bottles of soda at the regular price and get a third bottle for free, what is the percentage of savings on all three bottles?

48. A United States postage stamp now costs 49 cents. If you use online banking instead of snail mail, you can save an average of seven postage stamps every month. Based on this monthly average, how much money could you save annually by using online banking instead of snail mail?

49. If there are 12 months in a year, how many months are there in three centuries?

50. Vidalia onions cost 79 cents a pound and mangos are priced at four for $5.00. You buy three pounds of onions and six mangos. How much do you spend?

Correct answers:

1. $184.63

2. 472

3. $9.75

4. $1,500

5. $5.65

6. 24

7. The box that sells for $1.69.

8. $1.00

9. 60 multi-vitamins that cost $5.99.

10. $134.55

11. $11,525

12. Approximately $162.50

13. $76.95

14. $2.30

15. 25

16. 23

17. $23.94

18. $39,475.08

19. $2,882.10

20. $74.70

21. $1.89

22. $13,500

23. $5,852.25

24. $13.20

25. 67,100

26. $41.88

27. $53.13

28. $5.98

29. $5.80

30. 400 sheets of printing paper that cost $3.94

31. 3,452

32. 12,045 days

33. 169,169

34. $17.42

35. 32,256

36. 4,320 minutes

37. $47.99

38. 78

39. 14,886

40. 40%

41. 86,400

42. 204

43. 25%

44. 605,377

45. 59 x 475

46. 13.75

47. One third

48. $41.16

49. 3,600

50. $9.87

If you need to brush up on everyday math skills, go to Math.com. Here is part of their mission statement: “Math.com is dedicated to providing revolutionary ways for students, parents, teachers, and everyone to learn math. Combining educationally sound principles with proprietary technology, Math.com offers a unique experience that quickly guides the user to the solutions they need and the products they want. These solutions include assessment, on-demand modular courses that target key math concepts, 24/7 live online tutoring, and expert answers to math questions.”

© 2014 Gregory DeVictor

Comments

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    • Gregory DeVictor profile image
      Author

      Gregory DeVictor 4 days ago from Squirrel Hill, PA

      Thank you for your comment. Although you and I could solve these problems easily, I am surprised at the number of people who struggle with basic math skills.

    • Venkatachari M profile image

      Venkatachari M 5 days ago from Hyderabad, India

      The first time I saw an article like this. Very typical of your style. People like us can very easily answer all of them correctly.

    • Marcel W profile image

      Marcel White 3 years ago

      Interesting quiz and useful hub. I agree with you that life is much more difficult for those who can't get quick answers when they face this kind of common problems.

      I did it as a mental math drill (with the help of a pencil and a sheet of paper). I just wanted to know if I still could have some self-confidence after so many years without doing this kind of tests.

      Please review question 21. One of us slipped on the banana peel.

    • Emdagny profile image

      Nancy 3 years ago from Florida

      This is a very nice hub. It was nice to have a confidence boost that I was getting these things right.

    working