ArtsAutosBooksBusinessEducationEntertainmentFamilyFashionFoodGamesGenderHealthHolidaysHomeHubPagesPersonal FinancePetsPoliticsReligionSportsTechnologyTravel

The Cost of Making Shampoo

Updated on December 19, 2011
Source

I keep reading these articles that all say that making your own shampoo will save you money. But many of the recipes call for expensive ingredients. So I priced out some of the recipes and was surprised at the results. I compared the homemade shampoo to the common grocery store shampoos – not the expensive shampoos you buy at the salon. Most of the ingredients you will probably already have in your pantry. You can find castile soap and glycerin in most pharmacies.

Since these recipes all yield different amounts, I’ve compared them by giving per ounce cost.

I've included the cost of my ingredients at the bottom of the article so you can compare to prices in your area.

Recipe 1

Yield 8 ounces

8 ounces Hot water $.00

1 T Baking soda $.02

Total Cost $..02

Cost Per Ounce $.002 (less than a penny)

Recipe 2

Yield 4.08 ounces

1/4 cup Liquid castile soap $.97

1/4 cup Water $.00

½ t Vegetable oil $.01

Total Cost $.98

Cost Per Ounce $.24

Recipe 3

Steep tea in boiling water for 10 minutes. Remove tea bags and add soap and glycerin.

Yield 4.25 ounces

4 bags of Chamomile tea $.60

1.5 cups Water $.00

4 T Liquid castile soap $.97

1.5 T Glycerin $.62

Total Cost $2.19

Cost Per Ounce $.51

Recipe 4

Steep herbs in boiling water for 30 minutes. Strain and add soap.

Yield 9 ounces

5 T of Fresh rosemary $1.99

7 ounces Water $.00

4 T Liquid castile soap $.97

Total Cost $2.96

Cost Per Ounce $.33

Cost to buy per ounce

Suave $.08

TRESemme $.12

Head & Shoulders $.28

Cost of my ingredients

$1.00 for 2 pounds for baking soda

$7.79 for 16 ounces of liquid castile soap

$2.78 for 48 ounces of vegetable oil

$2.99 for 20 bags of chamomile tea

$6.99 for 8.5 ounces of glycerin

$1.99 for 1 bunch of fresh rosemary

$2.74 for 32 ounces of Suave shampoo

$3.84 for 32 ounces of TRESemme shampoo

$9.37 for 32 ounces of Head & Shoulders

Comments

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    No comments yet.