jump to last post 1-6 of 6 discussions (6 posts)

Why is food so ridiculously expensive? It would be better if humans don't have t

  1. phillippeengel profile image80
    phillippeengelposted 6 years ago

    Why is food so ridiculously expensive? It would be better if humans don't have to eat.

    I wonder why a bread, which was so diminutive and was fit for a baby or toddler, could cost $1.60. I bought that particular bread yesterday because it apparently had a large content inside, but later I was rudely shocked to see that the bread contained no fillings at all. It was such a simple bread and I need to pay for this at an exorbitant price. I think the bread shop was duping me, as well as the other customers. That is so unethical!

    I sometimes hate humans having the urge to eat for survival. If we don't have to eat, then a whopping sum of money could be saved for other purposes!

  2. conradofontanilla profile image82
    conradofontanillaposted 6 years ago

    In fact food does not cost anything in terms of money, among the savages or among the Negritoes in the Philippines. They eat fruits and vegetables in the the wild. They don't even have money because money is strange to them. Our family had had family friends of Negritoes. They engaged in barter. One basket woven of nito, a vine, was exchanged for five gantas of rice. One day of chopping wood would fetch one male Negrito five gantas of rice. Well, we have moved into this civilized world so-called that involves money. Most of the cost is marketing cost that could be more than 70 percent of the product. I am a farmer and I know I could eat rice without money in my pocket. Sometimes cost of something does not even have to do in its cost of production but on what the vendor wants its price to be. Or its costs is what a buyer can afford. Or the price of a similar product being sold around. Or its cost is what impresses others. Or its costs is what provokes the rival vendor to up the price of his similar product. Rivalry exacts its toll.
    Man has to eat. He has to adjust to the vagaries of this world.

  3. cloverleaffarm profile image75
    cloverleaffarmposted 6 years ago

    Many times, you are paying for brand recognition. You are paying into their advertising campaigns. Buying no name brands can help save. I choose to make much of my own food from scratch. Buying the raw ingredients can sometime save money. We also grow much of our own food. We eat what is in season. Seasonal food is usually cheaper, because it comes from local farms. You can also use coupons to save.
    We all have to eat, but choosing our groceries wisely can save money.

  4. networmed profile image62
    networmedposted 6 years ago

    Everywhere around the globe, the prices of foods are constantly increasing. This leads to many people starving or have hard time looking for what to eat the next day.

    We, in hour humble home, do some gardening. We don't have that much space to plant so we are planting vegetables in pots. For a family of 3 like us, it does help.

  5. meloncauli profile image95
    meloncauliposted 6 years ago

    You are also paying for packaging. When something is produced, man will buy! Perhaps make your own bread, grow your own fruit and veg. I do accept however that this isn't always an option without land.

  6. Faceless39 profile image93
    Faceless39posted 6 years ago

    It's only unethical if you pay for it.  Make your own bread, grow your own vegetables.  Food is really cheap when you don't buy processed crap.

 
working