jump to last post 1-10 of 10 discussions (10 posts)

If you had $20 dollars to last you until the next paycheck what would you buy fr

  1. tdebrick profile image60
    tdebrickposted 7 years ago

    If you had $20 dollars to last you until the next paycheck what would you buy from the grocery store

  2. profile image59
    ThePeeDeeWildcatposted 7 years ago

    I would buy a gallon of milk, five cans of soup, a box of crackers,  a jar of peanut butter, a loaf of bread and five bananas. I may have fifty cents left in change. It isn't necessarily pretty, but I wouldn't go hungry and I would obtain enough nutrients to get by. I would be thankful.

  3. fundamentallife profile image61
    fundamentallifeposted 7 years ago

    I would buy rice and oatmeal and milk. They are all relatively cheap and will last you a while. What would you buy?

  4. jdflom profile image79
    jdflomposted 7 years ago

    Twenty dollars in lotto tickets and home for the best!

    Joking of course. I agree with something along the lines of what ThePeeDeeWildcat suggested, but I would try to include some more protein in there instead of the crackers and all that soup, perhaps something cheap like hotdogs or a bulk package of chicken.

    Another option might be some cheap cans of chicken broth, some cabbage, some carrots, and some chicken, and making a giant stock of soup. That with some peanut butter and bananas to make some snacks with.

  5. tdebrick profile image60
    tdebrickposted 7 years ago

    I would buy two cans of tuna, bag of egg noodles, 2 cans of cream of chicken and mushroom, loaf of bread, 6 pack of Ramen, a bag of shredded cheese, 1/2 a pound of cheese, 1 pound of lunch meat.

    That should last me two weeks. I can make a tuna casserole last me 3 days, have some Ramen noodles for 3 days,and have some sandwiches for the remaining days

  6. Webskitzo profile image59
    Webskitzoposted 7 years ago

    Rice and bulk bin pasta....biggest bang for your buck! =p

  7. KewlWriter profile image74
    KewlWriterposted 7 years ago

    This actually happens to me at some occasions. I usually try to survive with whatever I have in the house and save the $20 for emergencies. Believe me, as a student you never know for what situation you may need the money. But may be some bread, rice, eggs, few veggies.

  8. sid_candid profile image61
    sid_candidposted 7 years ago

    I would buy rice, milk and oatmeal. This would not cost me much and would provide me the nutrition and energy for my day to day work.

  9. J. McCoy profile image62
    J. McCoyposted 7 years ago

    I'd buy 2 packages of Ramen noodles to eat. I'd also buy some eggs, 3 different kinds of cookie pre-mixed packages, a couple pkgs of brownie mix, some milk, some chocolate chips and fluorescent poster board. I'd go home and bake for a few hours and find a mom & pops hardware store to let me have a bakesale outside their store.

  10. freefogging profile image77
    freefoggingposted 7 years ago

    I would buy 2 loaves of bread, a package of hotdogs, a package of cheap .99 cent lunch meat. A dozen eggs, a gallon of milk, A box of no brand oatmeal, a package of hamburger, 2 boxes of hamburger helper. That would leave me 10.00 for an emergency, gas or whatnot. The hamberger helper meal would last me 4 days, I could have sandwiches or a hotdog as dinner the rest, with eggs and oatmeal as breakfast, I generally skip lunch, but I may use my 10.00 for some fruit also. And the gallon of milk would last the whole week.

 
working