ArtsAutosBooksBusinessEducationEntertainmentFamilyFashionFoodGamesGenderHealthHolidaysHomeHubPagesPersonal FinancePetsPoliticsReligionSportsTechnologyTravel
  • »
  • Politics and Social Issues»
  • United States Politics

The Victoria Cross

Updated on March 20, 2013

The Victoria Cross (VC) is the highest decoration awarded to British and Commonwealth service personnel. Introduced by Queen Victoria on the 29th January 1856, originally to award valour in the Crimean War, 1,361 VCs have been awarded but only 14 since the Korean War.

The medal consists of a red ribbon and a bronze cross depicting a lion over a crown with the inscription "For Valour".

New Victoria Cross to be awarded

A post-humous Victoria cross is to be awarded to Lance Corporal James Ashworth of the Grenadier Guards, who died last year after crawling within grenade throwing distance of an enemy sniper who had his unit pinned down. His actions saved the lives of his comrades, although he paid the ultimate sacrifice in return.

L/Cpl James Ashworth

L/Cpl James Ashworth
L/Cpl James Ashworth

The Enemy Within Appeal

Combat Stress is the UK's leading provider of support for those suffering from the psychological effect of war. On average sufferer's struggle on their own for 14 years before finally asking for help to deal with their condition and with the ongoing wars the number of soldiers suffering from these invisible wounds continues to rise.

Bryan Budd

Corporal Bryan Budd of 3 Para was awarded the VC posthumously on 14 December 2006 for his actions in Afghanistan. The first cited incident on 27 July was for leading an assualt on Taliban gunmen while on a patrol, allowing a wounded soldier to be evacuated and enabling him to receive lifesaving treatment.

On 20th August, three sections were on patrol in head high corn when Corporal Budd spotted Taliban and tried to flank them with his section. They came under heavy fire and knowing his section would probably be killed he rushed the Taliban, allowing his section to withdraw and the casualties be treated. He was declared missing and when they went back his body was found next to three dead Taliban. An inquest determind that he was probably killed by friendly fire.

Johnson Beharry

Private Johnson Beharry (since promoted to Lance Corporal) was the first person to be awarded the VC since Lieutenant Colonel H. Jones and Sergeant Ian John McKay in the Falklands and the first living recepient since 1969.

He was awarded the VC on 18 March 2005 for his actions in twice saving his platoon from ambushes on 1 May & 11 June 2004, in Al-Amarah, Iraq. Sustaining serious head injuries in the second incident.

The Unknown Soldier

The U.S. Unknown Soldier was awarded a Victoria Cross on 11th November 1921. The UK's Unknown Warrior was given the US Medal of Honour.

VC and Bar

(Holders of 2 VCs)

Only three people have ever been awarded 2 Victoria Crosses. The first was Captain Arthur Martin-Leake of the Royal Army Medical Corps. He won his first VC in 1901 for actions under heavy fire during the Anglo-Boer war and received the bar during World War 1 in 1914 while serving with the 46th Field Ambulance.

The second double VC winner was Captain Noel Godfrey Chavasse also of the Royal Army Medical Corps. Chavasse earned both VCs during the First World War, the first was for treating and bringing back wounded soldiers from No-Man's Land under heavy fire, over 9th and 10th August 1916 at Guillemont, France. In total he rescued 20 wounded men and buried 3 officers in No-Man's Land. The bar was awarded post-humously for the period 31st July to 2nd August 1917 when he refused to leave his post, continuing to rescue wounded men while under heavy fire despite being severely wounded himself.

The final holder of the VC and bar is New Zealander Captain Charles Upham who earned both awards during World War 2. Serving in the 2nd New Zealand Expeditionary Force, Upham won his first VC while a second Lieutenant during the Battle of Crete in May 1941. He'd been promoted to Captain by the time he won the bar in July 1942 at the First Battle of El Alamein.

(Picture of Noel Chavasse's headstone)

VC Olympic Gold Medallist

Lieutenant Philip Neame of the Corps of Royal Engineers was awarded the VC for actions on the 19 December 1914, when he single handedly help up a German advance for 45 minutes with a bombing attack and rescuing as many wounded men as could be moved.

In 1924 Philip Neame won an Olympic Gold medal for Great Britain in the Men's 100 metre team running deer, double shots event. In this event each shooter in a 4 man team gets 10 lots of 2 shots at a moving target simulating a deer, with each shot being marked between 0-5.

In the 2nd World War Neame reached the rank of Lieutenant-general, being taken prisoner in 1941 during the North African Campaign. After several attempted escapes while prisoner in Italy, Philip succeeded in escaping with Air Marshal Owen Boyd and Major-General Richard O'Connor. He died on 28 April 1978.

Netley Military Hospital

In 1856 The Netley Military Hospital was built for treatment of wounded soldiers. Queen Victoria laid a times capsule underneath the foundation stone containing coins, a Crimean Medal and a Victoria Cross.

Netley Military Hospital was used during both World Wars but it was eventually demolished in 1966 as it cost too much to run. The Victoria Cross was moved to the Army Medical Services Museum, Ash near Aldershot.

Navy VC

When the Victoria Cross was first commisioned the red ribbon was only for army recepients. Navy recepients' VCs featured a dark blue ribbon with these being the respective colours associated with the forces. However with the creation of the Royal Air Force in 1918 (originally known as the Royal Flying Corps) it was decided that all VCs should use the red ribbon (the colour of the RAF is a pale blue). King George V signed a warrant to this effect on 22 May 1920 and all living recipients of the Navy Victoria Cross had to exchange their blue ribbons for red ones.

The Royal Navy has provided a total of 117 VC recepients.

The Sevastapol Cannons

The Origin of The VC's Metal

It was originally intended that the VCs would be cast from the bronze cascabels of two cannons that were captured from the Russians at the siege of Sevastopol. X-rays of older Victoria Crosses have since proven that the metal used for VCs is in fact from antique Chinese guns and not of Russian origin. One theory is that the guns were originally Chinese weapons but the Russians captured them and reused them at Sevastopol. It is believed that another source of metal was used between 1942 and 1945 to create five Second World War VCs when the Sevastopol metal went missing.

The barrels of the Sevastapol cannon are stationed outside the Officers' Mess at the Royal Artillery Barracks at Woolwich. The remaining portion of the only remaining cascabel, weighing 358 oz (10 kg), is stored in a vault maintained by 15 Reg Royal Logistic Corps at Donnington, Telford. It can only be removed under armed guard. It is estimated that approximately 80 to 85 more VCs could be cast from this source.

A single company of jewellers, Hancocks of London, has been responsible for the production of every VC awarded since its inception.

Dickin Medal

"The Animal's VC"

During World War 2 the bravery of animals used in active service was noticed, and the founder of animal charity the PDSA, Maria Dickin, decided to introduce a medal for animals showing conspicuous gallantry and devotion to duty while attached to either the armed forces or civil defence service.

Widely regarded as the "Animal's Victoria Cross", the Dickin's medal has been awarded 64 times with the recipients compromising of 28 dogs, 1 cat, 3 horses and 32 pigeons. More details about the Dickin medal can be found here.

Roll of Honour - Crimean War

This is a list of the 111 Victoria Cross recepients from the Crimean War. They are listed alphabetically with recepient's name, regiment/ship, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

Alfred Ablett - Grenadier Guards - 2 September 1855 - Sebastopol, Crimea.

John Alexander - 90th Regiment of Foot - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Thomas Arthur - Royal Regiment of Artillery - 7 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Thomas Beach - 55th Regiment of Foot - 5 November 1854 - Inkerman, Crimea.

Edward Bell - Royal Welch Fusiliers - 20 September 1854 - Alma, Crimea.

John Berryman - 17th Lancers - 25 October 1854 - Balaclava, Crimea.

Claude Bourchier - Rifle Brigade (Prince Consort's Own) - 20 November 1854 - Sebastopol, Crimea.

Joseph Bradshaw - Rifle Brigade (Prince Consort's Own) - 22 April 1855 - Worronzoff Road, Crimea.

Cecil Buckley - HMS Miranda - 29 May 1855 - Sea of Azov, Crimea.

Hugh Burgoyne - HMS Swallow - 29 May 1855 - Sea of Azov, Crimea.

John Byrne - 68th Regiment of Foot - 5 November 1854 - Inkerman, Crimea.

John Bythesea - HMS Arrogant - 9 August 1854 - Aland Islands, Finland.

Daniel Cambridge - Royal Regiment of Artillary - 8 September 1855 - Sebastopol, Crimea.

Henry Clifford - Rifle Brigade (Prince Consort's Own) - 5 November 1854 - Inkerman, Crimea.

William Coffey - 34th Regiment of Foot - 29 March 1855 - Sebastopol, Crimea.

John Coleman - 97th Regiment of Foot - 30 August 1855 - Sebastopol, Crimea.

John Commerell - HMS Weser - 11 October 1855 - Sea of Azov, Crimea.

John Connors - 3rd Regiment of Foot - 8 September 1855 - Sebastopol, Crimea.

John Conolly - 49th Regiment of Foot - 26 October 1854 - Sebastopol, Crimea.

Henry Cooper - HMS Miranda - 3 June 1855 - Taganrog, Crimea.

James Craig - Scots Fusiliers Guards - 6 September 1855 - Sebastopol, Crimea.

William Cuninghame - Rifle Brigade (Prince Consort's Own) - 20 November 1854 - Sebastopol, Crimea.

Henry Curtis - Naval Brigade - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Edward Daniel - HMS Diamond - 18 October 1854 - Sebastopol, Crimea.

Gronow Davis - Royal Regiment of Artillery - 8 September 1855 - Sebastopol, Crimea.

George Day - HMS Recruit - 17 September 1855 - Genitighi, Crimea.

Collingwood Dickson - Royal Regiment of Artillery - 17 October 1854 - Sebastopol, Crimea.

Matthew Dixon - Royal Regiment of Artillery - 17 April 1855 - Sebastopol, Crimea.

George Dowell - Royal Marine Artillery - 13 July 1855 - Fort of Viborg, Finland.

Alexander Dunn - 11th Hussars - 25 October 1854 - Balaclava, Crimea.

Howard Elphinstone - Corps of Royal Engineers - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Frederick Elton - 55th Regiment of Foot - 29 March 1855 - Sebastopol, Crimea.

Thomas Esmonde - 18th Regiment of Foot - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Samuel Evans - 19th Regiment of Foot - 13 April 1855 - Sebastopol, Crimea.

John Farrell - 17th Lancers - 25 October 1854 - Balaclava, Crimea.

George Gardiner - 57th Regiment of Foot - 22 March 1855 - Sebastopol, Crimea.

Gerald Goodlake - Coldstream Guards - 28 October 1854 - Inkerman, Crimea.

James Gorman - Naval Brigade - 5 November 1854 - Inkerman, Crimea.

Thomas Grady - 4th Regiment of Foot - 18 October 1854 - Sebastopol, Crimea.

Gerald Graham - Corps of Royal Engineers - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

John Grieve - Royal Scots Greys - 25 October 1854 - Balaclava, Crimea.

Thomas Hale - 7th Regiment of Foot - 8 September 1855 - Sebastopol, Crimea.

Thomas Hamilton - 68th Regiment of Foot - 11 May 1855 - Sebastopol, Crimea.

Andrew Henry - Royal Regiment of Artillery - 5 November 1854 - Inkerman, Crimea.

William Hewett - HMS Beagle - 26 October 1854 - Sebastopol, Crimea.

William Hope - 7th Regiment of Foot - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Mathew Hughes - 7th Regiment of Foot - 7 & 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Robert Humpston - Rifle Brigade (Prince Consort's Own) - 22 April 1855 - Worronzoff Road, Crimea.

George Ingouville - HMS Arrogant - 13 July 1855 - Fort of Viborg, Finland.

William Johnstone - HMS Arrogant - 9 August 1854 - Aland Islands, Finland.

Henry Jones - 7th Regiment of Foot - 7 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Joseph Kellaway - HMS Wrangler - 31 August 1855 - Sea of Azov, Crimea.

John Knox - Scots Fusiliers Guards - 20 September 1854 - Alma, Crimea.

Peter Leitch - Corps of Royal Engineers - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

William Lendrim - Corps of Royal Engineers - 14 February 1855 - Sebastopol, Crimea.

Wilbraham Lennox - Corps of Royal Engineers - 20 November 1854 - Sebastopol, Crimea.

Robert Lindsay - Scots Fusiliers Guards - 20 September 1854 - Alma, Crimea.

Charles Lucas - HMS Hecla - 21 June 1854 - Almand Islands, Finland.

Charles Lumley - 97th Regiment of Foot - 8 September 1855 - Sebastopol, Crimea.

John Lyons - 19th Regiment of Foot - 10 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Henry MacDonald - Corps of Royal Engineers - 19 April 1855 - Sebastopol, Crimea.

Ambrose Madden - 41st Regiment of Foot - 26th October 1854 - Inkerman, Crimea.

Joseph Malone - 13th Light Dragoons - 25th October 1854 - Balaclava, Crimea.

Frederick Maude - 3rd Regiment of Foot - 5 September 1855 - Sebastopol, Crimea.

Charles McCorrie - 57th Regiment of Foot - 23 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

John McDermond - 47th Regiment of Foot - 5 November 1854 - Inkerman, Crimea.

Roderick McGregor - Rifle Brigade (Prince Consort's Own) - July 1855 - Sebastopol, Crimea.

James McKechnie - Scots Fusiliers Guards - 20 September 1854 - Alma, Crimea.

William McWheeney - 44th Regiment of Foot - 20 October 1854 - Sebastopol, Crimea.

Frederick Miller - Royal Regiment of Artillery - 5 November 1854 - Inkerman, Crimea.

James Mouat - 6th Dragoons - 26 October 1854 - Balaclava, Crimea.

Andrew Moynihan - 90th Regiment of Foot - 8 September 1855 - Sebastopol, Crimea.

William Norman - 7th Regiment of Foot - 19 December 1854 - Sebastopol, Crimea.

Luke O'Connor - Royal Welch Fusiliers - 20 September 1854 - Alma, Crimea.

James Owens - 49th Regiment of Foot - 30 October 1854 - Sebastopol, Crimea.

Anthony Palmer - Grenadier Guards - 5 November 1855 - Inkerman, Crimea.

John Park - 77th Regiment of Foot - 19 April 1855 - Alma & Inkerman, Crimea.

Samuel Parkes - 4th Light Dragoons - 25 October 1854 - Balaclava, Crimea.

William Peel - Naval Brigade - 18 October & 5 Nomber 1854 & 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Henry Percy - Grenadier Guards - 5 November 1855 - Inkerman, Crimea.

John Perie - Corps of Royal Engineers - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

John Prettyjohns - Royal Marine Light Infantry - 5 November 1855 - Inkerman, Crimea.

Joseph Prosser - First Regiment of Foot - 16 June 1855 - Sebastopol, Crimera.

Henry Raby - Naval Brigade - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Henry Ramage - 2nd Dragoons - 25 October 1854 - Balaclava, Crimea.

Thomas Reeves - Naval Brigade - 5 November 1854 - Inkerman, Crimea.

William Reynolds - Scots Fusiliers Guards - 20 September 1854 - Alma, Crimea.

William Rickard - HMS Weser - 11 October 1855 - Sea of Azov, Crimea.

John Robarts - HMS Ardent - 29 May 1855 - Sea of Azov, Crimea.

John Ross - Corps of Royal Engineers - 21 July 1855 - Sebastopol, Crimea.

Hugh Rowlands - 41st Regiment of Foot - 5 November 1854 - Sebastopol, Crimea.

Charles Russell - Grenadier Guards - 5 November 1854 - Sebastopol, Crimea.

Mark Scholefield - Naval Brigade - 5 November 1854 - Sebastopol, Crimea.

John Sheppard - Naval Brigade - 15 July 1855 - Sebastopol, Crimea.

Robert Shields - Royal Welch Fusiliers - 8 September 1855 - Sebastopol, Crimea.

John Sims - 34th Regiment of Foot - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Philip Smith - 17th Regiment of Foot - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

William Stanlake - Coldstream Guards - 26 October 1854 - Inkerman, Crimea.

George Strong - Coldstream Guards - September 1855 - Sebastopol, Crimea.

John Sullivan - Naval Brigade - 10 April 1855 - Sebastopol, Crimea.

William Sylvester - Royal Welch Fusiliers - 8 September 1855 - Sebastopol, Crimea.

George Symons - Royal Regiment of Artillery - 6 June 1855 - Inkerman, Crimea.

John Taylor - Naval Brigade - 18 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Christopher Teesdale - Royal Regiment of Artillery - 29 September 1855 - Kars, Turkey.

Joseph Trewavas - HMS Beagle - 3 July 1855 - Sea of Azov.

Mark Walker - 30th Regiment of Foot - 5 November 1854 - Inkerman, Crimea.

George Walters - 49th Regiment of Foot - 5 November 1854 - Inkerman, Crimea.

Francis Wheatley - Rifle Brigade (Prince Consort's Own) - 12 October 1854 - Sebastopol, Crimea.

Thomas Wilkinson - Royal Marine Artillery - 7 June 1855 - Sebastopol, Crimea.

Charles Wooden - 17th Lancers - 26 October 1854 - Balaclava, Crimea.

Alexander Wright - 77th Regiment of Foot - 22 March & 19 April 1855 - Sebastopol, Crimea.

VC engraving on tombstones

VC engraving on tombstones
VC engraving on tombstones

Roll of Honour - Anglo-Persian War

This is a list of the Victoria Cross recepients from the Anglo-Persian War. They are listed chronologically with recepient's name, regiment/ship, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

John Wood - 20th Bombay Native Infantry - 9 August 1856 - Bushire, Persia.

John Malcolmson - 3rd Bombay Light Cavalry - 8 February 1857 - Khoosh-ab, Persia.

Arthur Moore - 3rd Bombay Light Cavalry - 8 February 1857 - Khoosh-ab, Persia.

Roll of Honour - Indian Mutiny

AKA Great Rebellion / Sepoy Mutiny / India's 1st War of Independence

This is a list of the 182 Victoria Cross recepients from the Indian Mutiny. They are listed alphabetically with recepient's name, regiment/ship, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

Henry Addison - 43rd Regiment of Foot - 2 January 1859 - Kurereha, India.

Frederick Aikman - 4th Bengal Native Infantry - 1 March 1858 - Amethi, India.

Robert Aitken - 13th Bengal Native Infantry - 30 June-22 November 1857 - Lucknow, India.

Charles Anderson - 2nd Dragoon Guards - 8 October 1858 - Sundeela Oudh, India.

Augustus Anson - 84th Regiment of Foot - 28 September-16 November 1857 - Bolandshahr & Lucknow, India.

Charles Baker - Bengal Police Battalion - 27 September 1858 - Suhejnee, Bengal.

Valentine Bambrick - 60th Rifles - 6 May 1858 - Bareilly, India.

William Bankes - 7th Queens Own Hussars - 19 March 1858 - Lucknow, India.

James Blair - 2nd Bombay Light Cavalry - 12 August-23 October 1857 - Neemuch & Jeerum, India.

Robert Blair - 2nd Dragoon Guards - 28 September 1857 - Bolandshahr, India.

Andrew Bogle - 78th Regiment of Foot - 29 July 1857 - Oonao, India.

Abraham Boulger - 84th Regiment of Foot - 12 July-25 September 1857 - Lucknow, India.

William Bradshaw - 90th Regiment of Foot - 26 September 1857 - Lucknow, India.

Joseph Brennan - Royal Regiment of Artillery - 3 April 1858 - Jhansi, India.

Francis Brown - 1st European Bengal Fusiliers - 16 November 1857 - Narnoul, India.

Sam Browne - 46th Bengal Native Infantry - 31 August 1858 - Seerporah, India.

John Buckley - Commissariat Department - 11 May 1857 - Delhi, India.

Thomas Butler - 1st European Bengal Fusiliers - 9 March 1858 - Lucknow, India.

James Byrne - 86th Regiment of Foot - 3 April 1858 - Jhansi, India.

Thomas Cadell - 2nd European Bengal Fusiliers - 12 June 1857 - Delhi, India.

William Cafe - 56th Bengal Native Infantry - 15 April 1858 - Fort Ruhya, India.

Aylmer Cameron - 72nd Regiment of Foot - 30 March 1858 - Kotah, India.

Patrick Carlin - 13th Regiment of Foot - 6 April 1858 - Azumgurh, India.

James Champion - 8th King's Royal Irish Hussars - 8 September 1858 - Beejapore, India.

George Chicken - Indian Naval Brigade - 27 September 1858 - Peroo, Bengal.

Herbert Clogstoun - 19th Madras Native Infantry - 15 January 1859 - Chichumbah, India.

Hugh Cochrane - 86th Regiment of Foot - 1 April 1858 - Jhansi, India.

Wiliam Connolly - Bengal Horse Artillery - 7 July 1857 - Jhelum, India.

Walter Cook - 42nd Regiment of Foot - 15 January 1859 - Maylah Ghat, India.

Cornelius Coughlan - 75th Regiment of Foot - 8 June 1857 - Delhi India.

Joseph Crowe - 78th Regiment of Foot - 12 August 1857 - Boursekee Chowkee, India.

William Cubitt - 13th Bengal Native Infantry - 30 June 1857 - Chinhut, India

John Daunt - 11th Bengal Native Infantry - 2 October 1857 - Chota Behar, India.

James Davis - 42nd Regiment of Foot - 12 April 1858 - Fort Ruhya, India.

Denis Dempsey - 10th Regiment of Foot - 12 August 1857 & 14 March 1858 - Lucknow, India.

Bernard Diamond - Bengal Horse Artillery - 28 September 1857 - Bolandshahr, India.

John Divane - 60th Rifles - 10 September 1857 - Delhi, India.

Patrick Donohoe - 6th Queen's Royal Lancers - 28 September 1857 - Bolandshahr, India.

William Dowling - 32nd Regiment of Foot - 4 July & 27 September 1857 - Lucknow, India.

Thomas Duffy - 1st Madras European Fusiliers - 6 September 1857 - Lucknow, India.

John Dunlay - 93rd Regiment of Foot - 16 November 1857 - Lucknow, India.

Denis Dynon - 53rd Regiment of Foot - 2 October 1857 - Chota Behar, India.

Francis Farquharson - 42nd Regiment of Foot - 9 March 1858 - Lucknow, India.

Alfred Ffrench - 53rd Regiment of Foot - 16 November 1857 - Lucknow, India.

Richard Fitzgerald - Bengal Horse Artillery - 28 September 1857 - Bolandshahr, India.

Thomas Flinn - 64th Regiment of Foot - 28 November 1857 - Cawnpore, India.

George Forrest - Bengal Veterans Establishment - 11 May 1857 - Delhi, India.

Charles Fraser - 7th Queen's Own Hussars - 31 December 1858 - River Raptee, India.

John Freeman - 9th Queen's Royal Lancers - 10 October 1857 - Agra, India.

William Gardner - 42nd Regiment of Foot - 5 May 1858 - Bareilly, India.

Stephen Garvin - 60th Rifles - 23 June 1857 - Delhi, India.

Peter Gill - Loodiana Regiment - 4 June 1857 - Benares, India.

William Goat - 9th Queen's Royal Lancers - 6 March 1858 - Lucknow, India.

Charles Goodfellow - Bombay Engineers - 6 October 1859 - Kathiawar, India.

Henry Gore-Browne - 32nd Regiment of Foot - 21 August 1857 - Lucknow, India.

Charles Gough - 5th Bengal European Cavalry - 15, 18 August 1857, 27 January & 3 February 1858 - Khurkowdah, Shumshabad & Meangunge, India.

Hugh Gough - 1st Bengal European Light Cavalry - 12 November 1857 & 25 February 1858 - Alumbagh & Jellalabad, India.

Patrick Graham - 90th Regiment of Foot - 17 November 1857 - Lucknow, India.

Peter Grant - 93rd Regiment of Foot - 16 November 1857 - Lucknow, India.

Robert Grant - 5th Regiment of Foot - 24 September 1857 - Alumbagh, India.

Patrick Green - 75th Regiment of Foot - 11 September 1857 - Delhi, India.

John Guise - 90th Regiment of Foot - 16 November 1857 - Lucknow, India.

Thomas Hackett - 23rd Regiment of Foot - 18 November 1857 - Lucknow, India.

William Hall - HMS Shannon - 16 November 1857 - Lucknow, India.

Thomas Hancock - 9th Queen's Royal Lancers - 19 June 1857 - Delhi, India.

Hastings Harington - Bengal Horse Artillery - 14-22 November 1857 - Lucknow, India.

John Harrison - Naval Brigade - 16 November 1857 - Lucknow, India.

Henry Hartigan - 9th Queen's Royal Lancers - 8 June & 10 October 1857 - Delhi & Agra, India.

Henry Havelock-Allan - 10th Regiment of Foot - 16 July 1857 - Cawnpore, India.

David Hawkes - Rifle Brigade - 11 March 1858 - Lucknow, India.

Robert Hawthorne - 52nd Regiment of Foot - 14 September 1857 - Delhi, India.

Alfred Heathcote - 60th Rifles - June-September 1857 - Delhi, India.

Clement Heneage - 8th King's Royal Irish Hussars - 17 June 1858 - Gwalior, India.

Samuel Hill - 90th Regiment of Foot - 16 November 1857 - Lucknow, India.

James Hills - Bengal Horse Artillery - 9 July 1857 - Delhi, India.

George Hollis - 8th King's Royal Irish Hussars - 17 June 1858 - Gwalior, India.

James Hollowell - 78th Regiment of Foot - 26 September 1857 - Lucknow, India.

Joel Holmes - 84th Regiment of Foot - 25 September 1857 - Lucknow, India.

Anthony Home - 90th Regiment of Foot - 26 September 1857 - Lucknow, India.

Duncan Home - Bengal Sappers and Miners - 14 September 1857 - Delhi, India.

James Innes - Bengal Sappers and Miners - 23 February 1858 - Sultanpore, India.

Charles Irwin - 53rd Regiment of Foot - 16 November 1857 - Lucknow, India.

Hanson Jarrett - 26th Bengal Native Infantry - 14 October 1858 - Baroun, India.

Joseph Jee - 78th Regiment of Foot - 25 September 1857 - Lucknow, India.

Edward Jennings - Bengal Horse Artillery - 14-22 November 1857 - Lucknow, India.

Henry Jerome - 86th Regiment of Foot - 3 April 1858 - Jhansi, India.

Alfred Jones - 9th Queen's Royal Lancers - 8 June 1857 - Delhi, India.

Thomas Kavanagh - Bengal Civil Service - 9 November 1857 - Lucknow, India.

Richard Keatinge - Bombay Artillery - 17 March 1858 - Chundairee, India.

Robert Kells - 9th Queen's Royal Lancers - 28 September 1857 - Bolandshahr, India.

James Kenny - 53rd Regiment of Foot - 16 November 1857 - Lucknow, India.

William Kerr - 24th Bombay Native Infantry - 10 July 1857 - Kolapore, India.

John Kirk - 10th Regiment of Foot - 4 June 1857 - Benares, India.

George Lambert - 84th Regiment of Foot - 29 June, 16 August & 25 September 1857 - Oonao, Bithoor & Lucknow, India.

Thomas Laughnan - Bengal Horse Artillery - 14-22 November 1857 - Lucknow, India.

Samuel Lawrence - 32nd Regiment of Foot - 7 July & 26 September 1857 - Lucknow, India.

James Leith - 14th Light Dragoons - 1 April 1858 - Betwa, India.

Harry Lyster - 72nd Bengal Native Infantry - 23 May 1858 - Calpee, India.

David MacKay - 93rd Regiment of Foot - 16 November 1857 - Lucknow, India.

Herbert MacPherson - 78th Rgiment of Foot - 25 September 1857 - Lucknow, India.

Patrick Mahoney - 1st Madras European Fusiliers - 21 September 1857 - Mungulwar, India.

Ross Mangles- Bengal Civil Service - 30 July 1857 - Arrah, India.

Francis Maude - Royal Regiment of Artillery - 25 September 1857 - Lucknow, India.

Arthur Mayo - Indian Naval Brigade - 22 November 1857 - Dacca, India.

William McBean - 93rd Regiment of Foot - 11 March 1858 - Lucknow, India.

William McDonell - Bengal Civil Service - 30 July 1857 - Arrah, India.

John McGovern - 1st Bengal Fusiliers - 23 June 1857 - Delhi, India.

James McGuire - 1st Bengal Fusiliers - 14 September 1857 - Delhi, India.

Patrick McHale - 5th Regiment of Foot - 2 October & 22 December 1857 - Lucknow, India.

Hugh McInnes - Bengal Artillery - 14-22 November 1857 - Lucknow, India.

Peter McManus - 5th Regiment of Foot - 26 September 1857 - Lucknow, India.

Valentine McMaster - 78th Regiment of Foot - 25 September 1857 - Lucknow, India.

Stewart McPherson - 78th Regiment of Foot - 26 September 1857 - Lucknow, India.

Bernard McQuirt - 95th Regiment 0f Foot - 6 January 1858 - Rowa, India.

Duncan Millar - 42nd Regiment of Foot - 15 January 1859 - Maylah Ghat, India.

James Miller - Bengal Ordnance Depot - 28 October 1857 - Agra, India.

Thomas Monaghan - 2nd Dragoon Guards - 8 October 1858 - Jamo, India.

George Monger - 23rd Regiment of Foot - 18 November 1857 - Lucknow, India.

Samuel Morley - Military Train - 15 April 1858 - Azumgurh, India.

James Munroe - 93rd Regiment of Foot - 16 November 1857 - Lucknow, India.

Michael Murphy - Military Train - 15 April 1858 - Azumgurh, India.

Patrick Mylott - 84th Regiment of Foot - 12 July-25 September 1857 - Lucknow, India.

William Napier - 13 Regiment of Foot - 6 April 1858 - Azumgurh, India.

William Nash - Rifle Brigade - 11 March 1858 - Lucknow, India.

Robert Newell - 9th Queen's Royal Lancers - 19 March 1858 - Lucknow, India.

William Olpherts - Bengal Artillery - 25 September 1857 - Lucknow, India.

William Oxenham - 32nd Regiment of Foot - 30 June 1857 - Lucknow, India.

James Park - Bengal Artillery - 14-22 November 1857 - Lucknow, India.

John Paton - 93rd Regiment if Foot - 16 November 1857 - Lucknow, India.

James Pearson - 86th Regiment of Foot - 3 April 1858 - Jhansi, India.

John Pearson - 8th King's Royal Irish Hussars - 17 June 1858 - Gwalior, India.

Everard Phillipps - 11th Bengal Native Infantry - 30 May-18 September 1857 - Delhi, India.

Harry Prendergast - Madras Engineers - 21 November 1857 - Mundisore, India.

Dighton Probyn - 2nd Punjab Cavalry - 1857-1858 - Agra, India.

John Purcell - 9th Queen's Royal Lancers - 19 June 1857 - Delhi, India.

Charles Pye - 53rd Regiment of Foot - 17 November 1857 - Lucknow, India.

Williams Raynor - Bengal Veterans Establishment - 11 May 1857 - Delhi, India.

Herbert Reade - 61st Regiment of Foot - 14 September 1857 - Delhi, India.

William Rennie - 90th Regiment of Foot - 21 & 25 September 1857 - Lucknow, India.

George Renny - Bengal Horse Artillery - 16 September 1857 - Delhi, India.

George Richardson - 34th Regiment of Foot - 27 April 1859 - Kewane Trans-Gogra, India.

Frederick Roberts - Bengal Horse Artillery - 2 January 1858 - Khodagunge, India.

James Roberts - 9th Queen's Royal Lancers - 28 September 1857 - Bolandshahr, India.

Edward Robinson - Naval Brigade - 13 March 1858 - Lucknow, India.

Patrick Roddy - Bengal Army - 27 September 1858 - Kuthirga, India.

George Rodgers - 71st Regiment of Foot - 16 June 1858 - Marar, India.

Matthew Rosamund - 37th Bengal Native Infantry - 4 June 1857 - Benares, India.

David Rushe - 9th Queen's Royal Lancers - 19 March 1858 - Lucknow, India.

John Ryan - 1st Madras European Fusiliers - 26 September 1857 - Lucknow, India.

Miles Ryan - 101st Regiment of Foot - 14 September 1857 - Delhi, India.

Philip Salkeld - Bengal Sappers and Miners - 14 September 1857 - Delhi, India.

Nowell Salmon - Naval Brigade - 16 November 1857 - Lucknow, India.

Same Shaw - Rifle Brigade - 13 June 1858 - Lucknow, India.

Robert Shebbeare - 60th Bengal Native Infantry - 14 September 1857 - Delhi, India.

John Simpson - 42nd Regiment of Foot - 15 April 1858 - Fort Ruhya, India.

John Sinnott - 84th Regiment of Foot - 6 October 1857 - Lucknow, India.

Michael Sleavon - Corps of Royal Engineers - 3 April 1858 - Jhansi, India.

Henry Smith - 52nd Regiment of Foot - 14 September 1857 - Delhi, India.

John Smith - 1st Madras European Fusiliers - 16 November 1857 - Lucknow, India.

John Smith - Bengal Sappers and Miners - 14 September 1857 - Delhi, India.

David Spence - 9th Queen's Royal Lancers - 17 January 1858 - Shunsabad, India.

Edward Spence - 42nd Regiment of Foot - 15 April 1858 - Fort Ruhya, India.

William Stewart - 93rd Regiment of Foot - 16 November 1857 - Lucknow, India.

William Sutton - 60th Rifles - 2 August-13 September 1857 - Delhi, India.

Edward Thackeray - Bengal Sappers and Miners - 16 September 1857 - Delhi, India.

Jacob Thomas - Bengal Artillery - 27 September 1857 - Lucknow, India.

Alexander Thompson - 42nd Regiment of Foot - 5 April 1858 - Fort Ruhya, India.

James Thompson - 60th Rifles - 9 July 1857 - Lucknow, India.

Henry Tombs - Bengal Horse Artillery - 9 July 1857 - Delhi, India.

James Travers - 2nd Bengal Native Infantry - July 1857 - Indore, India.

Samuel Turner - 60th Rifles - 19 June 1857 - Delhi, India.

John Tytler - 66th Bengal Native Infantry - 10 February 1858 - Choorpoorah, India.

Richard Wadeson - 75th Regiment of Foot - 17 July 1857 - Delhi, India.

George Waller - 60th Rifles - 14 & 18 September 1857 - Delhi, India.

William Waller - 25th Bombay Light Infantry - 20 June 1858 - Gwalior, India.

Henry Ward - 78th Regiment of Foot - 25 September 1857 - Lucknow, India.

Joseph Ward - 8th King's Royal Irish Hussars - 17 June 1858 - Gwalior, India.

John Watson - 3rd Bombay European Regiment - 14 November 1857 - Lucknow, India.

Frederick Whirlpool - 1st Punjab Cavalry - 3 April & 2 May 1858 - Jhansi & Lohari, India.

Henry Wilmot - Rifle Brigade - 11 March 1858 - Lucknow, India.

Evelyn Wood - 17th Lancers - 19 October 1858 - Sinwaho, India.

Thomas Young - Naval Brigade - 16 November 1857 - Lucknow, India.

Combat Stress

Combat Stress was founded in 1919 to help veterans deal with the mental stress of war. From depression to PTSD and many other psychological issues Combat Stress is the leading charity focusing on the mental rather than physical effects that war has on our soldiers.

Roll of Honour - Third China War

AKA Second Opium War / Arrow War

Here are the 7 Victoria Cross recepients from the Third China War. They are listed alphabetically with recepient's name, regiment, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

Nathaniel Burslem - 67th Regiment of Foot - 21 August 1860 - Taku Forts, China.

John Chaplin - 67th Regiment of Foot - 21 August 1860 - Taku Forts, China.

Andrew Fitzgibbon - 67th Regiment of Foot - 21 August 1860 - Taku Forts, China.

Thomas Lane - 67th Regiment of Foot - 21 August 1860 - Taku Forts, China.

Edmund Lenon - 67th Regiment of Foot - 21 August 1860 - Taku Forts, China.

John McDougall - 44th Regiment of Foot - 21 August 1860 - Taku Forts, China.

Robert Rogers - 44th Regiment of Foot - 21 August 1860 - Taku Forts, China.

Roll of Honour - New Zealand Land Wars

The New Zealand land wars were a series of conflicts that took place in New Zealand between 1845 and 1872. The wars were fought over a number of issues, the most prominent concerning Maori land being sold to the settler population.

This is a list of the 15 Victoria Cross recipients from the New Zealand Land Wars. They are listed alphabetically with recipient's name, the name of the campaign, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

John Down, Waikato-Hauhau Maori War, 2 October 1863, Poutoko, New Zealand.

Charles Heaphy, Invasion of Waikato, 11 February 1864, Paterangi Pa, New Zealand.

John Lucas, First Taranaki War, 18 March 1861, Cameron Town, New Zealand.

William Manley, Tauranga Campaign, 29 April 1864, Tauranga, New Zealand.

Edward McKenna, Waikato-Hauhau Maori War, 7 September 1863, Cameron Town, New Zealand.

John McNeill, Invasion of Waikato, 30 March 1864, Ohaupo, New Zealand.

Samuel Mitchell, Tauranga Campaign, 29 April 1864, Tauranga, New Zealand.

John Murray, Tauranga Campaign, 21 June 1864, Tauranga, New Zealand.

William Odgers, First Taranaki War, 28 March 1860, Omata, New Zealand.

Arthur Pickard, Invasion of Waikato, 20 November 1863, Rangiriri, New Zealand.

John Ryan, Invasion of Waikato, 7 September 1863, Cameron Town, New Zealand.

Hugh Shaw, Second Taranaki War, 24 January 1865, Nukumaru, New Zealand.

Frederick Smith, Tauranga Campaign, 21 January 1864, Tauranga, New Zealand.

Dudley Stagpoole, First Taranaki War, 2 October 1863, Poutoko, New Zealand.

William Temple, Invasion of Waikato, 20 November 1863, Rangiriri, New Zealand.

New Zealand Land Wars Memorial

New Zealand Land Wars Memorial
New Zealand Land Wars Memorial

Roll of Honour - Various Campaigns 1862-77

This is a list of the Victoria Cross recipients from various conflicts between 1862 and 1877. They are listed chronologically with recipient's name, regiment/ship, the name of the campaign, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

George Hinckley, Naval Brigade, T'ai P'ing Rebellion, 9 October 1862, Fung Wha, China.

George Fosbery, 4th Bengal European Regiment, Umbeyla Campaign, 30 October 1863, Crag Picquet, India.

Henry Pitcher, 4th Punjab Infantry, Umbeyla Campaign, 30 October 1863, Crag Picquet, India.

Duncan Boyes, HMS Eurayalus, Bombardment of Shimonoseki, 6 September 1864, Kanmon Straits, Japan.

Thomas Pride, Royal Navy, Bombardment of Shimonoseki, 6 September 1864, Kanmon Straits, Japan.

William Seeley, HMS Eurayalus, Bombardment of Shimonoseki, 6 September 1864, Kanmon Straits, Japan.

James Dundas, Bengal Engineers, Bhutan War, 30 April 1865, Dewan-Giri, India.

William Trevor, Bengal Engineers, Bhutan War, 30 April 1865, Dewan-Giri, India.

Timothy O'Hea, Rifle Brigade, none (fire in ammunition train), 9 June 1866, Danville, Quebec.

Samuel Hodge, West India Regiment, The Gambia, 30 June 1866, Tubabecelong, Gambia.

David Bell, 24th Regiment of Foot, Andaman Islands Expedition, 7 May 1867, Little Andaman.

Campbell Douglas, 24th Regiment of Foot, Andaman Islands Expedition, 7 May 1867, Little Andaman.

James Cooper, 24th Regiment of Foot, Andaman Islands Expedition, 7 May 1867, Little Andaman.

Thomas Murphy, 24th Regiment of Foot, Andaman Islands Expedition, 7 May 1867, Little Andaman.

William Griffiths, 24th Regiment of Foot, Andaman Islands Expedition, 7 May 1867, Little Andaman.

James Bergin, 33rd Regiment of Foot, Abyssinian War, 13 April 1868, Battle of Magdala, Abyssinia.

Michael Magner, 33rd Regiment of Foot, Abyssinian War, 13 April 1868, Battle of Magdala, Abyssinia.

Donald MacIntyre, 2nd Gurkha Rifles, Looshai Expedition, 4 January 1872, Lalgnoora, India.

Edric Gifford, 24th Regiment of Foot, First Ashanti Expedition, 1873–1874, Becquah, Ashanti.

Reginald Sartouris, 6th Bengal Cavalry, First Ashanti Expedition, 17 January 1874, Abogu, Ashanti.

Samuel McGaw, 42nd Regiment of Foot, First Ashanti Expedition, 21 January 1874, Amoaful, Ashanti.

Mark Bell, Royal Engineers, First Ashanti Expedition, 4 February 1874, Ordashu, Ashanti.

George Channer, Bengal Staff Corps, Perak War, 20 December 1875, Malaya, Malaysia.

Andrew Scott, Bengal Staff Corps, Baluchistan, 26 July 1877, Quetta, India.

Hans Moore, 88th Regiment of Foot, 9th Cape Frontier War, 29 December 1877, King William's Town, Cape Colony.

Roll of Honour - Zulu War

This is a list of the Victoria Cross recipients from the Zulu War. They are listed alphabetically with recipient's name, regiment, the date of the action they were commendated for and the place of the action. Posthumous awards are marked (*Ph) after the name.

William Allen, 24th Regiment of Foot, 22–23 January 1879, Rorke's Drift, Zululand.

William Beresford, 9th Lancers, 3 July 1879, Ulundi, Zululand.

Anthony Booth, 18th Regiment of Foot, 12 March 1879, Intombi River, Zululand.

Gonville Bromhead, 24th Regiment of Foot, 22–23 January 1879, Rorke's Drift, Zululand.

Edward Browne, 24th Regiment of Foot, 29 March 1879, Battle of Hlobane, Zululand.

Redvers Buller, 60th Rifles, 28 March 1879, Battle of Hlobane, Zululand.

John Chard, Royal Engineers, 22–23 January 1879, Rorke's Drift, Zululand.

Nevill Coghill (*Ph), 24th Regiment of Foot, 22 January 1879, Battle of Isandhlwana, Zululand.

James Dalton, Commissariat and Transport Department, 22–23 January 1879, Rorke's Drift, Zululand.

Henry D'Arcy, Cape Frontier Light Horse, 3 July 1879, Ulundi, Zululand.

Edmund Fowler, 26th Regiment of Foot, 28 March 1879, Battle of Hlobane, Zululand.

Frederick Hitch, 24th Regiment of Foot, 22–23 January 1879, Rorke's Drift, Zululand.

Alfred Hook, 24th Regiment of Foot, 22–23 January 1879, Rorke's Drift, Zululand.

Robert Jones, 24th Regiment of Foot, 22–23 January 1879, Rorke's Drift, Zululand.

William Jones, 24th Regiment of Foot, 22–23 January 1879, Rorke's Drift, Zululand.

William Leet, 13th Regiment of Foot, 28 March 1879, Battle of Hlobane, Zululand.

Henry Lysons, 26th Regiment of Foot, 28 March 1879, Battle of Hlobane, Zululand.

Teignmouth Melvill (*Ph), 24th Regiment of Foot, 22 January 1879, Battle of Isandhlwana, Zululand.

Edmund O'Toole, Cape Frontier Light Horse, 3 July 1879, Ulundi, Zululand.

James Reynolds, Army Medical Department, 22–23 January 1879, Rorke's Drift, Zululand.

Christian Schiess, Natal Native Contingent, 22–23 January 1879, Rorke's Drift, Zululand.

Samuel Wassall, 18th Regiment of Foot, 22 January 1879, Battle of Isandhlwana, Zululand.

John Williams, 24th Regiment of Foot, 22–23 January 1879, Rorke's Drift, Zululand.

Zulu DVD

Zulu
Zulu

The film based on the Battle of Rorke's Drift where 11 men were awarded the VC. Starring Michael Caine and Stanley Baker, directed by Cy Endfield.

 

Roll of Honour - Second Afghan War

This is a list of the Victoria Cross recipients from the Second Afghan War. They are listed alphabetically with recipient's name, regiment, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

James Adams, Bengal Ecclesiatical Regiment, 11 December 1879, Killa Kazi, Afghanistan.

Thomas Ashford, 7th Regiment of Foot, 16 August 1880, Kandahar, Afghanistan.

William Chase, 28th Native Infantry, 16 August 1880, Kandahar, Afghanistan.

James Collis, Royal Horse Artillery, 27 July 1880, Maiwand, Afghanistan.

John Cook, 5th Gurkha Rifles, 2 December 1878, Peiwar Kotal, Afghanistan.

Garrett Creagh, Bombay Staff Corps, 21 April 1879, Khyber Pass, Afghanistan.

William Dick-Cunyngham, 92nd Regiment of Foot, 13 December 1879, Sherpur Pass, Afghanistan.

Walter Hamilton, Corps of Guides, 2 April 1879, Futtehabad, Afghanistan.

Arthur Hammond, Corps of Guides, 14 December 1879, Asmai Heights, Afghanistan.

Reginald Hart, Royal Engineers, 31 January 1879, Bazar Valley, Afghanistan.

Edward Leach, Royal Engineers, 17 March 1879, Khyber Pass, Afghanistan.

Patrick Mullane, Royal Horse Artillery, 27 July 1880, Maiwand, Afghanistan.

Euston Sartorious, 59th Regiment of Foot, 24 October 1879, Shahjui, Afghanistan.

George Sellar, 72nd Regiment of Foot, 14 December 1879, Asmai Heights, Afghanistan.

William Vousden, 5th Punjab Cavalry, 14 December 1879, Asmai Heights, Afghanistan.

George White, 92nd Regiment of Foot, 6 October 1879, Charasiah, Afghanistan.

Roll of Honour - Basuto War

This is a list of the Victoria Cross recipients from the Basuto War. They are listed chronologically with recipient's name, regiment, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

Peter Brown, Cape Mounted Riflemen, 8 April 1879, Morosi's Mountain, South Africa.

Robert Scott, Cape Mounted Riflemen, 8 April 1879, Morosi's Mountain, South Africa.

Edmund Hartley, Cape Mounted Riflemen, 5 June 1879, Morosi's Mountain, South Africa.

Francis Fitzpatrick, Connaught Rangers, 28 November 1879, Sekukuni's Town, South Africa.

Thomas Flawn, Connaught Rangers, 28 November 1879, Sekukuni's Town, South Africa.

John McCrea, 1st Cape Mounted Yeomanry, 14 January 1881, Tweefontein, South Africa.

Help For Heroes

If you're reading this you probably have at least a passing interest in the heroes of old.

Why not support the heroes of today by supporting the charity Help for Heroes. Help for Heroes raises money to help in the rehabilitation of wounded soldiers, and help them get their lives back on track. They may not be winners of VCs but they are all still heroes.

Roll of Honour - First Boer War

This is a list of the Victoria Cross recipients from the First Boer War. They are listed chronologically with recipient's name, their regiment/ship, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

John Danaher, Nourse's Horse, 16 January 1881, Elandsfontein, South Africa.

James Murray, Coughnaut Rangers, 16 January 1881, Elandsfontein, South Africa.

John Doogan, 1st Kings Dragoon Guards, 28 January 1881, Laing's Nek, South Africa.

Alan Hill, Northamptonshire Regiment, 28 January 1881, Laing's Nek, South Africa.

James Osbourne, Northamptonshire Regiment, 22 February 1881, Wesselstroom, South Africa.

Joseph Farmer, Royal Army Medical Corps, 27 February 1881, Majubu Hill, South Africa.

Roll of Honour - Occupation of Egypt

This is a list of the Victoria Cross recipients from the Occupation of Egypt. They are listed alphabetically with recipient's name, their regiment/ship, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

Frederick Corbett, Kings Royal Rifle Corps, 5 August 1882, Kafr Dowar, Egypt.

William Edwards, Highland Light Infantry, 13 September 1882, Tel-el-Kebir, Egypt.

Israel Harding, HMS Alexadra, 11 July 1882, Alexandria, Egypt.

Roll of Honour - Sudan Campaign

This is a list of the Victoria Cross recipients from the Sudan Campaign. They are listed chronologically with recipient's name, their regiment/ship, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

William Marshall, 19th Hussars, 29 February 1884, El Teb, Sudan.

Arthur Wilson, HMS Hecla, 29 February 1884, El Teb, Sudan.

Thomas Edwards, Black Watch, 13 March 1884, Tamai, Sudan.

Percival Marling, Kings Royal Rifle Corps, 13 March 1884, Tamai, Sudan.

Alfred Smith, Royal Regiment of Artillery, 17 January 1885, Abu Klea, Sudan.

Thomas Byrne, 21st Lancers, 2 September 1898, Omdurman, Sudan.

Raymond De Montmorency, 21st Lancers, 2 September 1898, Omdurman, Sudan.

Paul Kenna, 21st Lancers, 2 September 1898, Omdurman, Sudan.

Nevill Smyth, 2nd Dragoon Guards, 2 September 1898, Omdurman, Sudan.

Alexander Hore-Rithven, Highland Light Infantry, 22 September 1898, Gedarif, Sudan.

Roll of Honour - Tirah Campaign

This is a list of the Victoria Cross recipients from the Tirah Campaign. They are listed chronologically with recipient's name, their regiment/ship, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

Robert Adams, Corps of Guides, 17 August 1897, Swat, India.

Hector MacLean, Corps of Guides, 17 August 1897, Swat, India.

Alexander Fincastle, 16th Lancers, 17 August 1897, Swat, India.

Henry Pannel, Sherwood Foresters, 20 October 1897, Dargai, India.

George Findlater, Gordon Highlanders, 20 October 1897, Dargai, India.

Edward Lawson, Gordon Highlanders, 20 October 1897, Dargai, India.

Samuel Vickery, Dorset Regiment, 20 October 1897, Dargai, India.

BLESMA

The British Limbless Ex-Servicemen Association is a service charity that aims to directly support all service men and women who lose either a limb or the use of an eye or limb while serving their country. BLESMA help with rehabilitation and residential care as well as providing grants to help people cope with their injury. To find out more visit blesma.org.

Roll of Honour - Various Campaigns 1879-1900

This is a list of the Victoria Cross recipients from various conflicts between 1879 and 1900. They are listed chronologically with recipient's name, regiment/ship, the name of the campaign, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

Richard Ridgeway, Bengal Staff Corps, Second Naga Hills Expedition, 22 November 1879, Konama, India.

John Crimmin, Bombay Medical Service, British rule in Burma, 1 January 1889, Karenni, Burma.

Ferdinand Le Quesne, Royal Army Medical Corps, British rule in Burma, 4 May 1889, Tartan, Burma.

Charles Grant, Indian Staff Corps, Manipur Expedition, 21 March to 9 April 1891, Thobal, Burma.

Fenton Aylmer, Royal Engineers, Hunza-Naga Campaign, 2 December 1891, Nilt Fort, India.

Guy Boisragon, 5th Gurkha Rifles, Hunza-Naga Campaign, 2 December 1891, Nilt Fort, India.

John Smith, 5th Gurkha Rifles, Hunza-Naga Campaign, 20 December 1891, Nilt Fort, India.

William Gordon, West India Regiment, The Gambia, 13 March 1892, Toniataba, Gambia.

Owen Lloyd, Royal Army Medical Corps, Kachin Hills Expedition, 6 January 1893, Fort Sima, Burma.

Harry Whitchurch, Indian Medical Service, North West Frontier, 3 March 1895, Chitral Fort, India.

Herbert Henderson, Bulawayo Field Force, Matabeleland Rebellion, 30 March 1896, Bulawayo, Rhodesia.

Frank Baxter, Bulawayo Field Force, Matabeleland Rebellion, 22 April 1896, Umguza, Rhodesia.

Randolph Nesbitt, Mashonaland Mounted Police, Mashona Rebellion, 19 June 1896, Salisbury, Rhodesia.

Edmond Costello, 22nd Punjab Infantry, Siege of Malakand, 26 July 1897, Malakand, India.

James Colvin, Royal Engineers, Mohmand Campaign, 16 September 1897, Bilot, India.

James Smith, Royal Engineers, Mohmand Campaign, 16 September 1897, Bilot, India.

Thomas Watson, Royal Engineers, Mohmand Campaign, 16 September 1897, Bilot, India.

William Maillard, HMS Hazard, Occupation of Crete, 6 September 1898, Crete, Greece.

John Mackenzie, Seaforth Highlanders, Third Ashanti Expedition, 6 June 1900, Dompoassi, Ashanti.

Charles Melliss, Indian Staff Corps, Third Ashanti Expedition, 30 September 1900, Obassa, Ashanti.

Lewis Halliday, Royal Marine Light Infantry, Boxer Rising, 24 June 1900, Peking, China.

Basil Guy, Naval Brigade, Boxer Rising, 13 July 1900, China.

Roll of Honour - Second Boer War

This is a list of the 78 Victoria Cross recipients from the Second Boer War. They are listed alphabetically with recipient's name, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

Herman Albrecht, 1900, Ladysmith, South Africa.

Alfred Atkinson, 1900, Battle of Paardeberg, South Africa.

William Babtie, 1899, Battle of Colenso, South Africa.

John Barry, 1901, Monument Hill, South Africa.

William Bees, 1901, Moedwil, South Africa.

Harry Churchill Beet, 1900, Wakkerstroom, South Africa.

Frederick William Bell, 1901, Transvaal, South Africa.

John Hutton Bisdee, 1900, Transvaal, South Africa.

Frederick Henry Bradley, 1901, Itala, South Africa.

Edward Douglas Brown, 1900, Geluk, South Africa.

John James Clements, 1901, Strijdenburg, South Africa.

Hampden Zane Churchill Cockburn, 1900, Komati River, South Africa.

Walter Norris Congreve, 1899, Battle of Colenso, South Africa.

Gustavus Hamilton Blenkinsopp Coulson, 1901, Lambrechtfontein, South Africa.

Harry George Crandon, 1901, Springbok Laagte, South Africa.

Thomas Joseph Crean, 1901, Tygerkloof Spruit, South Africa.

Albert Edward Curtis, 1900, Onderbank Spruit, South Africa.

Robert James Thomas Digby-Jones, 1900, Ladysmith, South Africa.

Henry Edward Manning Douglas, 1899, Magersfontein, South Africa.

Alexis Charles Doxat, 1900, Zeerust, South Africa.

Frederic Brooks Dugdale, 1901, Derby, South Africa.

Alfred Edward Durrant, 1900, Bergendal, South Africa.

Henry William Engleheart, 1900, Bloemfontein, South Africa.

William John English, 1901, Vlakfontein, South Africa.

Donald Dickson Farmer, 1900, Nooitgedacht, South Africa.

James Firth, 1900, Arundel, South Africa.

Charles Fitzclarence, 1899, Mafeking, South Africa.

Horace Henry Glasock, 1900, Korn Spruit, South Africa.

William Eagleson Gordon, 1900, Krugersdorp, South Africa.

Harry Hampton, 1900, Van Wyk's Vlei, South Africa.

William James Hardham, 1901, Naauwpoort, South Africa.

William Edward Heaton, 1900, Geluk, South Africa.

Edward James Gibson Holland, 1900, Komati River, South Africa.

William House, 1900, Mosilikatse Nek, South Africa.

Neville Reginald Howse, 1900, Vredefort, South Africa.

Alfred Ernest Ind, 1901, Tafelkop, South Africa.

Edgar Thomas Inkson, 1900, Colenso, South Africa.

Robert Johnston, 1899, Battle of Elandslaagte, South Africa.

Charles Thomas Kennedy, 1900, Dewetsdorp, South Africa.

Frank Howard Kirby, 1900, Delagoa Bay Railway, South Africa.

Henry James Knight, 1900, Van Wyk's Vlei, South Africa.

Brian Turner Tom Lawrence, 1900, Essenbosch Farm, South Africa.

Isaac Lodge, 1900, Korn Spruit, South Africa.

John Frederick MacKay, 1900, Johannesburg, South Africa.

Conwyn Mansel-Jones, 1900, Tugela, South Africa.

Horace Robert Martineau, 1899, Mafeking, South Africa.

Arthur Martin-Leake, 1902, Vlakfontein, South Africa.

James Edward Ignatius Masterson, 1900, Ladysmith, South Africa.

Francis Aylmer Maxwell, 1900, Korn Spruit, South Africa.

Leslie Cecil Maygar, 1901, Geelhoutboom, South Africa.

Matthew Fontaine Maury Meiklejohn, 1899, Battle of Elandslaagte, South Africa.

John Peniston Milbanke (Sir), 1900, Colesberg, South Africa.

Charles Herbert Mullins, 1899, Battle of Elandslaagte, South Africa.

William Henry Snyder Nickerson, 1900, Wakkerstroom, South Africa.

John Norwood, 1899, Ladysmith, South Africa.

George Edward Nurse, 1899, Battle of Colenso, South Africa.

Charles Edward Haydon Parker, 1900, Korn Spruit, South Africa.

Francis Newton Parsons, 1900, Battle of Paardeberg, South Africa.

Edmund John Phipps-Hornby, 1900, Korn Spruit, South Africa.

James Pitts, 1900, Caesar's Camp, South Africa.

Llewellyn Alberic Emilius Price-Davies, 1901, Blood River Poort, South Africa.

Horace Edward Ramsden, 1899, Mafeking, South Africa.

George Ravenhill, 1899, Battle of Colenso, South Africa.

Hamilton Lyster Reed, 1899, Battle of Colenso, South Africa.

Arthur Herbert Lindsay Richardson, 1900, Wolwespruit, South Africa.

Frederick Hugh Sherston (The Hon.) Roberts, 1899, Battle of Colenso, South Africa.

William Robertson, 1899, Battle of Elandslaagte, South Africa.

James Rogers, 1901, Thaba 'Nchu, South Africa.

Harry Norton Schofield, 1899, Battle of Colenso, South Africa.

Robert Scott, 1900, Caesar's Camp, South Africa.

John David Francis Shaul, 1899, Magersfontein, South Africa.

Ernest Beachcroft Beckwith Towse, 1899, Magersfontein, South Africa.

William Bernard Traynor, 1901, Bothwell Camp, South Africa.

Richard Ernest William Turner, 1900, Komati River, South Africa.

Charles Ward, 1900, Lindley, South Africa.

Guy George Egerton Wylly, 1900, Warm Baths, South Africa.

Alexander Young, 1901, Ruiterskraal, South Africa.

David Reginald Younger, 1900, Krugersdorp, South Africa.

Victoria Crosses of the Anglo-Boer War

Roll of Honour - Various Campaigns 1902-1905

This is a list of the 8 Victoria Cross recipients from various conflicts between 1902 and 1905. They are listed chronologically with recipient's name, regiment/ship, the name of the campaign, the date of the action they were commendated for and the place of the action.

Alexander Cobbe, King's African Rifles, Second Somaliland Expedition, 6 October 1902, Erego, Somaliland.

Wallace Wright, 2nd Regiment of Foot, Kano-Sokoto Expedition, 26 February 1903, Northern Nigeria.

William Walker, 4th Gurkha Rifles, Third Somaliland Expedition, 22 April 1903, Daratoleh, Somaliland.

John Gough, Rifle Brigade, Third Somaliland Expedition, 22 April 1903, Daratoleh, Somaliland.

George Rolland, 1st Bombay Grenadiers, Third Somaliland Expedition, 22 April 1903, Daratoleh, Somaliland.

Herbert Carter, Duke of Cornwall's Light Infantry, Fourth Somaliland Expedition, 19 December 1903, Jidballi, Somaliland.

Clement Smith, Duke of Cornwall's Light Infantry, Fourth Somaliland Expedition, 10 January 1904, Jidballi, Somaliland.

John Grant, 8th Gurkha Rifles, Armed Mission to Tibet, 6 July 1904, Gyantse Fortress.

Army Benevolent Fund

The Army Benevolent Fund is the British Army's National charity and provides help and support for both serving and former soldiers and their families in times of need. They offer support to former soldiers who are experiencing homelessness or unemployment as well as those suffering from physical disabilities or mental illness.

Roll of Honour - First World War

This is a list of the 627 Victoria Cross recipients from the First World War. They are listed alphabetically with recipient's name, their regiment/squadron/ship, the date of the action they were commendated for and the place of the action. Posthumous awards are marked by a (*Ph).

Harold Ackroyd (*Ph), Royal Army Medical Corps, 31 July - 1 August 1917, Ypres, Belgium.

Abraham Acton (*Ph), The Border Regiment, 21 December 1914, Rouges Bancs, France.

William Robert Fountains Addison, Army Chaplain's Department, 9 April 1916, Sanna-i-Yat, Mesopotamia.

Tom Edwin Adlam, The Bedfordshire Regiment, 27 September 1916, Thiepval, France.

Ernest Wright Alexander, Royal Field Artillery, 24 August 1914, Elouges, Belgium.

Wallace Lloyd Algie (*Ph), 1st Central Ontario Regiment, 11 October 1918, Cambrai, France.

William Barnsley Allen, Royal Army Medical Corps, 3 September 1916, Mesnil, France.

William Amey, The Royal Warwickshire Regiment, 4 November 1918, Landrecies, France.

William Anderson (*Ph), Yorkshire Regiment, 12 March 1915, Neuve Chapelle, France.

William Herbert Anderson (*Ph), The Highland Light Infantry, 25 March 1918, Bois Favieres, France.

Leslie Wilton Andrew, Wellington Infantry Regiment, New Zealand Expeditionary Force, 31 July 1917, La Bassee Ville, France.

William Angus, Highland Light Infantry, 12 June 1915, Givenchy, France.

Adam Archibald, Royal Engineers, 4 November 1918, Ors, France.

Harold Auten, HMS Stock Force, 30 July 1918, English Channel, England.

Thomas Axford, Australian Imperial Force, 4 July 1918, Hamel Wood, France.

Albert Ball (*Ph), No.56 Squadron RFC, 25 April-6 May 1917, Flying, France.

Edward Bamford, Royal Marine Light Infantry, 22/23 April 1918, Zeebrugge, Belgium.

Edward Barber (*Ph), Grenadier Guards, 12 March 1915, Neuve Chapelle, France.

William George Barker, RAF, 27 October 1918, Forêt de Mormal, France.

Thomas Barratt (*Ph), The South Staffordshire Regiment, 27 July 1917, Ypres, Belgium.

John Cridlan Barrett, The Leicestershire Regiment, 24 September 1918, Pontruet, France.

Colin Fraser Barron, Canadian Expeditionary Force, 6 November 1917, Passchendaele, Belgium.

Frederick Barter, The Royal Welch Fusiliers, 16 May 1915, Festubert, France.

Cyril Royston Guyton Bassett, New Zealand Expeditionary Force, 7 August 1915, Gallipoli, Turkey.

Arthur Hugh Henry Batten-Pooll, The Royal Munster Fusiliers, 25 June 1916, Colonne, France.

Edward Felix Baxter (*Ph), The King's Liverpool Regiment, 18 April 1916, Blairville, France.

Daniel Marcus William Beak, Royal Naval Division, 21-25 August & 4 September 1918, Logeast Wood, France.

Ernest Frederick Beal (*Ph), The Yorkshire Regiment, 21/22 March 1918, St. Leger, France.

Robert Matthew Beatham (*Ph), Australian Imperial Force, 9 August 1918, Rosiere, France.

Andrew Frederick Weatherby Beauchamp-Proctor, Royal Flying Corps, 8 August-8 October 1918, France.

William Beesley, The Rifle Brigade (Prince Consort's Own), 8 May 1918, Bucquoy, France.

Douglas Walter Belcher, London Regiment, 13 May 1915, Wieltje-St. Julien Road, Belgium.

Donald Simpson Bell (*Ph), The Yorkshire Regiment (Alexandra, Princess of Wales's Own), 5 July 1916, Somme, France.

Eric Norman Frankland Bell (*Ph), The Royal Inniskilling Fusiliers, 1 July 1916, Thiepval, France.

Richard Bell-Davies, 3 Squadron, Royal Naval Air Service, 19 November 1915, Ferrijik Junction, Bulgaria.

Edward Donald Bellew, British Columbia Regiment, Canadian Expeditionary Force, 24 April 1915, Kerselaere, Belgium.

Eugene Paul Bennett, The Worcestershire Regiment, 5 November 1916, Le Transloy, France.

Philip Eric Bent (*Ph), The Leicestershire Regiment. 1 October 1917, Polygon Wood, Belgium.

Spencer John Bent, The East Lancashire Regiment, 1/2 November 1914, Le Gheer, Belgium.

Bertram Best-Dunkley (*Ph), The Lancashire Fusiliers, 31 July 1917, Wieltje, Belgium.

Edward Barry Stewart Bingham, HMS Nestor, Royal Navy, 31 May 1916, Battle of Jutland, Denmark.

Frederick Birks (*Ph), Australian Imperial Force, 20 September 1917, Ypres, Belgium.

William Avery Bishop, Royal Flying Corps, 2 June 1917, Cambrai, France.

William Davidson Bissett, The Argyll and Sutherland Highlanders, 25 October 1918, Maing, France.

Arthur Seaforth Blackburn, Ausralian Army, 23 July 1916, Pozieres, France.

William Anderson Bloomfield, 2nd South African Mounted Brigade, 24 August 1916, Miali, Tanganyika (now Tanzania).

Charles George Bonner, Royal Navy Reserve, 8 August 1917, Bay of Biscay, Atlantic.

Frederick Charles Booth, British South Africa Police, Rhodesian Native Infantry, 12 February 1917, Johannesbruck, Tanganyika (now Tanzania).

Albert Chalmers Borella, Australian Imperial Force, 17/18 July 1918, Villers-Bretonneux, France.

Arthur Drummond Borton, The London Regiment, 7 November 1917, Sheria, Palestine.

Stanley Henry Parry Boughey (*Ph), The Royal Scots Fusiliers, 1 December 1917, El Burf, Palestine.

William Ewart Boulter, The Northamptonshire Regiment, 14 July 1916, Trones Wood, France.

Roland Richard Louis Bourke, Royal Naval Volunteer Reserve, 9&10 May 1918, Ostend, Belgium.

George Arthur Boyd-Rochfort, Scots Guards, 3 August 1915, Cambrin, France.

Edward Courtney Boyle, submarine E14, Royal Navy, 27 April 1915, Dardanelles, Turkey.

Edward Kinder Bradbury (*Ph), Royal Horse Artillery, 1 September 1914, Nery, France.

George Nicholson Bradford, HMS Iris II, Royal Navy, 22/23 April 1918, Zeebrugge, Belgium.

Roland Boys Bradford, Durham Light Infantry, 1 October 1916, Eaucourt L'Abbaye, France.

Alexander Picton Brereton, Canadian Expeditionary Force, 9 August 1918, Amiens, France.

Jean Brilliant (*Ph), Canadian Expeditionary Force, 8/9 August 1918, Meharicourt, France.

Walter Lorrain Brodie, Highland Light Infantry, 11 November 1914, Becelaere, Belgium.

Cuthbert Bromley, Lancashire Fusiliers, 25 April 1915, Gallipoli, Turkey.

James Anson Otho Brooke (*Ph), Gordon Highlanders, 29 October 1914, Gheluvelt, Belgium.

Edward Brooks, Oxfordshire and Buckinghamshire Light Infantry, 28 April 1917, Fayet, France.

Oliver Brooks, Coldstream Guards, 8 October 1915, Loos, France.

Donald Forrester Brown, Otago Infantry Regiment, 15 September 1916, High Wood, France.

Harry Brown (*Ph), 10th Btn Canadian Expeditionary Force, 16 August 1917, Loos, France.

Walter Ernest Brown, 20th Btn Australian Imperial Force, 6 July 1918, Villers-Bretonneux, France.

William Arthur McCrae Bruce (*Ph), 59th Scinde Rifles, 19 December 1914; Givenchy, France.

Thomas Bryan, Northumberland Fusiliers, 9 April 1917, Arras, France.

John Crawford Buchan (*Ph), Argyll and Sutherland Highlanders, 21 March 1918, Marteville, France.

Angus Buchanan, South Wales Borderers, 5 April 1916, Falauyah Lines, Mesopotamia.

William Buckingham, Leicestershire Regiment, 10 & 12 March 1915, Neuve Chapelle, France.

Alexander Henry Buckley (*Ph), 54th Btn Australian Imperial Force, 1 & 2 September 1918, Peronne, France.

Maurice Vincent Buckley (Gerald Sexton), Australian Imperial Force, 18 September 1918, Le Verguier, France.

Patrick Joseph Bugden (*Ph), 31st Btn Australian Imperial Force, 26-28 September 1917, Zonnebeke, Belgium.

Daniel Burges, South Wales Borderers, 18 September 1918, Jumeaux, Balkans.

William Francis Burman, The Rifle Brigade (Prince Consort's Own), 20 September 1917, Ypres, Belgium.

Alfred Alexander Burt, Hertfordshire Regiment, 27 September 1915, Cuinchy, France.

Alexander Stewart Burton (*Ph), 7th Btn Australian Imperial Force, 9 August 1915, Gallipoli, Turkey.

Christopher Bushell, The Queen's Royal West Surrey Regiment, 23 March 1918, Tergnier, France.

John Fitzhardinge Paul Butler, King's Royal Rifle Corps, 17 November & 27 December 1914, Cameroons, Nigeria.

William Boynton Butler, West Yorkshire Regiment, 6 August 1917, Lempire, France.

Robert James Bye, Welsh Guards, 31 July 1917, Yser Canal, Belgium.

John Caffrey, York and Lancaster Regiment, 16 November 1915, La Brique, France.

Hugh Cairns (*Ph), 46th Btn Canadian Expeditionary Force, 1 November 1918, Valenciennes, France.

Thomas Caldwell, Royal Scots Fusiliers, 31 October 1918, Audenarde, Belgium.

Laurence Calvert, King's Own Yorkshire Light Infantry, 12 September 1918, Havrincourt, France.

Frederick William Campbell (*Ph), 1st Btn Canadian Expeditionary Force, 15 June 1915, Givenchy, France.

Gordon Campbell, HMS Q.5, Royal Navy, 17 February 1917, Atlantic.

John Vaughan Campbell, Coldstream Guards, 15 September 1916, Ginchy, France.

John Henry Carless (*Ph), HMS Caledon, Royal Navy, 17 November 1917, Battle of Heligoland, Germany.

John Carmichael, The North Staffordshire Regiment, 8 September 1917, Zwarteleen, Belgium.

Alfred Francis Blakeney Carpenter, HMS Vindictive, Royal Navy, 22/23 April 1918, Zeebrugge, Belgium.

John Carroll, Australian Imperial Force, 7-12 June 1917, St. Yves, France.

Nelson Victor Carter (*Ph), Royal Sussex Regiment, 30 June 1916, Richebourg l'Avoue, France.

Adrian Carton De Wiart, 4th Dragoon Gaurds, 2/3 July 1916, La Boiselle, France.

George Cartwright, 33rd Btn Australian Imperial Force, 31 August 1918, Bouchavesnes, France.

Bernard Matthew Cassidy (*Ph), Lancashire Fusiliers, 28 March 1918, Arras, France.

Claude Charles Castleton (*Ph), Australian Imperial Force, 28/29 July 1916, Pozières, France.

George Edward Cates (*Ph), The Rifle Brigade (Prince Consort's Own), 8 March 1917, Bouchavesnes, France.

Geoffrey St. George Shillington Cather (*Ph), Royal Irish Fusiliers, 1-2 July 1916, Hamel, France.

Harry Cator, East Surrey Regiment, 9 April 1917, Arras, France.

George William Chafer, East Yorkshire Regiment, 3/4 June 1916, Meaulte, France.

Chatta Singh, 9th Bhopal Infantry, Indian Army, 13 January 1916, Battle of the Wadi, Mesopotamia.

Noel Godfrey Chavasse (VC & bar, 2nd VC awarded Ph), Royal Army Medical Corps, 9 August 1916, Guillemont, France, and 31 July - 2 August 1917, Wieltje, Belgium.

Percy Herbert Cherry (*Ph), 26th Btn Australian Imperial Force, 26 March 1917, Lagnicourt, France.

Harry Christian, The King's Own (Royal Lancaster) Regiment, 18 October 1915, Cuinchy, France.

John Alexander Christie, The London Regiment (Finsbury Rifles), 21/22 December 1917, Fejja, Palestine.

William Clamp (*Ph), The Yorkshire Regiment (Alexandra, Princess of Wales's Own), 9 October 1917, Poelcapelle, Belgium.

George William Burdett Clare (*Ph), 5th Lancers (Royal Irish), 28/29 November 1917, Bourlon Wood, France.

James Clarke, The Lancashire Fusiliers, 2 November 1918, Happegarbes, France.

Leo Clarke, 2nd Btn Canadian Expeditionary Force, 9 September 1916, Pozieres, France.

William Hew Clark-Kennedy, 24th Btn Canadian Expeditionary Force, 27/28 August 1918, Fresnes, France.

Brett Mackay Cloutman, Royal Engineers, 6 November 1918, Pont-sur-Sambre, France.

Clifford Coffin, Royal Engineers, 31 July 1917, Westhoek, Belgium.

Harold John Colley (*Ph), The Lancashire Fusiliers, 25 August 1918, Martinpuich, France.

Joseph Henry Collin (*Ph), King's Own Royal Lancaster Regiment, 9 April 1918, Givenchy, France.

John Stanhope Collings-Wells (*Ph), The Bedfordshire Regiment, 22-27 March 1918, Marcoing, France.

John Collins, The Royal Welch Fusiliers, 31 October 1917, Wadi Saba, Palestine.

William Harold Coltman, The North Staffordshire Regiment (Prince of Wales's), 3 & 4 October 1918, Mannequin Hill, France.

Herbert George Columbine (*Ph), Machine Gun Corps, 22 March 1918, Hervilly Wood, France.

Hugh Colvin, The Cheshire Regiment, 20 September 1917, Ypres, Belgium.

Thomas Riversdale Colyer-Fergusson (*Ph), The Northamptonshire Regiment, 31 July 1917, Bellewaarde, Belgium.

Robert Grierson Combe (*Ph), 27th Btn Canadian Expeditionary Force, 3 May 1917, Acheville, France.

William La Touche Congreve (*Ph), The Rifle Brigade (Prince Consort's Own), 6-20 July 1916, Longueval, France.

Thomas Cooke (*Ph), 8th Btn Australian Imperial Force, 24/25 July 1916, Pozières, France.

Edger Christopher Cookson (*Ph), HMS Comet, Royal Navy, 28 September 1915, Kut-el-Amara, Mesopotamia.

Edward Cooper, The King's Royal Rifle Corps, 16 August 1917, Langemark, Belgium.

Frederick George Coppins, 8th Btn Canadian Expeditionary Force, 9 August 1918, Hackett Woods, France.

John Travers Cornwell (*Ph), HMS Chester, Royal Navy, 31 May 1916, Battle of Jutland, Denmark.

William Cosgrove, The Royal Munster Fusiliers, 26 April 1915, Gallipoli, Turkey.

William Reginald Cotter (*Ph), The Buffs (East Kent Regiment), 6 March 1916, Hohenzollern Redoubt, France.

Jack Thomas Counter, The King's (Liverpool) Regiment, 16 April 1918, Boisieux St. Marc, France.

Gabriel George Coury, The South Lancashire Regiment (The Prince of Wales's Volunteers), 8 August 1916, Arrowhead Copse, France.

Charles Harry Coverdale, The Manchester Regiment, 4 October 1917, Poelcapelle, Belgium.

Charles Henry Cowley (*Ph), Royal Navy Volunteer Reserve, 24/25 April 1916, Kut-el-Amara, Mesopotamia.

Christopher Augustus Cox, The Bedfordshire Regiment, 13 March 1917, Achiet-le-Grand, France.

John Manson Craig, The Royal Scots Fusiliers, 5 June 1917, Egypt.

James Crichton, 2nd Btn New Zealand Expeditionary Force, 30 September 1918, Crevecoeur, France.

Thomas Crisp (*Ph), HMS Nelson, Royal Naval Reserve, 15 August 1917, North Sea, Atlantic.

John Bernard Croak (*Ph), 13th Btn Canadian Expeditionary Force, 8 August 1918, Amiens, France.

Arthur Henry Cross, Machine Gun Corps, 25 March 1918, Ervillers, France.

John James Crowe, The Worcestshire Regiment, 14 April 1918, Neuve Eglise, Belgium.

Robert Edward Cruickshank, The London Regiment (London Scottish), 1 May 1918, Jordan, Palestine.

Victor Alexander Charles Crutchley, HMS Vindictive, Royal Navy, 9 May 1918, Ostend, Belgium.

John Cunningham, The East Yorkshire Regiment, 13 November 1916, Hebuterne Sector, France.

John Cunningham (*Ph), Prince of Wales's Leinster Regiment, 12 April 1917, Bois-en-Hache, France.

William Matthew Currey, 53rd Australian Imperial Force, 1 September 1918, Peronne, France.

Horace Augustus Curtis, Royal Dublin Fusiliers, 18 October 1918, Le Cateau, France.

Henry Dalziel, 15 Btn Australian Imperial Force, 4 July 1918, Hamel Wood, France.

Frederick George Dancox, The Worcestshire Regiment, 9 October 1917, Boesinghe Sector, Belgium.

Harry Daniels, The Rifle Brigade (Prince Consort's Own). 12 March 1915, Neuve Chapelle, France.

Wilbur Taylor Dartnell (*Ph), Royal Fusiliers, 3 September 1915, Maktau, Kenya.

Darwan Singh Negi, 39th Garhwal Rifles, 23/24 November 1914, Festubert, France.

Philip Davey, 10th Btn Australian Imperial Force, 28 June 1918, Merris, France.

James Llewellyn Davies (*Ph), The Royal Welch Fusiliers, 31 July 1917, Polygon Wood, Belgium.

John Thomas Davies, South Lancashire Regiment (The Prince of Wales's Volunteers), 24 March 1918, Eppeville, France.

Joseph John Davies, The Royal Welch Fusiliers, 20 July 1916, Delville Wood, France.

James Lennox Dawson, Corps of Royal Engineers, 13 October 1915, Hohenzollern Redoubt, France.

Sidney James Day, The Suffolk Regiment, 26 August 1917, Hargicourt, France.

John Brunton Daykins, The York and Lancaster Regiment, 20 October 1918, Solesmes, France.

Frank Alexander de Pass (*Ph), 34th Prince Albert Victor's Own Poona Horse, Indian Army, 24 November 1914, Festubert, France.

Edmund De Wind (*Ph), The Royal Irish Rifles, 21 March 1918, Groagie, France.

Donald John Dean, The Queen's Own Royal West Kent, 24-26 September 1918, Lens, France.

Percy Thompson Dean, Royal Naval Volunteer Reserve, 22 & 23 April 1918, Zeebrugge, Belgium.

Maurice James Dease (*Ph), The Royal Fusiliers, 23 August 1914, Mons, Belgium.

John Henry Stephen Dimmer, The King's Royal Rifle Corps, 12 November 1914, Klein Zillebeke, Belgium.

Thomas Dinesen, 42nd Btn Canadian Expeditionary Force, 12 August 1918, Parvillers, France.

Frederick William Dobson, Coldstream Guards, 28 September 1914, Chavanne, France.

George Thomas Dorrell, Royal Horse Artillery, 1 September 1914, Nery, France.

Eric Stuart Dougall, Royal Field Artillery, 10 April 1918, Messines, Belgium.

Charles Hotham Montagu Doughty-Wylie (*Ph), The royal Welch Fusiliers, 26 April 1915, Gallipoli, Turkey.

Angus Falconer Douglas-Hamilton (*Ph), Queen's Own Cameron Highlanders, 25/26 September 1915, Hill 70, France.

Robert Downie, The Royal Dublin Fusiliers, 23 October 1916, Lesboeufs, France.

Martin Doyle, The Royal Munster Fusiliers, 2 Septmber 1918, Reincourt, France.

Job Henry Charles Drain, Royal Field Artillery, 26 August 1914, Le Cateau, France.

Alfred George Drake (*Ph), The Rifle Brigade (Prince Consort's Own), 23 November 1915, La Brique, Belgium.

Tom Dresser, The Yorkshire Regiment (Alexandra, Princess of Wales's Own), 12 May 1917, Roeux, France.

George Leslie Drewry, HMS Clyde, Royal Naval Reserve, 25 April 1915, Gallipoli, Turkey.

Geoffrey Heneage Drummond, Royal Naval Volunteer Reserve, 9/10 May 1918, Ostend, Belgium.

James Duffy, The Royal Inniskilling Fusiliers, 27 December 1917, Kereina Peak, Palestine.

Robert Dunsire, The Royal Scots (The Lothian Regiment), 26 September 1915, Hill 70, France.

William Dunstan, 7th Btn Australian Imperial Force, 9 August 1915, Gallipoli, Turkey.

John Spencer Dunville (*Ph), 1st Dragoon Guards, 24/25 June 1917, Epehy, France.

Edward Dwyer, East Surrey Regiment, 20 April 1915, Hill 60, Belgium.

John James Dwyer, Machine Gun Corps, Australian Imperial Force, 26 September 1917, Zonnebeke, Belgium.

Alexander Edwards, Seaforth Highlanders, 1917, Ypres, Belgium.

Frederick Jeremiah Edwards, The Middlesex Regiment (Duke of Cambridge's Own), 26 September 1916, Thiepval, France.

Wilfred Edwards, The King's Own Yorkshire Light Infantry, 16 August 1917, Langemarck, Belgium.

Ernest Albert Egerton, The Sherwood Foresters (The Nottinghamshire and Derbyshire Regiment), 20 September 1917, Ypres, Belgium.

Roland Edward Elcock, The Royal Scots (The Lothian Regiment), 15 October 1918, Capelle St. Catherine, France.

Neville Bowes Elliott-Cooper, The Royal Fusiliers, 30 November 1917, La Vacquerie, France.

Wilfrith Elstob (*Ph), The Manchester Regiment, 21 March 1918, St. Quentin, France.

James Samuel Emerson (*Ph), The Royal Inniskilling Fusiliers, 6 December 1917, La Vacquerie, France.

John MacLaren Erskine, The Cameronians (Scottish Rifles), 22 June 1916, Givenchy, France.

Arthur Evans (Walter Simpson), The Lincolnshire Regiment, 2 September 1918, Etaing, France.

George Evans, The Manchester Regiment, 30 July 1916, Guillemont, France.

Lewis Pugh Evans, The Black Watch (Royal Highlanders), 4 October 1917, Zonnebeke, Belgium.

William Frederick Faulds, South African Forces, 18 July 1916, Delville Wood, France.

Norman Augustus Finch, HMS Vindictive, Royal Marine Artillery, 22/23 April 1918, Zeebrugge, Belgium.

George de Cardonnel Elmsall Findlay, Corps of Royal Engineers, 4 November 1918, Catillon, France.

David Finlay, The Black Watch (Royal Highlanders), 9 May 1915, Rue du Bois, France.

Humphrey Osbaldston Brooke Firman (*Ph), SS Julnar, Royal Navy, 24/25 April 1916, Kut-el-Amara, Mesopotamia.

Frederick Fisher (*Ph), 13th Btn Canadian Exdeditionery Force, 22 April 1915, St. Julien, Belgium.

Alfred (Arthur) James Terence Fleming-Sandes, The East Surrey Regiment, 29 September 1915, Hohenzollern Redoubt, France.

Gordon Muriel Flowerdew (*Ph), Lord Strathcona's Horse (Royal Canadians), March 1918, Bois de Moreuil, France.

James Forbes-Robertson, The Border Regiment, 11/12 April 1918, Vieux Berquin, France.

William Thomas Forshaw, The Manchester Regiment, 7-9 August 1915, Gallipoli, Turkey.

Samuel Forsyth (*Ph), New Zealand Expeditionary Force, 24 August 1918, Grevillers, France.

Charles Calveley Foss, The Bedfordshire Regiment, 12 March 1915, Neuve Chapelle, France.

Edward Foster, The East Surrey Regiment, 24 April 1917, Villers Plouich, France.

John Fox-Russell (*Ph), Royal Army Medical Corps, 6 November 1917, Tel-el-Khuweilfeh, Palestine.

Bernard Cyril Freyberg, Queen's (Royal West Surrey) Regiment 13 November 1916, Beaucourt sur Ancre, France.

Samuel Frickleton, New Zealand Rifle Brigade, 7 June 1917, Messines, Belgium.

Cyril Hubert Frisby, Coldstream Guards, 27 September 1918, Canal du Nord, France.

Wilfred Dolby Fuller, Grenadier Guards, 12 March 1915, Neuve Chapelle, France.

William Charles Fuller, The Welsh Regiment, 14 September 1914, Chivy-sur-Aisne, France.

James Henry Fynn, The South Wales Borderers, 9 April 1916, Sanna-i-Yat, Mesopotamia.

Alfred Edward Gaby (*Ph), 28th Btn Australian Imperial Force, 8 August 1918, Villers-Bretonneux, France.

Charles Ernest Garforth, 15th Hussars (The King's), 23 August 1914, Harmingnies, France.

Benjamin Handley Geary, The East Surrey Regiment, 20 & 21 April 1915, Hill 60, Belgium.

Robert Gee, The Royal Fusiliers, 30 November 1917, Masnieres, France.

Albert Gill (*Ph), The King's Royal Rifle Corps, 27 July 1916, Delville Wood, France.

Gobar Sing Negi (*Ph), 39th Garhwal Rifles, 10 March 1915, Neuve Chapelle, France.

Gobind Singh, 28th Light Calvary, 1 December 1917, Peizieres, France.

Sidney Frank Godley, The Royal Fusiliers, 23 August 1914, Mons, Belgium.

Herman James Good, 13th Btn Canadian Expeditionary Force, 8 August 1918, Hangard Wood, France.

Bernard Sidney Gordon, 41st Btn Australian Imperial Force, 26/27 August 1918, Bray, France.

Robert Vaughan Gorle, Royal Field Artillery, 1 October 1918, Ledeghem, Belgium.

John Standish Surtees Prendergast Vereker, Grenadier Guards, 27 September 1918, Canal du Nord, France.

William Gosling, Royal Field Artillery, 5 April 1917, Arras, France.

Cyril Edward Gourley, Royal Field Artillery, 30 November 1917, Epehy, France.

John Reginald Noble Graham, Argyll and Sutherland Highlanders (Princess Louise's), 22 April 1917, Istabulat, Mesopotamia.

John Gildroy Grant, Wellington Infantry Regiment New Zealand Expeditionary Force, 1 September 1918, Bancourt, France.

Fred Greaves, The Sherwood Foresters (The Nottinghamshire and Derbyshire Regiment), 4 October 1917, Poelcapelle, Belgium.

John Leslie Green (*Ph), Royal Army Medical Corps, 1 July 1916, Foncquevillers, France.

Harry Greenwood, King's Own Yorkshire Light Infantry, 23 October 1918, Ovillers, France.

Milton Fowler Gregg, The Royal Canadian Regiment, 28 September 1918, Cambrai, France.

William Gregg, The Rifle Brigade (Prince Consort's Own), 6 May 1918, Bucquoy, France.

Francis Octavus Grenfell, 9th Lancers, 24 August 1914, Audregnies, Belgium.

Julian Royds Gribble (*Ph), The Royal Warwickshire Regiment, 23 March 1918, Beaumetz, France.

Robert Cuthbert Grieve, 37th Btn Australian Imperial Force, 7 June 1917, Messines, Belgium.

William Henry Grimbaldeston, The King's Own Scottish Borderers, 16 August 1917, Wijdendrift, Belgium.

John Elisha Grimshaw, Lancashire Fusiliers, 25 April 1915, Gallipoli, Turkey.

George William St. George Grogan, Worcestshire Regiment, 27 May 1918, River Aisne, France.

William Hackett (*Ph), Corps of Royal Engineers, 22/23 June 1916, Givenchy, France.

Reginald Leonard Haine, Honourable Artillery Company, 28/29 April 1917, Gavrelle, France.

Arthur Charles Hall, 54th Btn Australian Imperial Force, 1 September 1918, Peronne, France.

Frederick William Hall (*Ph), 8th Btn Canadian Expeditionary Force, 23/24 April 1915, Ypres, Belgium.

Joel Halliwell, The Lancashire Fusiliers, 27 May 1918, Muscourt, France.

Rupert Price Hallowes (*Ph), The Middlesex Regiment (Duke of Cambridge's Own), 25-30 September 1915, Hooge, Belgium.

Albert Halton, The King's own Royal Regiment (Lancaster), 12 October 1917, Poelcapelle, Belgium.

John Brown Hamilton, Highland Light Infantry, 25/26 September 1917, Ypres-Menin Road, Belgium.

John Patrick Hamilton, 3rd Btn Australian Imperial Force, 9 August 1915, Gallipoli, Turkey.

Robert Hill Hanna, 29th Btn Canadian Expeditionary Force, 21 August 1917, Lens, France.

Percy Howard Hansen, The Lincolnshire Regiment, 9 August 1915, Gallipoli, Turkey.

Theodore Bailey Hardy, Army Chaplain's Department, 5, 25 & 27 April 1918, Bucquoy, France.

Thomas James Harris (*Ph), The Queen's Own Royal West Kent regiment, 9 August 1918, Morlancourt, France.

Arthur Leyland Harrison (*Ph), Royal Navy, 22/23 April 1918, Zeebrugge, Belgium.

John Harrison (*Ph), The East Yorkshire Regiment, 3 May 1917, Oppy, France.

Francis John William Harvey (*Ph), HMS Lion, Royal Marines, 31 May 1916, Battle of Jutland, Denmark.

Frederick Maurice Watson Harvey, Lord Strathcona's Horse (Royal Canadians), 27 March 1917, Guyencourt, France.

Jack Harvey, The London Regiment (The Queen's), 2 September 1918, Peronne, France.

Norman Harvey, The Royal Inniskilling Fusiliers, 25 October 1918, Ingoyghem, Belgium.

Samuel Harvey, York and Lancaster Regiment, 29 September 1915, Hohenzollern Redoubt, France.

Lanoe George Hawker, No. 6 Squadron Royal Flying Corps, 25 July 1915, France.

Reginald Frederick Johnson Hayward, The Wiltshire Regiment, 21/22 March 1918, Frémicourt, France.

Michael Heaviside, The Durham Light Infantry, 6 May 1917, Fontaine-lès-Croisilles, France.

Frederick William Hedges, The Bedfordshire Regiment, 24 October 1918, Boursies, France.

Arthur Henderson (*Ph), Argyll and Sutherland Highlanders (Princess Louise's), 23 April 1917, Fontaine-lès-Croisilles, France.

Edward Elers Delaval Henderson (*Ph), The North Staffordshire Regiment, 25 January 1917, River Hai, Mesopotamia.

Alfred Cecil Herring, Royal Army Service Corps, 23/24 March 1918, Montagne Bridge, France.

James Hewitson, The King's Own (Royal Lancaster) Regiment, 26 April 1918, Givenchy, France.

Dennis George Wyldbore Hewitt (*Ph), The Hampshire Regiment, 31 July 1917, Ypres, Belgium.

William Henry Hewitt, 2nd South African Light Infantry, 20 September 1917, Ypres, Belgium.

Albert Hill, Royal Welch Fusiliers, 20 July 1916, Delville Wood, France.

David Philip Hirsch (*Ph), The Yorkshire Regiment (Alexandria, Princess of Wales's Own), 23 April 1917, Wancourt, France.

Frederick Hobson (*Ph), Canadian Expeditionary Force, 18 August 1917, Lens, France.

John Hogan, The Manchester Regiment, 29 October 1914, Festubert, France.

Norman Douglas Holbrook, Submarine B11, Royal Navy, 13 December 1914, Dardanelles, Turkey.

John Vincent Holland, Prince of Wales's Leinster Regiment, 3 October 1916, Guillemont, France.

Frederick William Holmes, The King's Own Yorkshire Light Infantry, 26 August 1914, Le Cateau, France.

Thomas William Holmes, 4th Canadian Mounted Rifles, 26 October 1917, Passchendaele, Belgium.

William Edgar Holmes (*Ph), Grenadier Guards, 9 October 1918, Cattenieres, France.

Samuel Lewis Honey (*Ph), 78th Btn Canadian Expeditionary Force, 21 September 1918, Bourlon Wood, France.

Ernest George Horlock (or Harlock), Royal Field Artillery, 15 September 1914, Vendresse, France.

Basil Arthur Horsfall (*Ph), The East Lancashire Regiment, 21 March 1918, Moyenneville, France.

George Julian Howell, 1st Btn Australian Imperial Force, 6 May 1917, Bullecourt, France.

Charles Edward Hudson, The Sherwood Foresters (The Nottinghamshire and Derbyshire Regiment), 15 June 1918, Asiago, Italy.

James Palmer Huffam, The Duke of Wellington's (West Riding) Regiment, 31 August 1918, St. Servin's Farm, France.

Thomas Hughes, The Connaught Rangers, 3 September 1916, Guillemont, France.

Charles Hull, 21st Lancers (Empress of India's), 5 September 1915, Hafiz Kor, India.

David Ferguson Hunter, The Highland Light Infantry, 16/17 September 1918, Moeuvres, France.

Bellenden Seymour Hutcheson, Canadian Army Medical Corps, 2 September 1918, Quéant-Drocourt Support Line, France.

James Hutchinson, The Lancashire Fusiliers, 28 June 1916, Ficheux, France.

Arthur Hutt, Royal Warwickshire Regiment, 4 October 1917, Poelcapelle, Belgium.

George Morby Ingram, 24th Btn Australian Imperial Force, 5 October 1918, Montbrehain, France.

Gilbert Stuart Martin Insall, No. 11 Squadron Royal Flying Corps, 7 November 1915, Achiet, France.

Reginald Roy Inwood, 10th Btn Australian Imperial Force, 19-22 September 1917, Polygon Wood, Belgium.

Albert Jacka, Australian Imperial Force, 19/20 May 1915, Gallipoli, Turkey.

Harold Jackson, The East Yorkshire Regiment, 22 March 1918, Hermies, France.

Thomas Norman Jackson (*Ph), Coldstream Guards, 27 September 1918, Canal du Nord, France.

William Jackson, 17th Btn Australian Imperial Force, 25 June 1916, Armentières, France.

Herbert James, The Worcestershire Regiment, 28 June 1915, Gallipoli, Turkey.

Manley Angell James, The Gloucestershire Regiment, 21 March 1918, Velu Wood, France.

George Jarratt (*Ph), The Royal Fusiliers, 3 May 1917, Pelves, France.

Charles Alfred Jarvis, Corps of Royal Engineers, 23 August 1914, Jemappes, Belgium.

Clarence Smith Jeffries (*Ph), 34th Btn Australian Imperial Force, 12 October 1917, Passchendaele, Belgium.

Jørgen Christian Jensen, 50th Btn Australian Imperial Force, 2 April 1917, Noreuil, France.

Alan Jerrard, No.66 Squadron Royal Flying Corps, 30 March 1918, Mansue, Italy.

Dudley Graham Johnson, The South Wales Borderers, 4 November 1918, Sambre Canal, France.

Frederick Henry Johnson, Corps of Royal Engineers, 25 September 1915, Hill 70, France.

James Johnson, The Northumberland Fusiliers, 14 October 1918, Wez Macquart, France.

William Henry Johnson, The Sherwood Foresters (The Nottinghamshire and Derbyshire Regiment), 3 October 1918, Ramicourt, France.

William Henry Johnston, Corps of Royal Engineers, 14 September 1914, Missy, France.

David Jones, The King's (Liverpool) Regiment, 3 September 1916, Guillemont, France.

Loftus William Jones (*Ph), HMS Shark, Royal Navy, 31 May 1916, Battle of Jutland, Denmark.

Richard Basil Brandram Jones (*Ph), The Loyal North Lancashire Regiment, 21 May 1916, Vimy, France.

Thomas Alfred Jones, The Cheshire Regiment, 25 September 1916, Morval, France.

Eustace Jotham (*Ph), 102nd Prince of Wales's Own Grenadiers / 51st Sikhs, 7 January 1915, Spina Khaisora, India.

William Donovan Joynt, 8th Btn Australian Imperial Force, 23 August 1918, Herleville Wood, France.

Reginald Stanley Judson, Auckland Infantry Regiment, 26 August 1918, Bapaume, France.

Joseph Kaeble (*Ph), Canadian Expeditionary Force, 8th June 1918, Neuville-Vitasse, France.

Karanbahadur Rana, 3rd Queen Alexandra's Own Gurkha Rifles, 10 April 1918, El Kefr, Egypt.

Henry Kelly, The Duke of Wellington's (West Riding) Regiment, 4 October 1916, Le Sars, France.

William Keneally, Lancashire Fusiliers, 25 April 1915, Gallipoli, Turkey.

Henry Edward Kenny, Loyal North Lancashire Regiment, 25 September 1915, Loos, France.

Thomas Kenny, The Durham Light Infantry, 4 November 1915, La Houssoie, France.

Thomas James Bede Kenny, 2nd Btn Australian Imperial Force, 9 April 1917, Hermies, France.

William Kenny, The Gordon Highlanders, 23 October 1914, Ypres, Belgium.

Allan Ebenezer Ker, The Gordon Highlanders, 21 March 1918, St. Quentin, France.

George Fraser Kerr, 3rd Btn Canadian Expeditionary Force, 27 September 1918, Bourlon Wood, France.

John Chipman Kerr, 49th Btn Canadian Expeditionary Force, 16 September 1916, Courcelette, France.

Leonard Keysor, 1st Btn Australian Imperial Force, 7 & 8 August 1915, Gallipoli, Turkey.

Leonard James Keyworth, The London Regiment (The Queen's), 25/26 May 1915, Givenchy, France.

Khudadad Khan, 129th Duke of Connaught's Own Baluchis, 31 October 1914, Hollebeke, Belgium.

Arthur Forbes Gordon Kilby (*Ph), The South Staffordshire Regiment, 25 September 1915, Cuinchy, France.

Cecil John Kinross, 49th Btn Canadian Expeditionary Force, 30 October 1917, Passchendaele, Belgium.

James Kirk (*Ph), The Manchester Regiment, 4 November 1918, Ors, France.

Alfred Joseph Knight, The London Regiment (Post Office Rifles), 20 September 1917, Ypres, Belgium.

Arthur George Knight (*Ph), 10th Btn Canadian Expeditionary Forces, 2 September 1918, Villers-les-Cagnicourt, France.

Cecil Leonard Knox, Corps of Royal Engineers, 22 March 1918, Tugny, France.

Filip Konowal, 47th Btn Canadian Expeditionary Force, 22-24 August 1917, Lens, France.

Kulbir Thapa, 3rd Gurkha Rifles, Indian Army, 25 September 1915, Fauquissart, France.

Alexander Malins Lafone (*Ph), 1st County of London Yeomanry, 27 October 1917, Beersheba, Palestine.

Daniel Laidlaw, The King's Own Scottish Borderers, 25 September 1915, Loos, France.

Lala, 41st Dogras, Indian Army, 21 January 1916, El Orah, Mesopotamia.

Arthur Moore Lascelles, The Durham Light Infantry, 3 December 1917, Masnières, France.

David Ross Lauder, The Royal Scots Fusiliers, 13 August 1915, Gallipoli, Tunisia.

Harry John Laurent, New Zealand Rifle Brigade, 12 September 1918, Gouzeaucourt Wood, France.

James Leach, The Manchester Regiment, 29 October 1914, Festubert, France.

John Leak, 9th Btn Australian Imperial Force, 23 July 1916, Pozières, France.

Okill Massey Learmonth (*Ph), 2nd Btn Canadian Expeditionary Force, 18 August 1917, Loos, France.

Frank Lester (*Ph), The Lancashire Fusiliers, 12 October 1918, Neuvilly, France.

Hubert William Lewis, Welch Regiment, 22/23 October 1916, Macukovo, Greece.

Leonard Allan Lewis (*Ph), The Northamptonshire Regiment, 18 September 1918, Rossnoy, France.

John Aiden Liddell (*Ph), Royal Flying Corps, 31 July 1915, Ostend, Belgium.

Joseph Lister, The Lancashire Fusiliers, 9 October 1917, Ypres, Belgium.

Arnold Loosemore, The Duke of Wellington's (West Riding) Regiment, 11 August 1917, Langemarck, Belgium.

Stewart Walter Loudoun-Shand (*Ph), The Yorkshire Regiment (Alexandra, Princess of Wales's Own), 1 July 1916, Fricourt, France.

Albert David Lowerson, 21st Btn Australian Imperial Force, 1 September 1918, Mont St. Quentin, France.

Frederick Luke, Royal Field Artillery, 26 August 1914, Le Cateau, France.

Frederick William Lumsden, Royal Marine Artillery, 3/4 April 1917, Francilly, France.

Graham Thomson Lyall, 102nd Btn Canadian Expeditionary Force, 27 September 1918, Cambrai, France.

John Lynn (*Ph), The Lancashire Fusiliers, 2 May 1915, Ypres, Belgium.

Thain Wendell MacDowell, 38th Btn Canadian Expeditionary Force, 9 April 1917, Vimy Ridge, France.

John MacGregor, 2nd Canadian Mounted Rifles, 29 September - 3 October 1918, Cambrai, France.

David Lowe MacIntyre, The Argyll and Sutherland Highlanders, 24 & 27 August 1918, Hénin-sur-Cojeul, France.

James MacKenzie (*Ph), Scots Guards, 19 December 1914, Rouges Bancs, France.

Donald MacKintosh (*Ph), The Seaforth Highlanders, 11 April 1917, Fampoux, France.

Robert MacTier (*Ph), 23rd Btn Australian Imperial Force, 1 September 1918, Mont St. Quentin, France.

George Allen Maling, Royal Army Medical Corps, 25 September 1915, Fauquissart, France.

Wilfred St. Aubyn Malleson, HMS River Clyde, Royal Navy, 25 April 1915, Gallipoli, Turkey.

Edward Mannock (*Ph), Royal Flying Corps, 1918, France.

William Mariner, The King's Royal Rifle Corps, 22 May 1915, Cambrin, France.

James Marshall (*Ph), Irish Guards, 4 November 1918, Sambre-Oise Canal, France.

Cyril Gordon Martin, Corps of Royal Engineers, 12 March 1915, Spanbroek Molen, Belgium.

Richard George Masters, Royal Army Service Corps, 9 April 1918, Bethune, France.

Thomas Harold Broadbent Maufe, Royal Garrison Artillery, 4 June 1917, Feuchy, France.

Joseph Maxwell, 18th Btn Australian Imperial Force, 3 October 1918, Estrees, France.

Henry May, The Cameronians (Scottish Rifles), 22 October 1914, La Boutillerie, France.

Tom Fletcher Mayson, The King's Own (Royal Lancaster) Regiment, 31 July 1917, Wieltje, Belgium.

John McAulay, Scots Guards, 27 November 1917, Fontaine Notre Dame, France.

Robert McBeath, The Seaforth Highlanders, 20 November 1917, Cambrai, France.

Lawrence Dominic McCarthy, 16th Btn Australian Imperial Force, 23 August 1918, Madam Wood, France.

James Thomas Byford McCudden, Royal Flying Corps, August 1917 - March 1918, France.

Stanley Robert McDougall, 47th Btn Australian Imperial Force, 28 March 1918, Dernancourt, France.

William Frederick McFadzean (*Ph), The Royal Irish Rifles, 1 July 1916, Thiepval Wood, France.

Lewis McGee (*Ph), 40th Btn Australian Imperial Force, 4 October 1917, Ypres, Belgium.

David Stuart McGregor (*Ph), The Royal Scots (The Lothian Regiment), 22 October 1918, Hoogemolen, Belgium.

Louis McGuffie (*Ph), The King's Own Scottish Borderers, 28 September 1918, Wytschaete, Belgium.

George Imlach McIntosh, The Gordon Highlanders, 31 July 1917, Ypres, Belgium.

Hugh McIver (*Ph), The Royal Scots (The Lothian Regiment), 23 August 1918, Courcelle-le Compte, France.

George Burdon McKean, 14th Btn Canadian Expeditionary Force, 27/28 April 1918, Gavrelle Sector, France.

Albert Edward McKenzie, Royal Navy, 22/23 April 1918, Zeebrugge, Belgium.

Hugh McKenzie (*Ph), Canadian Machine Gun Corps, 30 October 1917, Meetscheele Spur, Belgium.

Alan Arnett McLeod, Royal Flying Corps, 27 March 1918, Albert, France.

Eric Archibald McNair, The Royal Sussex Regiment, 14 February 1916, Hooge, Belgium.

William McNally, The Yorkshire Regiment (Alexandra, Princess of Wales's Own), 27 & 29 October 1918, Piave, Italy.

Frank Hubert McNamara, Australian Flying Corps, 20 March 1917, Egypt.

John McNamara, The East Surrey Regiment, 3 September 1918, Lens, France.

Frederick McNess, Scots Guards, 15 September 1916, Ginchy, France.

James McPhie (*Ph), Corps of Royal Engineers, 14 October 1918, Aubencheul-au-Bac, France.

Allastair Malcolm Cluny McReady-Diarmid (*Ph), The Middlesex Regiment (Duke of Cambridge's Own), 30 November - 1 December 1917, Moeuvres, France.

Arthur Martin-Leake, Royal Army Medical Corps, 29 October - 8 November 1914, Zonnebeke, Belgium (second award).

Samuel Meekosha, West Yorkshire Regiment (The Prince of Wales's Own), 19 November 1915, Yser, France.

John Meikle (*Ph), The Seaforth Highlanders, 20 July 1918, Marfaux, France.

Edward Noel Mellish, Army Chaplains' Department, 27 - 29 March 1916, St. Eloi, Belgium.

Charles Melvin, Black Watch (Royal Highlanders), 1917, Istabulat, Mesopotamia.

William Merrifield, 4th Btn Canadian Expeditionary Force, 1 October 1918, Abancourt, France.

William Henry Metcalf, 16th Btn Canadian Expeditionary Force, 2 September 1918, Arras, France.

Francis George Miles, The Gloucestershire Regiment, 23 October 1918, Bois de L'Eveque, France.

James Miller (*Ph), The King's Own (Royal Lancaster) Regiment, 30/31 July 1916, Bazentin-le-Petit, France.

Walter Mills (*Ph), The Manchester Regiment, 10/11 December 1917, Givenchy, France.

William Johnstone Milne (*Ph), 16th Btn Canadian Expeditionary Force, 9 April 1917, Thelus, France.

Harry Garnet Bedford Miner (*Ph), Canadian Expeditionary Force, 8 August 1918, Demuin, France.

Mir Dast, 55th Coke's Rifles (Frontier Force) Indian Army, 26 April 1915, Wieltje, Belgium.

Coulson Norman Mitchell, 4th Canadian Engineers, Canadian Expeditionary Force, 8/9 October 1918, Canal de L'Escaut, France.

Martin Moffat, Prince of Wales's Leinster Regiment, 14 October 1918, Ledeghem, Belgium.

John Molyneux, The Royal Fusiliers, 9 October 1917, Langemarck, Belgium.

Rupert Vance Moon, 58th Btn Australian Imperial Force, 12 May 1917, Bullecourt, France.

George Raymond Dallas Moor, The Hampshire Regiment, 6 June 1915, Gallipoli, Turkey.

Montague Shadworth Seymour Moore, The Hampshire Regiment, 20 September 1917, Ypres, Belgium.

Robert Morrow, The Royal Irish Fusiliers, 12 April 1915, Messines, Belgium.

Edward John Mott, The Border Regiment, 27 January 1917, Le Transloy, France.

Thomas Mottershead (*Ph), Royal Flying Corps, 7 January 1917, Ploegsteert Wood, Belgium.

Albert Mountain, The Prince of Wales's Own (West Yorkshire Regiment), 26 March 1918, Hamelincourt, France.

John Moyney, Irish Guards, 12/13 September 1917, Broembeek, Belgium.

Harold Sandford Mugford, Machine Gun Corps, 11 April 1917, Monchy-le-Preux, France.

George Mullin, Princess Patricia's Canadian Light Infantry, Canadian Expeditionary Force, 30 October 1917, Passchendaele, Belgium.

Harry Murray, 13th Btn Australian Imperial Force, 4/5 February 1917, Gueudecourt, France.

Edgar Kinghorn Myles, The Welch Regiment, 9 April 1916, Sanna-i-Yat, Mesopotamia.

Martin Eric Nasmith, H.M. Submarine E.11 Royal Navy, 20 May - 8 June 1915, Dardanelles, Turkey.

Philip Neame, Corps of Royal Engineers, 19 December 1914, Neuve Chapelle, France.

Samuel Needham, The Bedfordshire Regiment, 10/11 September 1918, Kefr Kasim, Palestine.

Thomas Neely (*Ph), The King's Own (Royal Lancaster) Regiment, 27 September 1918, Flesquières, France.

David Nelson, Royal Artillery, 1 September 1914, Nery, France.

John Ernest Newland, 12th Btn Australian Imperial Force, 7,8 & 14 April 1917, Bapaume, France.

Henry James Nicholas, Canterbury Infantry Regiment, New Zealand Expeditionary Force, 3 December 1917, Polderhoek, Belgium.

Cecil Reginald Noble (*Ph), The Rifle Brigade (Prince Consort's Own), 12 March 1915, Neuve Chapelle, France.

Claude Joseph Patrick Nunney (*Ph), 38th Btn Canadian Expeditionary Force, 2 September 1918, Drocourt-Quéant Line, France.

James Ockendon, The Royal Dublin Fusiliers, 4 October 1917, Langemark, Belgium.

Christopher Patrick John O'kelly, 52nd Btn Canadian Expeditionary Force, 26 October 1917, Passchendaele, Belgium.

Michael O'Leary, Irish Guards, 1 February 1915, Cuinchy, France.

Martin O'Meara, 16th Btn Australian Imperial Force, 9-12 August 1916, Pozières, France.

John O'Neill, Prince of Wales's Leinster Regiment, 14 & 20 October 1918, Moorseele, Belgium.

George Onions, The Devonshire Regiment, 22 August 1918, Achiet-le-Petit, France.

John William Ormsby, The King's Own Yorkshire Light Infantry, 14 April 1917, Favet, France.

Michael James O'Rourke, 7th Btn Canadian Expeditionary Force, 15-17 August 1917, Hill 60, France.

Gerald Robert O'Sullivan, Royal Inniskilling Fusiliers, 1/2 July 1915, Gallipoli, Turkey.

Frederick William Palmer, The Royal Fusiliers, 16/17 February 1917, Courcelette, France.

Walter Richard Parker, Royal Marine Light Infantry, 30 April/1 May 1915, Gallipoli, Turkey.

Frederick Daniel Parslow (*Ph), HM Horse Transport Anglo-Californian, Mercantile Marine (Royal Naval Reserve), 4 July 1915, Atlantic.

Hardy Falconer Parsons (*Ph), The Gloucestershire Regiment, 20/21 August 1917, Epehy, France.

George Henry Tatham Paton (*Ph), Grenadier Guards, 1 December 1917, Gonnelieu, France.

John George Pattison, 50th Btn Canadian Expeditionary Force, 10 April 1917, Vimy Ridge, France.

George Stanley Peachment (*Ph), The King's Royal Rifle Corps, 25 September 1915, Hulluch, France.

George Randolph Pearkes, 5th Btn Canadian Mounted Rifles, 1917, Passchendaele, Belgium.

Cyrus Wesley Peck, 16th Btn Canadian Expeditionary Force, 2 September 1918, Cagnicourt, France.

Walter Peeler, 3rd Pioneer Btn, Australian Imperial Force, 4 October 1917, Ypres, Belgium.

Robert Edwin Phillips,The Royal Warwickshire Regiment, 25 January 1917, Kut, Mesopotamia.

Ernest Herbert Pitcher, HMS Dunraven Royal Navy, 8 August 1917, Bay of Biscay, Atlantic.

Alfred Oliver Pollard, Honourable Artillery Company, 29 April 1917, Gavrelle, France.

James Dalgleish Pollock, The Queen's Own Cameron Highlanders, 27 September 1915, Hohenzollern Redoubt, France.

Charles Pope (*Ph), 11th Btn Australian Imperial Force 15 April 1917, Louveral, France.

Frederick William Owen Potts, The Berkshire Yeomanry, 21 August 1915, Gallipoli, Turkey.

Arthur Poulter, The Duke of Wellington's (West Riding) Regiment, 10 April 1918, Erquinghem, France.

Arthur Herbert Procter, The King's (Liverpool) Regiment, 4 June 1916, Ficheux, France.

George Prowse (*Ph), Royal Naval Volunteer Reserve, 2 September 1918, Pronville, France.

Thomas Tannatt Pryce (*Ph), Grenadier Guards, 11 April 1918, Vieux Berquin, France.

Robert Quigg, Royal Irish Rifles, 1 July 1916, Hamel, France.

Harry Sherwood Ranken (*Ph), Royal Army Medical Corps, 19/20 September 1914, Haute-Avesnes, France.

William Ratcliffe, The South Lancashire Regiment (The Prince of Wales's Volunteers), 14 June 1917, Messines, Belgium.

Walter Leigh Rayfield, 7th Btn Canadian Expeditionary Force, 2 - 4 September 1918, Arras, France.

John Crawshaw Raynes, Royal Field Artillery, 11 October 1915, Fosse 7 de Bethune, France.

Anketell Moutray Read (*Ph), The Northamptonshire Regiment, 25 September 1915, Hulluch, France.

John Readitt, The South Lancashire Regiment (The Prince of Wales's Volunteers), 25 February 1917, Alqayat-al-Gaharbigah Bend, Mesopotamia.

Ivor Rees, South Wales Borderers, 31 July 1917, Pilkem, Belgium.

Lionel Wilmot Brabazon Rees, Royal Flying Corps, 1 July 1916, Double Crassieurs, France.

Oswald Austin Reid, The King's (Liverpool) Regiment, 8 - 10 March 1917, Dialah River, Mesopotamia.

Thomas Edward Rendle, The Duke of Cornwall's Light Infantry, 20 November 1914, Wulverghem, Belgium.

Douglas Reynolds, Royal Field Artillery, 26 August & 9 September 1914, Le Cateau, France.

Henry Reynolds, The Royal Scots (The Lothian Regiment), 20 September 1917, Frezenberg, Belgium.

John Harald Rhodes, Grenadier Guards, 9 October 1917, Houthulst Forest, Belgium.

William Barnard Rhodes-Moorhouse (*Ph), Royal Flying Corps, 22 April 1915, Kortrijk, Belgium.

Alfred Joseph Richards, The Lancashire Fusiliers, 25 April 1915, Gallipoli, Turkey.

James Cleland Richardson (*Ph), 16th Btn Canadian Expeditionary Force, 8 October 1916, Somme, France.

Thomas Ricketts, Royal Newfoundland Regiment, 14 October 1918, Ledeghem, Belgium.

Frederick Charles Riggs (*Ph), The York and Lancaster Regiment, 1 October 1918, Epinoy, France.

John Ripley, The Black Watch (Royal Highlanders), 9 May 1915, Rue du Bois, France.

Henry Peel Ritchie, HMS Goliath Royal Navy, 28 November 1914, Dar-es-Salaam, Tanganyika (now Tanzania).

Walter Potter Ritchie, The Seaforth Highlanders, 1 July 1916, Beaumont-Hamel, France.

Jacob Rivers (*Ph), The Sherwood Foresters (The Nottinghamshire and Derbyshire Regiment), 12 March 1915, Neuve Chapelle, France.

Frank Crowther Roberts, The Worcestershire Regiment, 22 March - 2 April 1918, Pargny, France.

Charles Graham Robertson, Royal Fusiliers, 8/9 March 1918, Polderhoek Chateau, Belgium.

Clement Robertson (*Ph), The Queen's Royal West Surrey Regiment, 4 October 1917, Zonnebeke, Belgium.

James Peter Robertson (*Ph), 27th Btn Canadian Expeditionary Force, 6 November 1917, Passchendaele, Belgium.

Eric Gascoigne Robinson, Royal Navy, 26 February 1915, Dardanelles, Turkey.

William Leefe Robinson, Royal Flying Corps, 2/3 September 1916, Cuffley, England.

Henry Howey Robson, The Royal Scots (The Lothian Regiment), 14 December 1914, Kemmel, France.

Frederick George Room, The Royal Irish Regiment, 16 August 1917, Frezenberg, Belgium.

George Rowland Patrick Roupell, The East Surrey Regiment, 20 April 1915, Hill 60, Belgium.

Charles Smith Rutherford, 5th Btn Canadian Mounted Rifles, 26 August 1918, Monchy, France.

William Ruthven, 22nd Btn Australian Imperial Force, 1918, Ville-sur-Ancre, France.

Edward John Francis Ryan, 55th Btn Australian Imperial Force, 30 September 1918, Hindenburg Defences, France.

Robert Edward Ryder, The Middlesex Regiment (Duke of Cambridge's Own), 26 September 1916, Thiepval, France.

Clifford William King Sadlier, 51st Btn Australian Imperial Force, 24/25 April 1918, Villers-Bretonneux, France.

Thomas Henry Sage, The Somerset Light Infantry (Prince Albert's), 4 October 1917, Ypres, Belgium.

George McKenzie Samson, HMS River Clyde, Royal Naval Reserve, 25 April 1915, Gallipoli, Turkey.

George Sanders, West Yorkshire Regiment (The Prince of Wales's Own), 1 July 1916, Thiepval, France.

William Edward Sanders (*Ph), HMS Prize, Royal Naval Reserve, 1917, Atlantic.

Richard Douglas Sandford, HMS C3, Royal Navy, 22/23 April 1918, Zeebrugge, Belgium.

Arthur Frederick Saunders, Suffolk Regiment, 26 September 1915, Loos, France.

John William Sayer (*Ph), The Queen's (Royal West Surrey Regiment), 21 March 1918, Le Verguier, France.

John Schofield (*Ph), Lancashire Fusiliers, 9 April 1918, Givenchy, France.

Francis Alexander Caron Scrimger, Canadian Army Medical Corps, 25 April 1915, St. Julien, Belgium.

Ernest Seaman (*Ph), The Royal Inniskilling Fusiliers, 29 September 1918, Terhand, Belgium.

Cecil Harold Sewell (*Ph), Royal West Kent Regiment, 29 August 1918, Fremicourt, France.

Shahamad Khan, 89th Punjab Regiment, Indian Army, 12/13 April 1916, Beit Ayeesa, Mesopotamia.

Robert Shankland, 43rd Btn Canadian Expeditionary Force, 26 October 1917, Passchendaele, Belgium.

Charles Richard Sharpe, Lincolnshire Regiment, 9 May 1915, Rouges Bancs, France.

Albert Edward Shepherd, King's Royal Rifle Corps, 20 November 1917, Villers Plouich, France.

John Sherwood-Kelly, Norfolk Regiment, 20 November 1917, Marcoing, France.

William Henry Short (*Ph), Yorkshire Regiment (Alexandra, Princess of Wales's Own), 6 August 1916, Munster Alley, France.

Alfred John Shout (*Ph), Australian 1st Infantry Brigade, 9 August 1915, Gallipoli, Turkey.

Ellis Welwood Sifton (*Ph), 18th Btn Canadian Expeditionary Force, 9 April 1917, Neuville-St.-Vaast, France.

Badlu Singh (*Ph), 14th Murray's Jat Lancers, 23 September 1918, River Jordan, Palestine.

John Sinton, Indian Medical Service, 21 January 1916, Orah Ruins, Mesopotamia.

John Skinner, King's Own Scottish Borderers, 18 August 1917, Wijdendrift, Belgium.

Alfred Smith, East Lancashire Regiment, 23 December 1915, Gallipoli, Turkey.

Archibald Smith (*Ph), S.S. Otaki, Royal Naval Reserve, 10 March 1917, Atlantic Ocean.

Edward Smith, Lancashire Fusiliers, 21-23 August 1918, Serre, France.

Issy Smith, Manchester Regiment, 26 April 1915, Saint Julien, Belgium.

James Smith, Border Regiment, 21 December 1914, Rouges Bancs, France.

John Smyth, 15th Ludhiana Sikhs, 18 May 1915, Richebourg L'Aouve, France.

James Somers, Royal Inniskilling Fusiliers, 1-2 July 1915, Gallipoli, Turkey.

Charles Spackman, Border Regiment, 20 November 1917, Marcoing, France.

Robert Spall (*Ph), Princess Patricia's Canadian Light Infantry, 13 August 1918, Parvillers, France.

Percy Statton, 40th Btn Australian Imperial Force, 10-12 August 1918, Proyart, France.

Thomas Steele, Seaforth Highlanders, 22 February 1917, Sanna-i-Yat, Mesopotamia.

Charles Stone, Royal Field Artillery, 21 March 1918, Caponne Farm, France.

Walter Stone (*Ph), Royal Fusiliers, 30 November 1917, Cambrai, France.

Percy Storkey, 19th Btn Australian Imperial Force, 7 April 1918, Hangard Wood, France.

Harcus Strachan, The Fort Garry Horse, Canadian Expeditionary Force, 20 November 1917, Masnieres, France.

George Stringer, Manchester Regiment, 8 March 1916, Es Sinn, Mesopotamia.

Ronald Stuart, HMS Pargust Royal Navy, 7 June 1917, Atlantic Ocean.

Frank Stubbs (*Ph), Lancashire Fusiliers, 25 April 1915, Gallipoli, Turkey.

Ernest Sykes, Northumberland Fusiliers, 19 April 1917, Arras, France.

William Symons, 7th Btn Australian Imperial Force, 8-9 August 1915, Gallipoli, Turkey.

James Tait (*Ph), 78th Btn Canadian Expeditionary Force, 11 August 1918, Amiens, France.

Henry Tandey, Duke of Wellington's West Riding Regiment, 28 September 1918, Marcoing, France.

John Thomas, Prince of Wales's North Staffordshire Regiment, 30 November 1917, Cambrai, France.

Hugo Throssell, 10th Light Horse Regiment, Australian Imperial Force, 29-30 August 1915, Gallipoli, Turkey.

Arthur Tisdall, Royal Naval Volunteer Reserve, 25 April 1915, Gallipoli, Turkey.

Ross Tollerton, Queen's Own Cameron Highlanders, 14 September 1914, Battle of the Aisne, France.

Joseph Tombs, King's Liverpool Regiment, 16 June 1915, Rue du Bois, France.

James Towers, Cameronians (Scottish Rifles), 6 October 1918, Méricourt, France.

Edgar Towner, Australian Machine Gun Corps, 1 September 1918, Mont St. Quentin, France.

Alfred Toye, Duke of Cambridge's Own (Middlesex Regiment), 25 March 1918, Eterpigny Ridge, France.

Charles Train, London Scottish Regiment, 8 December 1917, Air Karim, Palestine.

Richard Travis (*Ph), Otago Infantry Regiment, 24 July 1918, Rossignol Wood, France.

Frederick Tubb, 7th Btn Australian Imperial Force, 9 August 1915, Gallipoli, Turkey.

James Turnbull (*Ph), Highland Light Infantry, 1 July 1916, Authuille, France.

Alexander Turner (*Ph), Princess Charlotte of Wales's Royal Berkshire Regiment, 28 September 1915, Vermelles, France.

Thomas Turrall, Worcestershire Regiment, 3 July 1916, La Boiselle, France.

Edward Unwin, HMS River Clyde, Royal Navy, 22 April 1915, Gallipoli, Turkey.

James Upton, Sherwood Foresters, 9 May 1915, Rouges Bancs, France.

John Vallentin (*Ph), South Staffordshire Regiment, 7 November 1914, Zillebeke, Belgium.

Bernard Vann, Sherwood Foresters, 29 September 1918, Bellenglise, France.

Theodore Veale, Devonshire Regiment, 20 July 1916, High Wood, France.

Arthur Vickers, Royal Warwickshire Regiment, 25 September 1915, Hulloch, France.

Charles Vickers, Sherwood Foresters, 14 October 1915, Hohenzollern Redoubt, France.

Richard Wain (*Ph), Tank Corps, 20 November 1917, Marcoing, France.

Garth Walford (*Ph), Royal Regiment of Artillery, 26 April 1915, Gallipoli, Turkey.

Samuel Wallace, Royal Field Artillery, 20 November 1917, Gonnelieu, France.

Horace Waller (*Ph), King's Own Yorkshire Light Infantry, 10 April 1917, Heninel, France.

Sidney Ware, Seaforth Highlanders, 6 April 1916, Sanna-i-Yat, Mesopotamia.

William Waring (*Ph), Royal Welsh Fusiliers, 18 September 1918, Ronssoy, France.

Blair Wark, 32nd Btn Australian Imperial Force, 29 September - 1 October 1918, Bellicourt, France.

Reginald Warneford, No.1 Sqdn Royal Naval Air Service, 7 June 1915, Ghent, Belgium.

Edward Warner (*Ph), Bedfordshire Regiment, 1 May 1915, Ypres, Belgium.

Arnold Waters, Corps of Royal Engineers, 4 November 1918, Ors, France.

Oliver Watson (*Ph), King's Own Yorkshire Light Infantry, 28 March 1918, Rossignol Wood, France.

Joseph Watt, Royal Naval Reserve, 15 May 1917, Straits of Otranto, Italy.

Henry Weale, Royal Welsh Fusiliers, 26 August 1918, Bazentin-le-Grand, France.

Frank Wearne (*Ph), The Essex Regiment, 28 June 1917, Loos, France.

Lawrence Weathers, 43rd Btn, Australian Imperial Force, 2 September 1918, Péronne, France.

James Welch, Princess Charlotte of Wales's Royal Berkshire Regiment, 29 April 1917, Oppy, Pas-de-Calais, France.

Harry Wells (*Ph), Royal Sussex Regiment, 25 September 1915, Le Rutoire, France.

Ferdinand West, No.8 Sqdn Royal Flying Corps, 12 August 1918, France.

Richard West (*Ph), North Irish Horse, 2 September 1918, Courcelles-le-Comte, France.

George Campbell Wheeler, 9th Gurkha Rifles, 23 February 1917, Shumran, Mesopotamia.

George Godfrey Massy Wheeler (*Ph), 7th Hariana Lancers, 12–13 April 1915, Shaiba, Mesopotamia.

Albert White (*Ph), South Wales Borderers, 19 May 1917, Monchy-le-Preux, France.

Archie White, Green Howards, 21 September - 1 October 1916, Stuff Redoubt, France.

Geoffrey White (*Ph), HMS E14, Royal Navy, 28 January 1918, Dardanelles, Turkey.

Jack White, King's Own Royal Lancaster Regiment, 7 March 1917, Dialah River, Mesopotamia.

William White, Machine Gun Corps, 18 September 1918, Gouzeaucourt, France.

Harold Whitfield, King's Shropshire Light Infantry, 10 March 1918, Burj El Lisaneh, Egypt.

Thomas Whitham, Coldstream Guards, 31 July 1917, Pilkem, Belgium.

John Whittle, 12th Btn Australian Imperial Force, 9–10 April 1917, Boursies, France.

Alfred Wilcox, Oxfordshire and Buckinghamshire Light Infantry, 12 September 1918, Laventie, France.

Alfred Wilkinson, Manchester Regiment, 20 October 1918, Marou, France.

Thomas Wilkinson (*Ph), Loyal North Lancashire Regiment, 5 July 1916, La Boiselle, France.

Jack Williams, South Wales Borderers, 7–8 October 1918, Villers Outreaux, France.

William Williams, Royal Naval Reserve, 7 June 1917, Atlantic.

William Charles Williams (*Ph), HMS River Clyde, 25 April 1915, Gallipoli, Turkey.

Richard Willis, Lancashire Fusiliers, 25 April 1915, Gallipoli, Turkey.

George Wilson, Highland Light Infantry, 14 September 1914, Verneuill, France.

Harry Wood, Scots Guards, 13 October 1918, St. Python, France.

Wilfred Wood, Northumberland Fusiliers, 28 October 1918, Casa Vana, Italy.

Joseph Woodall, The Rifle Brigade (Prince Consort's Own), 11 April 1918, La Pannerie, France.

Thomas Woodcock, Irish Guards, 12–13 September 1917, Broenbeek, Belgium.

Sidney Woodroffe (*Ph), The Rifle Brigade (Prince Consort's Own), 30 July 1915, Hooge, Belgium.

James Woods, 48th Btn Australian Imperial Force, 18 September 1918, Le Verguier, France.

Geoffrey Woolley, Queen Victoria's Rifles, 20–21 April 1915, Hill 60, Belgium.

Theodore Wright (*Ph), Corps of Royal Engineers, 23 August & 14 September 1914, Mons, Belgium.

George Wyatt, Coldstream Guards, 25–26 August 1914, Landrecies, France.

Charles Yate, King's Own Yorkshire Light Infantry, 26 August 1914, Le Cateau, France.

Frederick Youens (*Ph), Durham Light Infantry, 7 July 1917, Hill 60, Belgium.

Jack You'll, Northumberland Fusiliers, 15 June 1918, Asiago, Italy.

Frank Young (*Ph), Hertfordshire Regiment, 18 September 1918, Havrincourt, France.

John Young, 87th Btn Canadian Expeditionary Force, 2 September 1918, Dury-Arras Sector, France.

Thomas Young, Durham Light Infantry, 25–31 March 1918, Bucquoy, France.

William Young, East Lancashire Regiment, 22 December 1915, Fonquevillers, France.

Raphael Zengel, 5th Btn Canadian Expeditionary Force, 9 August 1918, Warvillers, France.

The Not Forgotten Association

The 'Not Forgotten' Association provides help to disabled ex-servicemen both the elderly from past wars and younger generations from the recent conflicts. They provide 'extras' to help make life more bareable and to bring entertainment to alleviate tedium. This includes such things as TVs and concerts, days out for people normally stuck at home and holidays to give a break from the monotumousy. They have also recently started helping Battle Back a scheme to use Adventurous Training and Sport in the rehabilitation of seriously injured Service personnel as they return to an active life.

Roll of Honour - Various Campaigns 1919-38

This is a list of the Victoria Cross recipients from various conflicts between 1919 and 1938. They are listed chronologically with recipient's name, regiment/ship, the name of the campaign, the date of the action they were commendated for and the place of the action. Posthumous awards are marked by a (*Ph).

Augustus Agar, HM Coastal Motorboat 4, Royal Navy, North Russia Relief Force, 17 June 1919, Kronstadt, Russia.

Arthur Sullivan, Royal Fusiliers, North Russia Relief Force, 10 August 1919, Sheika River, Russia.

Claude Dobson, HM Coastal Motor Boat 31, Royal Navy, North Russia Relief Force, 18 August 1919, Kronstadt, Russia.

Gordon Steele, HM Coastal Motor Boat 88, Royal Navy, North Russia Relief Force, 18 August 1919, Kronstadt, Russia.

Samuel Pearse (*Ph), Royal Fusiliers, North Russia Relief Force, 29 August 1919, Emtsa, Russia.

Henry Andrews (*Ph), Indian Medical Service, Waziristan Campaign, 22 October 1919, Khajuri, Waziristan.

William Kenny (*Ph), 39th Garhwal Rifles, Waziristan Campaign, 2 January 1920, Kot Kai, Waziristan.

George Henderson (*Ph), Manchester Regiment, Arab Revolt, 24 July 1920, Hillah, Mesopotamia.

Ishar Singh, 28th Punjab Regiment, Waziristan Campaign, 10 April 1921, Haidari Kach, Waziristan.

Godfrey Meynell (*Ph), 12th Frontier Force Regiment, Second Mohmand Campaign, 29 September 1935, Mamund Valley, India.

Footprints in the Sea

Autobiography of Victoria Cross winner Augustus Agar who served in the Royal Navy during World War 1 and World War 2 but earned the VC between them, helping the British Secret Service during the Russian Civil War.

Roll of Honour - Second World War

This is a list of the 182 Victoria Cross awarded to 181 recipients during the Second World War. They are listed alphabetically with recipient's name, their regiment/squadron/ship, the date of the action they were commendated for and the place of the action. Posthumous awards are marked by a (*Ph).

Arthur Aaron (*Ph), No.218 Sqdn Royal Air Force, 12 August 1943, Turin, Italy.

Michael Allmand (*Ph), 6th Gurkha Rifles, 11 - 23 June 1944, Pin Hmi Road Bridge, Burma.

Charles Anderson, 2/19th Btn Australian Imperial Force, 18-22 January 1942, Muar, Malaya.

Eric Anderson (*Ph), East Yorkshire Regiment, 6 April 1943, Wadi Akarit, Tunisia.

John Anderson, Argyll and Sutherland Highlanders, 23 April 1943, Longstop Hill, Tunisia.

Richard Annand, Durham Light Infantry, 15 May 1940, River Dyle, Belgium.

Cyril Barton (*Ph), No.578 Sqdn Royal Air Force, 30 March 1944, Nuremberg, Germany.

John Baskeyfield (*Ph), South Staffordshire Regiment, 20 September 1944, Arnhem, Holland.

Sidney Bates (*Ph), Royal Norfolk Regiment, 6 August 1944, Sourdeval, France.

Ian Bazalgette (*Ph), No.635 Sqdn Royal Air Force, 4 August 1944, Trossy St. Maximin, France.

Stephen Beattie, HMS Campbeltown, Royal Navy, 27 March 1942, St Nazaire, France.

John Beeley (*Ph), King's Royal Rifle Corps, 21 November 1941, Sidi Rezegh, Libya.

Premindra Bhagat, Corps of Indian Engineers, 31 January - 1 February 1941, Gallabat, Abyssinia.

Frank Blaker (*Ph), 9th Gurkha Rifles, 9 July 1944, Taunggyi, Burma.

John Brunt (*Ph), Sherwood Foresters, 9 December 1944, Faenza, Italy.

Richard Burton, Duke of Wellington's (West Riding) Regiment, 8 October 1944, Monte Ceco, Italy.

Robert Cain, South Staffordshire Regiment, 17-25 September 1944, Arnhem, Holland.

George Cairns (*Ph), Somerset Light Infantry attached to South Staffordshire Regiment, 13 March 1944, Henu Block, Burma.

Donald Cameron, HMS X6, Royal Naval Reserve, 22 September 1943, KÃ¥fjord, Norway.

John Campbell, Royal Horse Artillery, 21-23 November 1941, Sidi Rezegh, Libya.

Kenneth Campbell (*Ph), No.22 Sqdn Royal Air Force, 6 April 1941, Brest, France.

Lorne Campbell, Argyll and Sutherland Highlanders, 6 April 1943, Wadi Akarit, Tunisia.

Edward Chapman, Monmouthshire Regiment, 2 April 1945, Dortmund-Ems Canal, Germany.

Edward Charlton (*Ph), Irish Guards, 21 April 1945, Wistedt, Germany.

Leonard Cheshire, No.35, No.76 & No.617 Sqdns Royal Air Force, 1940-1944, Europe.

Albert Chowne (*Ph), 2/2nd Btn Australian Imperial Force, 25 March 1945, Dagua, New Guinea.

Wilwood Clarke (*Ph), Loyal Regiment (North Lancashire), 23 April 1943, Guiriat El Atach, Tunisia.

Aubrey Cosens (*Ph), Queen's Own Rifles of Canada, 22-23 February 1945, Mooshof, Germany.

John Cruickshank, No.210 Sqdn Royal Air Force, 17-18 July 1944, Atlantic Ocean.

Arthur Cumming, Frontier Force Regiment, 3 January 1942, Kuantan, Malaya.

David Currie, South Alberta Regiment, Canadian Army, 18-20 August 1944, Battle of Falaise, France.

Roden Cutler, Royal Australian Artillery, 19 June - 6 July 1941, Merdjayoun-Damour, Lebanon.

Tom Derrick, 2/48th Btn Australian Imperial Force, 24 November 1943, Sattelberg, New Guinea.

Fazal Din (*Ph), 10th Baluch Regiment, Indian Army, 2 March 1945, Meiktila, Burma.

Dennis Donnini (*Ph), Royal Scots Fusiliers, 18 January 1945, Roer, Holland.

Thomas Durrant (*Ph), Corps of Royal Engineers, 27 March 1942, St Nazaire, France.

George Eardley, King's Shropshire Light Infantry, 16 October 1944, Overloon, Holland.

John Edmondson (*Ph), 2/17th Btn Australian Imperial Force, 13-14 April 1941, Tobruk, Libya.

Hughie Edwards, No.105 Sqdn Royal Air Force, 4 July 1941, Bremen, Germany.

Keith Elliott, 22nd Btn New Zealand Expeditionary Force, 15 July 1942, Ruweisat, Egypt.

Harold Ervine-Andrews, East Lancashire Regiment, 31 May - 1 June 1940, Dunkirk, France.

Eugene Esmonde, 825 Naval Air Squadron, 12 February 1942, Straits of Dover, England.

Edward Fegen (*Ph), HMS Jervis Bay, 5 November 1940, Atlantic Ocean.

Henry Foote, 7th Royal Tank Regiment, 27 May - 15 June 1942, Libya.

John Foote, Royal Canadian Army Chaplain Corps, 19 August 1942, Dieppe, France.

Ian Fraser, HMS XE3, Royal Navy, 31 July 1945, Johore Straits, Singapore.

John French (*Ph), 2/9th Btn Australian Imperial Force, 4 September 1942, Milne Bay, New Guinea.

Christopher Furness (*Ph), Welsh Guards, 17-24 May 1940, Arras, France.

Philip Gardner, 4th Royal Tank Regiment, 23 November 1941, Tobruk, Libya.

Donald Garland (*Ph), No.12 Sqdn Royal Air Force, 12 May 1940, Albert Canal, Belgium.

Yeshwant Ghadge (*Ph), Maratha Light Infantry Indian Army, 10 July 1944, Upper Tiber Valley, Italy.

Gaje Ghale, 5th Gurkha Rifles, 24 May 1943, Chin Hills, Burma.

Guy Gibson, No.617 Sqdn Royal Air Force, 16 May 1943, Möhne Dam, Germany.

James Gordon, 2/31st Btn Australian Imperial Force, 10 July 1941, Djezzine, Syria.

Thomas Gould, HMS Thrasher, 16 February 1942, Crete, Mediterranean Sea.

Percival Gratwick, 2/48th Btn Australian Imperial Force, 25-26 October 1942, Miteiriya Ridge, Egypt.

Robert Gray, HMS Formidable, 9 August 1945, Honshū, Japan.

Thomas Gray, No.12 Sqdn Royal Air Force, 12 May 1940, Albert Canal, Belgium.

John Grayburn (*Ph), Parachute Regiment, 17-20 September 1944, Arnhem, Holland.

George Gristock (*Ph), Royal Norfolk Regiment, 21 May 1940, River Escaut, Belgium.

George Gunn (*Ph), 3rd Regiment Royal Horse Artillery, 21 November 1941, Sidi Rezegh, Libya.

Arthur Gurney (*Ph), 2/48th Btn Australian Imperial Force, 22 July 1942, El Alamein, Egypt.

Bhanbhagta Gurung, 2nd Gurkha Rifles, 5 March 1945, Tamandu, Burma.

Lachhiman Gurung, 8th Gurkha Rifles, 12-13 May 1945, Taungdaw, Burma.

Thaman Gurung (*Ph), 5th Gurkha Rifles, 10 November 1944, Monte San Bartolo, Italy.

Abdul Hafiz (*Ph), 9th Jat Infantry, 6 April 1944, Imphal, India.

Ali Haidar, 13th Frontier Force Rifles, Indian Army, 9 April 1945, Fusignano, Italy.

John Hannah, No.83 Sqdn Royal Air Force, 15 September 1940, Antwerp, Belgium.

Henry Harden (*Ph), Royal Army Medical Corps, 23 January 1945, Brachterbeek, Holland.

John Harman (*Ph), Queen's Own Royal West Kent Regiment, 8-9 April 1944, Kohima, India.

John Harper (*Ph), York and Lancaster Regiment, 29 September 1944, Antwerp, Belgium.

Jack Hinton, 2nd Division New Zealand Expeditionary Force, 29 April 1941, Kalamai, Greece.

Charles Hoey (*Ph), Lincolnshire Regiment, 16 February 1944, Ngakyedauk Pass, Burma.

Stanley Hollis, Green Howards, 6 June 1944, Normandy, France.

David Hornell (*Ph), No.162 Sqdn Royal Canadian Air Force, 24 June 1944, Faroes, Atlantic Ocean.

Alec Horwood (*Ph), Queen's Royal West Surrey Regiment, 18-20 January 1944, Kyauchaw, Burma.

Alfred Hulme, 2nd Division New Zealand Expeditionary Force, 20-28 May 1941, Crete, Greece.

Thomas Hunter (*Ph), 43 Commando Royal Marines, 2 April 1945, Lake Comacchio, Italy.

James Jackman (*Ph), Royal Northumberland Fusiliers, 25 November 1941, Tobruk, Libya.

Norman Jackson, No.106 Sqdn Royal Air Force, 26 April 1944, Schweinfurt, Germany.

Namdeo Jadav, Maratha Light Infantry, Indian Army, 9 April 1945, Senio River, Italy.

David Jamieson, Royal Norfolk Regiment, 7-8 August 1944, Grimbosq, France.

Francis Jefferson, Lancashire Fusiliers, 16 May 1944, Monte Casino, Italy.

Karamjeet Judge (*Ph), 15th Punjab Regiment, Indian Army, 18 March 1945, Meiktila, Burma.

Richard Kelliher, 2/25th Btn Australian Imperial Force, 13 September 1943, New Guinea.

Edward Kenna, 2/4th Btn Australian Imperial Force, 15 May 1945, Wewak, New Guinea.

John Kenneally, Irish Guards, 28 April 1943, Dj. Arada, Tunisia.

Geoffrey Keyes (*Ph), No.11 (Scottish) Commando, 17-18 November 1941, Beda Littoria, Libya.

William Kibby (*Ph), 2/48th Btn Australian Imperial Force, 23-31 October 1942, El Alamein, Egypt.

Bruce Kingsbury, 2/14th Btn Australian Imperial Force, 29 August 1942, Isurava, New Guinea.

George Knowland, No.1 Commando, 31 January 1945, Kangaw, Burma.

Ganju Lama, 7th Gurkha Rifles, 12 June 1944, Ningthoukhong, Burma.

Anders Lassen (*Ph), Special Boat Service, 8-9 April 1945, Lake Comacchio, Italy.

Herbert Le Patourel, Hampshire Regiment, 3 December 1942, Tebourba, Tunisia.

Nigel Leakey (*Ph), King's African Rifles, 19 May 1941, Colito, Abyssinia.

Roderick Learoyd, No.49 Sqdn Royal Air Force, 12 August 1940, Dortmund-Ems Canal, Germany.

Ian Liddell, Coldstream Guards, 3 April 1945, Lingen, Germany.

John Linton (*Ph), HMS Turbulent, Royal Navy, 1939 - 23 March 1943, Mediterranean Sea.

David Lord (*Ph), No.271 Sqdn Royal Air Force, 19 September 1944, Arnhem, Holland.

Charles Lyell (*Ph), Scots Guards, 22-27 April 1943, Dj Bou Arada, Tunisia.

John Mackey (*Ph), 2/3rd Pioneer Btn Australian Imperial Force, 12 May 1945, Tarakan Island, Borneo.

James Magennis, HMS XE3 Royal Navy, 31 July 1945, Johore Straits, Singapore.

John Mahony, Westminster Regiment Canadian Army, 24 May 1944, River Melfa, Italy.

Hugh Malcolm (*Ph), No.18 Sqdn Royal Air Force, 4 December 1942, Chougui, Tunisia.

Leslie Manser (*Ph), No.50 Sqdn Royal Air Force Volunteer Reserve, 30 May 1942, Cologne, Germany.

Jack Mantle (*Ph), HMS Foylebank Royal Navy, 4 July 1940, Portland, England.

Charles Merritt, South Saskatchewan Regiment Canadian Army, 19 August 1942, Dieppe, France.

Ron Middleton (*Ph), No.149 Sqdn Royal Air Force, 28 November 1942, Turin, Italy.

Anthony Miers, HMS Torbay Royal Navy, 4-5 March 1942, Corfu, Greece.

George Mitchell (*Ph), Gordon Highlanders, 23-24 January 1944, Damiano Ridge, Italy.

Andrew Mynarski (*Ph), No.419 Sqdn Royal Canadian Air Force, 12 June 1944, Cambrai, France.

John Nettleton, No.44 Sqdn Royal Air Force, 17 April 1942, Augsberg, Germany.

Augustus Newman, Essex Regiment, 28 March 1942, St Nazaire, France.

William Newton (*Ph), No.22 Sqdn Royal Australian Air Force, 16-18 March 1943, New Guinea.

Moana-Nui-a-Kiwa Ngarimu (*Ph), 28th Maori Btn New Zealand Expeditionary Force, 26-27 March 1943, Tebaga Gap, Tunisia.

Harry Nicholls, Grenadier Guards, 21 May 1940, River Escaut, Belgium.

Eric Nicolson, No.249 Sqdn Royal Air Force, 16 August 1940, Southampton, England.

Gerard Norton, Kaffrarian Rifles South African Forces, 31 August 1944, Montegridolfo, Italy.

John Osborn (*Ph), Winnipeg Grenadiers Canadian Army, 19 December 1941, Mount Butler, Hong Kong.

Robert Palmer (*Ph), No.109 Sqdn Royal Air Force, 23 December 1944, Cologne, Germany.

Frank Partridge, 8th Btn Australian Imperial Force, 24 July 1945, Bougainville, New Guinea.

Frederick Peters, HMS Walney Royal Navy, 8 November 1942, Oran, Algeria.

Basil Place, HMS X7 Royal Navy, 22 September 1943, KÃ¥fjord, Norway.

Patrick Porteous, Royal Regiment of Artillery, 19 August 1942, Dieppe, France.

Tul Pun, 6th Gurkha Rifles, 23 June 1944, Mogaung, Burma.

Lionel Queripel (*Ph), 10th Parachute Btn, 19 September 1944, Arnhem, Holland.

Agansing Rai, 5th Gurkha Rifles, 26 June 1944, Bishenpur, Burma.

Bhandari Ram, 10th Baluch Regiment, Indian Army, 22 November 1944, Arakan, Burma.

Chhelu Ram (*Ph), 6th Rajputana Rifles, Indian Army, 19-20 April 1943, Djebel Garci, Tunisia.

Kamal Ram, 8th Punjab Regiment, Indian Army, 12 May 1944, River Gari, Italy.

Richhpal Ram (*Ph), 6th Rajputana Rifles, Indian Army, 7 February 1941, Keren, Eritrea.

John Randle (*Ph), Royal Norfolk Regiment, 4-6 May 1944, Kohima, India.

Reginald Rattey, 25th Btn Australian Imperial Force, 22 March 1945, Bougainville, Solomon Islands.

Claud Raymond (*Ph), Corps of Royal Engineers, 21 March 1945, Talaku, Burma.

William Reid, No.61 Sqdn Royal Air Force, 3 November 1943, Dusseldorf, Germany.

Peter Roberts, HMS Thrasher Royal Navy, 16 February 1942, Crete, Mediterranean Sea.

Maurice Rogers (*Ph), Wiltshire Regiment, 3 June 1944, Anzio, Italy.

Gerard Roope (*Ph), HMS Glowworm Royal Navy, 8 April 1940, Vestfjord, Norway.

Robert Ryder, HMS Campbeltown Royal Navy, 28 March 1942, St Nazaire, France.

William Savage (*Ph), HM Motor Gunboat Royal Navy, 28 March 1942, St Nazaire, France.

Arthur Scarf (*Ph), No.62 Sqdn Royal Air Force, 9 December 1941, Singora, Malaya.

Derek Seagrim, The Green Howards, 20–21 March 1943, Mareth Line, Tunisia.

Alfred Sephton (*Ph), HMS Coventry Royal Navy, 18 May 1941, Crete, Mediterranean Sea.

Sher Shah (*Ph), 16th Punjab Regiment Indian Army, 19–20 January 1945, Kyeyebyin, Burma.

Robert Sherbrooke, HMS Onslow Royal Navy, 31 December 1942, North Cape, Norway.

William Sidney, Grenadier Guards, 8–9 February 1944, Anzio, Italy.

Gian Singh, 15th Punjab Regiment Indian Army, 2 March 1945, Myingyan, Burma.

Nand Singh, Sikh Regiment Indian Army, 11–12 March 1944, Maungdaw–Buthidaung Road, Burma.

Parkash Singh, 8th Punjab Regiment Indian Army, 6 January 1943, Donbaik, Burma.

Prakash Singh (*Ph), 13th Frontier Force Rifles Indian Army, 16–17 February 1945, Kanlan Ywathit, Burma.

Ram Singh (*Ph), 1st Punjab Regiment Indian Army, 25 October 1944, Tiddim, Burma.

Umrao Singh, Royal Indian Artillery, 81st West African Division, 15–16 December 1944, Kaladan Valley, Burma.

Ernest Smith, 1st Canadian Infantry Division, 21–22 October 1944, River Savio, Italy.

Quentin Smythe, Royal Natal Carabineers, South African Forces, 5 June 1942, Alem Hamza, Egypt.

Richard Stannard, HMT Arab, Royal Naval reserve, 28 April - 2 May 1940, Namsos, Norway.

Leslie Starcevich, 2/43rd Btn Australian Imperial Force, 28 June 1945, Beaufort, Borneo.

James Stokes (*Ph), King's Shropshire Light Infantry, 1 March 1945, Kervenheim, Germany.

Sefanaia Sukanaivalu (*Ph), Fiji Infantry Regiment, 23 June 1944, Bougainville, Solomon Islands.

Edwin Swales (*Ph), South African Air Force (atchd No.582 Sqdn RAF), 23 February 1945, Pforzheim, Germany.

Lalbahadur Thapa, 2nd Gurkha Rifles, 5–6 April 1943, Rass-es-Zouai, Tunisia.

Netrabahadur Thapa (*Ph), 5th Gurkha Rifles, 25–26 June 1944, Bishenpur, Burma.

Sher Thapa (*Ph), 9th Gurkha Rifles, 18–19 September 1944, San Marino, Italy.

George Thompson (*Ph), No.9 Sqdn Royal Air Force, 1 January 1945, Dortmund-Ems Canal, Germany.

Frederick Tilston, The Essex Scottish Regiment Canadian Army, 1 March 1945, Uedem, Germany.

Frederick Topham, 1st Canadian Parachute Battalion, 24 March 1945, Rhine, Germany.

Leonard Trent, No.487 Sqdn Royal New Zealand Air Force, 3 May 1943, Amsterdam, Holland.

Lloyd Trigg (*Ph), No.200 Sqdn Royal Air Force, 11 August 1943, Atlantic Ocean.

Paul Triquet, Royal 22e Régiment, Canadian Army, 14 December 1943, Casa Berardi, Italy.

Hanson Turner (*Ph), West Yorkshire Regiment (The Prince of Wales's Own), 6–7 June 1944, Ningthoukhong, Burma.

Victor Turner, Rifle Brigade (Prince Consort's Own), 27 October 1942, El Alamein, Egypt.

Charles Upham (VC & bar), 2nd Division New Zealand Expeditionary Force, 22–30 May, Crete, Greece & 14–15 July 1942, El Ruweisat Ridge, Egypt.

Richard Wakeford, Hampshire Regiment, 13 May 1944, Cassino, Italy.

Adam Wakenshaw (*Ph), Durham Light Infantry, 27 June 1942, Mersa Matruh, Egypt.

Malcolm Wanklyn, HMS Upholder Royal Navy, 24 May 1941, Sicily, Mediterranean Sea.

Bernard Warburton-Lee (*Ph), HMS Hardy Royal Navy, 10 April 1940, Ofotfjord, Norway.

James Ward, No.75 Sqdn Royal Air Force, 7 July 1941, Munster, Germany.

Tasker Watkins, Welch Regiment, 16 August 1944, Barfour, France.

William Weston (*Ph), The Green Howards, 3 March 1945, Meiktila, Burma.

Thomas Wilkinson (*Ph), HMS Li Wo, Royal Naval Reserve, 14 February 1942, Java Sea, Malaya.

Eric Wilson, East Surrey Regiment, 11–15 August 1940, Observation Hill, Somaliland.

Peter Wright, Coldstream Guards, 25 September 1943, Salerno, Italy.

For Valour CD

A series of recordings with VC winners from 1914-1945, with remastered sound for this CD edition.

Roll of Honour - Post WW2

This is a list of the Victoria Cross recipients from after the Second World War. They are listed chronologically with the recipient's name, their regiment, the campaign, the date of the action they were commendated for and the place of the action. Post-humous awards are marked by a (*Ph).

Kenneth Muir (*Ph), Argyll and Sutherland Highlanders, Korean War, 23 September 1950, Songju, Korea.

James Carne, Gloucestershire Regiment, Korean War, 22-23 April 1951, Imjin River, Korea.

Philip Curtis (*Ph), Duke of Cornwall's Light Infantry, Korean War, 22-23 April 1951, Imjin River, Korea.

Bill Speakman, The Black Watch, Korean War, 4 November 1951, Hill 217, Korea.

Rambahadur Limbu, 10th Gurkha Rifles, Malaysia-Indonesia Confrontation, 21 November 1965, Sarawak, Borneo.

Kevin Wheatley (*Ph), Australian Army Training Team Vietnam, Vietnam War, 13 November 1965, Tra Bong, Vietnam.

Peter Badcoe (*Ph), Australian Army Training Team Vietnam, Vietnam War, 23 February, 7 March & 7 April 1967, Huong Tra, Vietnam.

Rayene Simpson, Australian Army Training Team Vietnam, Vietnam War, 6-11 May 1969, Kontum Provence, Vietnam.

Keith Payne, Australian Army Training Team Vietnam, Vietnam War, 24 May 1969, Ben Het, Vietnam.

Herbert Jones (*Ph), Parachute Regiment, Falklands War, 28 May 1982, Goose Green, Falkland Islands.

Ian McKay (*Ph), Parachute Regiment, Falklands War, 12 June 1982, Mount Longdon, Falkland Islands.

Johnson Beharry, Princess of Wales's Royal Regiment, Iraq War, 1 May & 11 June 2004, Al-Amarah, Iraq.

Bryan Budd (*Ph), Parachute Regiment, War in Afghanistan, 27 July & 20 August 2006, Sangin, Afghanistan.

James Ashworth (*Ph), Grenadier Guards, 13th June 2012, Nahr-e-Saraj, Helmand Province, Afghanistan.

For Comments, thoughts or suggestions.

Guestbook

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    • ManipledMutineer profile image

      ManipledMutineer 4 years ago

      A profoundly impressive lens, with wonderful detail and some fascinating information.

    • WriterJanis2 profile image

      WriterJanis2 4 years ago

      Wonderful tribute. Blessed.

    • LynetteBell profile image

      LynetteBell 5 years ago from Christchurch, New Zealand

      You've done a lot of research!

    • therealstig86 profile image

      therealstig86 6 years ago

      excellent lens and really interesting

    • profile image

      kellywheelerreno 6 years ago

      thank you for sharing my uncles profile...

      ;)

      Kelly Wheeler

    • javr profile image

      javr 6 years ago from British Columbia, Canada

      Charles Hoey, VC, was from my hometown of Duncan, BC, Canada.

    • ChrisDay LM profile image

      ChrisDay LM 7 years ago

      lensrolled to my 'Unsung Heroes' lens

    • ChrisDay LM profile image

      ChrisDay LM 7 years ago

      There must be loads of very poignant and tragic stories among the stories of heroism, here but that of Jack Cornwell (John Cornwell) is particularly so - so young.

    • profile image

      Regular_Heroes 7 years ago

      Great lens. I'm sure you've noticed, but the world's largest collection of Victoria Crosses has just opened at The Imperial War Museum in London. It's a great exhibition.

    • delia-delia profile image

      Delia 7 years ago

      wow there was a lot of work on this lens...5*...very interesting, you might like my lens on my dad's Gallipoli Star medal

    • gemmagold profile image

      gemmagold 8 years ago

      When I look at the Rolls of Honours I feel very humble. Thanks for the lens.

    • GeoDitton profile image
      Author

      GeoDitton 8 years ago

      [in reply to access2]

      Thank you.

      I agree Zulu is a great film. I believe the filmmakers had some complaints from Alfred Hook's descendants, that they portrayed him in a bad light and he wasn't that bad (I can't remember if it was that his personality was made up or if it was just exaggerated) either way the filmmakers made his personality more interesting to add an extra element to the film. Other than that I believe most of it is fairly accurate, certainly the names, facts and figures. A grand show of courage in the face of seemingly unbeatable odds.

    • access2 profile image

      access2 8 years ago

      Zulu is one of my all-time favorite war flicks. Reputedly it's historically accurate, or at least relatively so. Highly recommended. I gave you five stars for the sheer volume of information here if nothing else.

    • delia-delia profile image

      Delia 9 years ago

      very nice lens! we should remember that all countries have given of their own for what they believed in, especially FREEDOM, it's so sad to think of all those lost lives, may they Rest in Peace...you might find my lens on Gallipoli Star of interest....5*

    • GeoDitton profile image
      Author

      GeoDitton 9 years ago

      Thank you for the correction regarding William & James Thompson, I will amend the entry now. If anyone else notices a mistake please let me know. I would like to think this lens is accurate but know I can't garauntee it, I have to assume the research I do comes from people who have done their research.

      Please correct me if you know my information is inaccurate. Thank you.

    • profile image

      anonymous 9 years ago

      William Thompson - 60th Rifles - 9 July 1857 - Lucknow, India did NOT win the Victoria Cross

      James Thompson - 60th Rifles - 9 July 1857 - Lucknow, India

      James had a younger brother William

    • Stazjia profile image

      Carol Fisher 9 years ago from Warminster, Wiltshire, UK

      A great lens celebrating supreme courage way beyond what most of us can imagine. 5*

    • TheInfamous7 profile image

      TheInfamous7 9 years ago

      A Great Lens for a Great cause!! Nice work Geo..