Grocery Savings: The Basics

Bring Home More (and Healthier) Food Within Your Budget.

Bringing down the Cost of Your Weekly Food Budget
Bringing down the Cost of Your Weekly Food Budget
Clipping and Properly using Coupons can Save you $100's or More a Year.
Clipping and Properly using Coupons can Save you $100's or More a Year.

Coupons

One key factor to make any coupon savings program successful is to only purchase the types of products you would normally purchase or to try new items if they are extremely cheap after sales and coupons. A subscription to one or two Sunday newspapers will usually pay for itself if you are diligent. Coordinate your coupon usage with weekly sales found in your store(s) of choice and their weekly circular. Utilize multiple coupons on in-store multi-purchase deals such as those listed as 3 for $5.00, or similarly listed deals, to increase your savings. Organize your coupons neatly to ensure that they are used before the expiration date and to help you navigate the store more quickly. For more detailed coupon ideas go here.

Always Calculate Price per Ounce... The unit price is more important that the "shelf price".
Always Calculate Price per Ounce... The unit price is more important that the "shelf price".

Size Matters

Sometimes bigger is better, but not always. A 40 ounce jar at $5.00 is a better deal than a 20 ounce jar at $2.75. But, a 6 roll package of paper towels at $4.50 could be more expensive than another 6 pack of paper towels at $5.00. How can that be? It is the principle of price per unit. If one package contains 6 rolls at 100 sheets each and the other contains rolls at 125 sheets per roll, then the package at $5.00 is actually a better deal. If you take the total price and divide it by the number of sheets, you find that the $5.00 package is less per sheet. This should be done with all measurements. Price per unit is usually listed right on the shelf where the product is found. A quick calculation on your calculator will let you know which is a better deal. Remember to factor in coupons when determining the cost of the item. Using this tip alone can save big money over the course of a year.

Buying in bulk on items that have a longer shelf live are worth it if you can coordinate store sales and coupons to get the unit price down below the price of the smaller packages. Sometimes purchasing multiple smaller package on sale with coupons is more cost effective than the bulk sizes. Always do the Math. Organizing your pantry or other storage areas will enable you to store more and ultimately save more. This also enables you to help others in need, as you can build a reserve of useful food and hygiene items.

Brand Name vs. Store Brands (i.e Shoprite vs. General Mills)  Which is cheaper?
Brand Name vs. Store Brands (i.e Shoprite vs. General Mills) Which is cheaper?

Store Brands VS. National Brands

Sometimes store brands are less expensive than national brands. But, again, you need to calculate price per ounce and the availability of sales and coupons. Never assume that a store brand is less expensive than a national brand. Likewise, don't be unwilling to purchase store-brands if there is a savings and the quality is comparable. Read ingredients, calculate price per unit and compare taste or usability between items.Take a step back and ask yourself if you are only paying for a name. Some items are worth a little extra cash versus their store brand counterparts. We all have our favorites. Hellman's Mayonnaise is definitely better than even other national brands in my humble opinion, but take each product and decide for yourself. A good mix of coupon purchased name-brands and lower priced store-brands can yield a substantial savings on your grocery bill.

Make a List...Check it Twice...Save. A detailed list help you save money.
Make a List...Check it Twice...Save. A detailed list help you save money. | Source

Meal Planning

Plan your meals out one or two weeks in advance. This allows you to determine specific items you need rather than random shopping which always leads to purchasing more, and therefore spending more. If multiple meals have shared ingredients, then you can buy in bulk or purchase multiples of an item and save. Planned meals also help reduce the need for "emergency" take-out, which can be a big budget buster. Always write down your shopping list to avoid purchasing above and beyond your list and your budget.

Don't purchase pre-packaged foods such as Rice-a-Roni or Hamburger Helper. It is much healthier and cost effective to buy rice in bulk and noodles on sale and then season and flavor them yourself. Simple seasonings are inexpensive and flavorful sauces and gravies are also easy make and much cheaper than pre-packaged. Making homemade soups and skews in large batches and freezing individual meals for later use is both convenient and more cost-effective than canned soups. These are also usually much healthier for you and your family.

More by this Author


Comments 5 comments

WillStarr profile image

WillStarr 3 years ago from Phoenix, Arizona

Great tips!

It also makes sense to join one of the clubs, at their lowest rate, so you can buy cases of canned goods in smaller cans at a big discount, especially where they honor coupons. We stock up that way.


Mitch Alan profile image

Mitch Alan 3 years ago from South Jersey Author

Thanks for reading...


KA Pederson profile image

KA Pederson 3 years ago from Texas

Great article but it's not chapter one of time travel :) lol


Charlu profile image

Charlu 3 years ago from Florida

Great hub with some good tips to start saving.


Mitch Alan profile image

Mitch Alan 3 years ago from South Jersey Author

Thanks for reading...more hubs to come...

    Sign in or sign up and post using a HubPages Network account.

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    No HTML is allowed in comments, but URLs will be hyperlinked. Comments are not for promoting your articles or other sites.


    Click to Rate This Article
    working