ArtsAutosBooksBusinessEducationEntertainmentFamilyFashionFoodGamesGenderHealthHolidaysHomeHubPagesPersonal FinancePetsPoliticsReligionSportsTechnologyTravel

Cost of Eating Fast Food vs Making it Yourself

Updated on August 22, 2014

Food Costs Continue to Rise

With the current economy and skyrocketing food prices I find that one must try to stretch the dollar as far as they possibly can. One way to save money is eating at home rather than going out to a restaurant. If you enjoy cooking, this will not only help you to save money, but basically you will eat healthier as well.

Some Examples

Go to your favorite hamburger joint versus making hamburgers at home.

Please note that these prices are in Ontario, Canada.

Cost Breakdown For 8 Hamburgers at Home

Food Item
Cost
Box of eight good quality beef burgers
$10.00
Package of 8 hamburger buns
$ 3.00
Spanish Onion
$ 1.07
Large Tomato
$ 1.50
Head of Iceberg Lettuce
$ 1.49
Jar of Pickles
$ 2.79
Total Cost
$19.85

Cost of a Burger King Whopper Meal

Burger King Whoppers

1 single Whopper is $4.62 x 8 = $36.96 plus taxes 4.80 = 41.76

If you order the Whopper meal the cost is 7.00 x 8 = $56.00 Taxes $7.28 = 63.28

Savings on just the eight hamburgers is: $21.91

Source

Burgers at Home are Far Healthier

If you eat this meal at home making your own hamburgers you can add another tomato to the left over iceberg lettuce and Spanish onion that you bought for the burgers to make a salad. This is healthier than eating the fries that come with the whopper meal and have a water rather than the pop.




Chinese Food price comparison: Restaurant or Make Your Own at Home

I have to admit I do love to go to a Chinese restaurant, but to save money I have come up with a few recipes that my family enjoys.

If you go to a Chinese Restaurant for a family of four, the cost without drinks will be approximately $60.00 plus taxes at 13% = $7.80 plus tip of say $7.00. So this all adds up to $74.80. Remember that this does not include drinks.

At home without breaking down all the prices again I can make honey garlic spare ribs, pork fried rice and chicken chop suey for approximately $30.00. That is a difference of $44.80.

Save Money by Eating at Home

These are just a few examples. Making home made pizza can be fun and you can make it into a family project on a Saturday night with everyone helping to build your favorite pizza.

Stop and think about how much a restaurant meal costs and look at how much you can actually save by eating close to the same meal at home.

Comments

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    • Just Ask Susan profile image
      Author

      Susan Zutautas 4 years ago from Ontario, Canada

      Availiasvision, It does make you think when you break everything down with the cost of making it at home.

    • Availiasvision profile image

      Jennifer Arnett 4 years ago from California

      I love this idea of breaking down the price to show us exactly how much we are needlessly spending. Makes me not want to eat out EVER again.

    • Just Ask Susan profile image
      Author

      Susan Zutautas 4 years ago from Ontario, Canada

      Knowledge-Broker, Eating at home is the healthier choice, but I still indulge once in awhile and go out to eat. Not as much as what I used to though.

    • Just Ask Susan profile image
      Author

      Susan Zutautas 4 years ago from Ontario, Canada

      barbergirl, I like cooking too, but it still is nice to go out once in awhile. When you lay out the cost this way it's a bit of an eye opener.

    • Knowledge-Broker profile image

      Knowledge-Broker 4 years ago

      I love to eat out. However, eating in is much more healthy for you and I agree you can save a lot of money by fixing your own food. I would love to fix a Whopper at home. I can imagine that would really taste good. I am getting hungry now even though I am full.

    • barbergirl28 profile image

      Stacy Harris 4 years ago from Hemet, Ca

      Ok... this is just sick... plain sick I tell you! Now that you put it in perspective... I am going to have to start cooking at home more often. I have to admit... I go through phases where I am a bit of an addict to eating out. Ironic since I really like to cook!

    • Just Ask Susan profile image
      Author

      Susan Zutautas 5 years ago from Ontario, Canada

      Thanks everyone. So sorry for the late reply.

    • Bldg an Architect profile image

      Bldg an Architect 5 years ago

      I struggle with eating at home even though I know its cheaper and healthier. I'm just lazy about cooking. This gives me some incentive to make a bigger effort. Thanks!

    • profile image

      Teri Green 5 years ago

      For me nothing really beats home fresh cooking that eating out. Two important factors are, you save a lot by cooking plus you can assure yourself that what you serve is fresh and clean. http://www.cheapest-places-to-retire.com/eat-at-ho...

    • always exploring profile image

      Ruby Jean Fuller 5 years ago from Southern Illinois

      I would rather eat at home any day than go out, the prices are outlandish. Thank' for the info.

    • RealHousewife profile image

      Kelly Umphenour 5 years ago from St. Louis, MO

      Good one! But my burgers can not beat Red Robin!

      I clicked on the link upstairs and it tells you how to get free groceries in your state! Even more savings here....

    • RealHousewife profile image

      Kelly Umphenour 5 years ago from St. Louis, MO

      Good one! But my burgers can not beat Red Robin!

    • duffsmom profile image

      P. Thorpe Christiansen 5 years ago from Pacific Northwest, USA

      Good info--and so true.

    • Just Ask Susan profile image
      Author

      Susan Zutautas 5 years ago from Ontario, Canada

      DzyMsLizzy and dearabbysmom Thanks so much and yes when you see it like this it is an eye opener.

      BlissfulWriter Making a burger such as this takes me about 30 min. or less and the Chinese food does not take that long to prepare. When I worked outside the home I would do a lot of my cooking on my days off such as making a lasagna and freezing it or stews and homemade soups.

    • BlissfulWriter profile image

      BlissfulWriter 5 years ago

      I totally agree that eating at home is way healthier. I wish I had more time to cook though.

    • dearabbysmom profile image

      dearabbysmom 5 years ago from Indiana

      Great idea to put it down in black and white, side by side. A burger out may seem cheap at the time, but it's really not!

    • DzyMsLizzy profile image

      Liz Elias 5 years ago from Oakley, CA

      Great breakdown! I think when people see it spelled out that way, the message really gets through.

      We rarely eat out...maybe once a year for our anniversary, although last year, we couldn't even afford to do that. :-(

      Great hub with good suggestions...and I definietly plan to follow the recipe links!

    • Just Ask Susan profile image
      Author

      Susan Zutautas 5 years ago from Ontario, Canada

      Bill I hear ya. Ridiculous isn't it!

    • WillStarr profile image

      WillStarr 5 years ago from Phoenix, Arizona

      We recently developed a pizza urge and our relatively small order came to some $40!

      Good grief!

    • Just Ask Susan profile image
      Author

      Susan Zutautas 5 years ago from Ontario, Canada

      Bill :( no have not gotten a pizza in awhile. Have to ask what the Good grief is applying to? The prices in Canada?

      dahoglund Coupons are great!

      axnzacow thanks so much.

      tipogue Thanks for popping by to read and for your comments.

    • WillStarr profile image

      WillStarr 5 years ago from Phoenix, Arizona

      And have you ordered a pizza lately?

      Good grief!

    • dahoglund profile image

      Don A. Hoglund 5 years ago from Wisconsin Rapids

      We don't eat out very often and we try to use coupons when we can.

    • xanzacow profile image

      Cynthia 5 years ago from North Myrtle Beach, SC

      Great info!!!

    • tlpoague profile image

      Tammy 5 years ago from USA

      I agree with your tips. It has been far cheeper for me to cook at home then to go out. My family has noticed that they are loosing weight instead of gaining it by eating healthier. Thanks for sharing!

    Click to Rate This Article